Bezdetni manzelia - dedicske konanie

Dobry den,

moj stryko a teta boli bezdetni manzelia. Takmer 80rocny stryko nedavno umrel. Moja otazka sa tyka bliziaceho sa dedicskeho konania. Kedze manzelia nemali deti, dedictvo po strykovi by sa malo delit medzi manzelku a strykovych surodencov. Stryko si svojich surodencov ako dedicov nezelal, kedze vztahy v rodine boli dlhodobo velmi zle (surodenci neudrziavali ziadne kontakty), no zial, stryko niektore veci tykajuce sa majetku vzhladom na zly zdravotny stav nestihol pravne osetrit.

Svoj dom s pozemkom stryko pred smrtou darovacou zmluvou previedol na svoju neter.

Neosetrene vsak zostali 2 vkladne knizky, ktorych majitelmi boli obaja manzelia. Polovica penazi na vkladnej knizke patri strykovej manzelke. Druha polovica (strykov podiel) by mal byt podla zakona rozdelena medzi strykovu manzelku a strykovych surodencov. Vzhladom na zle vztahy k surodencom a strykovej voli zalezi strykovej manzelke na tom, aby na knizkach usetrene peniaze (na pohreby a pomnik) nemuseli putovat strykovym surodencom.

Je mozne, aby sa strykovi surodenci dedictva vzdali? Je potrebne ich na to pravne vyzvat? Alebo to urobi notarka v priebehu dedicskeho konania?

Je mozne odpocitat poplatky za strykov pohreb a kar od strykovho podielu, ktory sa ma dedit, cim by sa znizila celkova suma na dedenie (v prospech strykovych surodencov)?

Za odpoved vopred dakujem,

Jankova

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus