Ako vyriešiť užívanie spoločného dvoru?

Prosím o pomoc. Moja mama býva v spoločnom dvore, kde sú dvaja majitelia - ona a nový sused. Ten má na ňu ale neprimerané požiadavky: žiada, aby celý spoločný dvor (532 m2)  bol úplne prázdny a slúžil iba jemu ako príjazdová cesta k jeho domu. Požaduje, aby sa moja matka na tejto investícii finančne podieľala. Po celom pozemku chce vysadiť trávnik a osadiť novú bránu, hoci tá pôvodná ešte slúži svojmu účelu. Má právo od mojej 70-ročnej matky vymáhať tieto peniaze, keď ona príjazdovú cestu neprebuje? Dvor inak nevyužíva, cez neho prechádza ku svojej záhradke za domom. Aké má práva? Musí byť všetko tak, ako si povie sused?

Rozdelenie pozemku je ťažké, lebo sused si už  vopred nárokuje, že tam bude parkovať so 4 autami, pričom matka má svoju časť dvora úplne vypratať, bez nároku mať hocičo umiestnené na dvore. Aj kvôli malej králikárni ju obháňal po úradoch. Tú musela nakoniec odstrániť. Aké sú to zákony, keď moja matka nie je v práve? Prosim, poraďte nám. 

tukys sa opýtal/a 26.2. 2010 o 13:34 v kategórii Právo
maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus