
Ako získať vlastníctvo k zvyšnej časti parcely?
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Odporucal by som v tejto veci sa obratit na advokata a podat na sud zalobu o vyporiadani podieloveho spoluvlastnictva. Kedze o vlastnikovi zvysnej 1/3 nemate ziadne informacie, mohol by mu sud v konani ustanovit opatrovnika a vyporiadat podielove spoluvlastnictvo tak, ze sa vlastnictvo celej nehnutelnosti urci vam a budete zaviazany vyplatit znalcom urcenu cenu druhemu vlastnkovi. Tato suma, ktoru by ste mali vyplatit sa potom zlozi do sudnej uschovy a tym ste splnili svoj zavazok.
Jedinou možnosťou ako v tomto prípade legálne nadobudnúť susediacu parcelu je jej kúpa. Vydržanie parcely neprichádza do úvahy, a to z dôvodu, že nespĺňate zákonné podmienky vydržania, predovšetkým dobromyseľnosť. Držiteľ musí byť presvedčený, že vec alebo právo mu patrí. Vnútorné presvedčenie však nestačí, ak sa neopiera o objektívne okolnosti, za ktorých dochádza k nakladaniu s vecou. Skúma sa, či držiteľ pri opatrnosti, ktorú možno so zreteľom na okolnosti od neho rozumne očakávať, mohol alebo nemohol mať pochybnosti o tom, že mu vec (právo) naozaj patrí. Ak vnútorné presvedčenie držiteľa nezodpovedá vonkajším okolnostiam, nie je splnená podmienka dobromyseľnosti. Nezostáva Vám teda nič iné ako sa pokúsiť zistiť presnú totožnosť tohto vlastníka a požiadať ho o odkúpenie Vami užívanej parcely.
Pojem pozemok s nezisteným vlastníkom definuje zákon č. 180/1995 Z. z. o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom, v platnom znení (ďalej len „zákon“), ktorý pod pojem pozemok s nezisteným vlastníkom zahŕňa predovšetkým pozemky, ktorých vlastník nie je známy, ale tiež pozemky, ktorých vlastník síce je známy, ale miesto jeho trvalého pobytu (prípadne sídla, ak ide o právnickú osobu) nie je známe. Problematiku pozemkov nezistených vlastníkov mal vyriešiť už vyššie uvedený zákon. V zmysle tejto právnej úpravy mali pozemky nezistených vlastníkov prejsť do vlastníctva štátu a následne do vlastníctva príslušnej obce. Táto úprava však bola zrušená, a to z dôvodu, že odníma vlastníkom (i keď nezisteným) vlastnícke právo k pozemkom, čím porušuje ich základné ľudské právo vlastniť majetok. Navyše, za odňatie vlastníckeho práva neposkytovala týmto vlastníkom žiadnu náhradu a neumožňovala im ani brániť sa voči tomuto prechodu vlastníctva na súde či inom príslušnom orgáne.
V zmysle zákona je Slovenský pozemkový fond oprávnený dať pôdu nezisteného vlastníka do užívania vhodným záujemcom, pričom odplata za toto užívanie je príjmom Slovenského pozemkového fondu, až kým vlastník neuplatní svoje práva k pozemku. Ak vlastník uplatní svoje práva k predmetnému pozemku, Slovenský pozemkový fond je povinný vypovedať zmluvu s nájomcom, pokiaľ sa s vlastníkom nedohodnú inak. Okrem toho, ak sú dodržané zákonné podmienky, môže Slovenský pozemkový fond previesť takéto pozemky na tretie osoby. Ide však o veľmi zriedkavú situáciu.