Moja otázka znie, v prípade, keď ako občianske združenie vyplácame honoráre spisovateľom za účinkovanie na besedách prostredníctvom autorských zmlúv, v rôznych sumách napríklad 20-50 Eur,ide o jednorázové čítanie textov/účinkovanie, prípadne 2, 3 krát do roka; či im automaticky vzniká povinnosť prihlásiť sa do sociálnej poisťovne (podľa novej úpravy).
Tiež sa chcem opýtať v prípade ak táto povinnosť im vznikne, či sa jej dá vyhnúť formou iného typu zmluvy Obč. Zákonníka, resp. obchodného keď budú strany s tým súhlasiť , resp. nepomenovaným typom zmluvy.
Odpovede
Dobrý deň,
od 1.1.2013 je obmedzené uzatváranie zmlúv v Občianskoprávnych vzťahoch , ktoré by mali spadať pod závislú činnosť. Tým samozrejme zákonodarca chcel vylúčiť vykonávanie činností na zákklade iných ako pracovnoprávnych vzťahov. V tejto súvislosti je potebné poznamenať, čo je to závislá práca
V zmysle novelizovaného § 1 ods. 2 zákonníka práce ide o citujem
Závislá práca je práca vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, osobne zamestnancom pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, v pracovnom čase určenom zamestnávateľom, za mzdu alebo odmenu.
V prípade Vami opisovanej činnosti sa mi nezdá, že by bolo splnená definícia závislej práce z dôvodu, že popisovaná činnosť skôr spadá pod pojem diela v zmysle autorského zákona.
Keďže na činnosti, ktoré sú predmetom autorského práva nie je možné uzatvárať dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru § 223 ods. 4 Zákoníka práce a je asi absurdné, aby ste uzatvárali pracovný pomer na jednu predášku, videl by som to na zmluvu o vytvorení diela v zmysle autorského zákona a zdaňovanie podľa okolností buď cez § 6 ods. 2 písm, a) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov , § 6 ods. 4 zákona č. 595/2003 Z.z. zrážková daň v tomto prípade sa neuplatní, pretože nie sú splnené podmieky - podľa otázky ide o prednášku a nie príspevok do novín.
Sociálna poisťovňa by bola aktuálna až pri prekročení hranice príjmu uvedenej v § 21 zákona č. 461/2003 Z.z. ( aktuálne 12x393 Eur=4716 Eur ) , čo asi z jednej besedy nehrozí a bola by to v konečnom dôsledku povinnosť tej, ktorej osoby ( autora )
s pozdravom
JUDr. Samuel Diatka
ďakujem pekne, a ešte by som sa chcela opýtať ako je s prihlásením do Sociálnej poisťovne v prípade jednorázového vyplatenia honoráru za vydanie knihy, kde ide o sumu cca 1000Eur, dá sa tejto povinnosti vyhnúť?
Vážená pani,
ako som už v predchádzajúcej odpovedi načrtol , napísanie knihy nie je závislou činnosťou ale vytvorenie autorského diela s príjmom podľa § 6/2 ZDP ( ide o príjem z vytvorenia diela ) §6/4 ZDP je príjem z použitia diela / napríklad platba za reprízy v televízii / . Príjem podľa § 6/2 ZDP je zároveň príjmom, ktorý zakladá zárobkovú činnosť tak na zdravotné ako i sociálne poistenie. U sociálneho poistenia vzniká u SZČO vtedy ak presiahne príjem ( nie základ dane sumu uvedenú v § 21 zákona č. 461/2013 Z.z. čo je aktuálne 12*393 Eur teda 4716 Eur. To znamená, že povinné sociálne poistenie vzniká až keď sa dosiahne ustanovený príjem a nie skôr. Prihlasuje sa autor a nie občiasnke združenie.