Akú dobu splácania hypotéky zvoliť?

Dobry den,

moja otazka sa tyka hypoteky, kt. sa chystame s manzelom v blizkych dnoch podpisat. Berieme z VUB 20-24 tis. EUR na dostavbu rod. domu, este nie sme presne rozhodnuti o sume. Chcem sa opytat, ci je teraz vhodnejsie zvolit dobu fixacie urok. sadzby na 1 alebo 5 rokov, podla toho co som sa docitala na roznych forach niektori "od fachu" odporucali 5 rocnu fixaciu, vzhladom na to, ze uroky su momentalne dost nizko a ak by sa menili, skor by to bolo smerom nahor. K tejto variante sa priklanam aj z dovodu, ze nepredpokladame mimoriadne vklady pocas tohto obdobia, nakolko planujeme dieta a nas zivot po financnej stranke bude uz aj tak dost "na hrane" a tiez by som radsej vsadila na istotu vysky mesacnej splatky, jej pripadne zvysanie by bolo velmi nepriaznive pre nas. Chcela by som sa uistit, ze sa rozhodujeme spravne v tomto smere.

Dalej sa chcem spytat na dobu splanosti uveru, nevieme si vybrat ci splacat 20 alebo 30 rokov. za 20 rokov preplatime menej - 10.000 eur, za 30 rokov preplatime 16.670 eur, co je znacny rozdiel. viem ze pri 30 rokoch nam ostane viac volnych prostriedkov na investovanie /nas pripad to nebude, setrit ani investovat si nemozeme dovolit/ a nizsia splatka, ale vyska preplatku a pocit ze mame uver na tak dlho /mame obaja 28 rokov/ je neznesitelny. ked sme pocitali kolko by bol pomer splatok /uz mame uver od sfrb/ na cistom prijme za mesiac, je to 25 %. to by malo byt v norme. Myslite ze je vhodnejsie si nastavit uver radsej na 20 rokov, ked nepredpokladame ine sporiace spekulacie pri 30 rokoch? teda za predpokladu, ze splatky budu tych 5 rokov stabilne, potom ratame s navysenim, aj tento variant sme si prepocitali, malo by nam to vychadzat.

dakujem 

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Úpravy v daňových či účtovných pravidlách. Ako ich komentuje expertka
Výpočet najdôležitejších noviniek v daňovej a účtovnej oblasti sa dozviete v dnešnej pondelkovej prílohe Hospodárskych novín – HN SERVIS.
Ako zabezpečiť deti? Odkladajte im rodinné prídavky
Založiť si rodinu a dobre sa o ňu postarať, to sú podľa agentúry Focus najdôležitejšie sny a túžby Slovákov.
Toto je 30 najdôležitejších zmien v daniach v roku 2020
Od januára prichádza množstvo daňových úprav najmä v prospech drobných podnikateľov.
Komu sa oplatí predčasný starobný dôchodok
Predčasný starobný dôchodok slúži na zabezpečenie príjmu občana v preddôchodkovom veku.
Blogeri: ako zarábať legálne
Blogovaním či zverejňovaním článkov alebo fotiek na internete si privyrába – alebo ich má aj ako hlavný zárobok – kadekto. Ako je to však so zdaňovaním týchto príjmov? Situácie môžu byť rôzne a ich varianty sa často aj kombinujú.