
Ako zabezpečiť vlastnícky podiel na stavbe domu?
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
V súlade so zákonom č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku v znení neskorších predpisov (stavebný zákon) môže byť stavebníkom aj iná osoba ako vlastník pozemku, a to najmä osoba, ktorá má k pozemku iné právo podľa § 139 ods. 1 stavebného zákona, pričom toto právo ju oprávňuje zriadiť na ňom požadovanú stavbu. Pod pojmom „iné práva k pozemkom“ sa podľa stavebného zákona rozumie:
a) užívanie pozemku alebo stavby na základe nájomnej zmluvy alebo dohody o budúcej kúpnej zmluve, z ktorých vyplýva právo uskutočniť stavbu alebo jej zmenu,
b) právo vyplývajúce z vecného bremena spojeného s pozemkom alebo stavbou,
c) právo vyplývajúce z iných právnych predpisov.
Vzhľadom na uvedené, ak ste doposiaľ nepodali žiadosť o stavebné povolenie, navrhujeme Vám dohodnúť sa s partnerom a uviesť aj Vás ako stavebníka nehnuteľnosti. V prípade, ak už bola žiadosť o stavebné povolenie podaná, odporúčame Vám uzatvoriť s partnerom zmluvu o budúcej darovacej zmluve, na základe ktorej by po zápise vlastníckeho práva k nehnuteľnosti v prospech Vášho partnera do katastra nehnuteľností došlo k darovaniu polovice nehnuteľnosti vo Váš prospech. Dovoľujeme si Vás však upozorniť, že v zmluve o budúcej zmluve je potrebné podrobne opísať nielen nehnuteľnosť (stavbu), lehotu, do kedy je Váš partner povinný darovaciu zmluvu podpísať (napr. 15 dní po zápise vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností), ale i všetky podstatné okolnosti, ktoré Vás viedli k spísaniu danej zmluvy. V prípade, ak by Váš partner následne odmietol darovaciu zmluvu podpísať, mohli by ste domáhať nahradenia jeho vôle na súde.