Kúpil som pozemok .Predošlá majiteľka mi povedala, že ešte jeden ár za plotom patrí nám. Sused si plot z akého si dôvodu posunul ešte pred kúpou./ opil predošlého majiteľa / Pri kúpe pozemku boli prizvaní aj geodeti , ktorí mi tiež povedali, že 1 ár za plotom patrí mne. Mám to zakreslené aj zapísané na liste vlastníctva a riadne z toho platim daň. Prosím poraďte mi ako mám získať pozemok späť, keďže so susedom o vrátení nieje ani reči a buší do hrude, že to je jeho. /nemá k tomu žiaden doklad/ Chcel som to riešiť aj súdne ale zisťoval som si právne zastupovanie tejto záležitosti a poviem bolo to veľmi drahé.Preto hľadám iné riešenie.Viete mi prosím poradiť ? Mám pozemok na papieri, riadne z neho platim dane ale nemôžem ho pre oplotenie suseda užívať. Na pozemok nechcem vstúpiť nakoľko má tam svoje veci a nechcem aby potom ma upodozrieval, že mu niečo zmizlo. Poprosím o radu -robert.viraztov@ingier.sk

Ako získam späť pozemok, ktorý neoprávnene zabral sused?
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Keďže ste predmetný pozemok riadne nadobudli na základe kúpnej zmluvy s predchádzajúcim vlastníkom, máte ho zakreslený v katastrálnej mape a zapísaný na liste vlastníctva, dovodzujeme, že ste vlastníkom pozemku. Ako vlastník máte právo predmet svojho vlastníctva držať, užívať, požívať jeho plody a úžitky a nakladať s ním. Konaním suseda teda dochádza k neoprávnenému zásahu do Vášho vlastníckeho práva.
Na vyriešenie situácie môžete podniknúť viacero právnych krokov. Keďže konaním suseda došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, môžete sa v zmysle § 5 Občianskeho zákonníka domáhať ochrany na obci, na území ktorej došlo k zásahu. Obec môže susedovi zakázať zasahovať do Vášho vlastníckeho práva a uložiť mu povinnosť obnoviť predošlý stav. Tým samozrejme nie je dotknuté Vaše právo domáhať sa ochrany na súde.
Pokiaľ by však nedošlo k obnove pokojného stavu, môžete sa obrátiť na súd, v ktorého územnom obvode sa pozemok nachádza, a to podaním žaloby podľa § 126 Občianskeho zákonníka. Žalobou sa môžete domáhať, aby súd uložil susedovi vydať Vám neoprávnene zadržiavanú vec, teda pozemok (tzv. žaloba na vydanie, resp. vypratanie veci), a zároveň, aby susedovi uložil povinnosť zdržať sa iných neoprávnených zásahov do Vášho vlastníckeho práva, najmä aby mu uložil povinnosť odstrániť z Vášho pozemku oplotenie a iné predmety.
Na úspešné uplatnenie uvedenej žaloby musíte súdu preukázať Vaše vlastnícke právo k pozemku (predložením kúpnej zmluvy na pozemok, listu vlastníctva a snímky z katastrálnej mapy), ďalej skutočnosť, že zásahy suseda sú neoprávnené (sused nemá žiadny právny dôvod na ich vykonávanie), ako aj to, že pozemok sa nenachádza vo Vašej faktickej moci, ale v moci suseda (napr. tým, že časť Vášho pozemku sused oplotil a Vy ho nemôžete užívať).
Žalobu na súd môžete podať aj Vy sám. V tomto prípade bude výška súdneho poplatku podľa zákona č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov vo výške 99,50 Eur. V prípade, ak to Vaše pomery odôvodňujú a ak nejde o svojvoľné alebo zrejme bezúspešné uplatňovanie alebo bránenie práva, môže Vám v zmysle § 138 ods. 1 Občianskeho zákonníka súd na Váš návrh priznať celkom alebo sčasti oslobodenie od súdnych poplatkov. Takisto môžete priamo v žalobe žiadať o náhradu trov konania, ktorú Vám súd v rozsudku vo veci samej prizná v prípade, ak budete mať vo veci plný úspech. V takom prípade Vám bude žalovaný sused povinný uhradiť všetky náklady, ktoré boli potrebné na účelné uplatňovanie alebo bránenie Vášho práva (najmä súdny poplatok, iné hotové výdavky, ušlý zárobok, trovy dôkazov a pod.).
Súčasťou trov konania je aj odmena za zastupovanie, ak Vaším zástupcom bude advokát. Ak sa teda v tejto veci necháte zastupovať advokátom a budete mať vo veci plný úspech, pričom zároveň požiadate o náhradu trov konania, žalovaný sused bude povinný uhradiť i odmenu Vášho advokáta.