Bezdetni manzelia - dedicske konanie

Dobry den,

moj stryko a teta boli bezdetni manzelia. Takmer 80rocny stryko nedavno umrel. Moja otazka sa tyka bliziaceho sa dedicskeho konania. Kedze manzelia nemali deti, dedictvo po strykovi by sa malo delit medzi manzelku a strykovych surodencov. Stryko si svojich surodencov ako dedicov nezelal, kedze vztahy v rodine boli dlhodobo velmi zle (surodenci neudrziavali ziadne kontakty), no zial, stryko niektore veci tykajuce sa majetku vzhladom na zly zdravotny stav nestihol pravne osetrit.

Svoj dom s pozemkom stryko pred smrtou darovacou zmluvou previedol na svoju neter.

Neosetrene vsak zostali 2 vkladne knizky, ktorych majitelmi boli obaja manzelia. Polovica penazi na vkladnej knizke patri strykovej manzelke. Druha polovica (strykov podiel) by mal byt podla zakona rozdelena medzi strykovu manzelku a strykovych surodencov. Vzhladom na zle vztahy k surodencom a strykovej voli zalezi strykovej manzelke na tom, aby na knizkach usetrene peniaze (na pohreby a pomnik) nemuseli putovat strykovym surodencom.

Je mozne, aby sa strykovi surodenci dedictva vzdali? Je potrebne ich na to pravne vyzvat? Alebo to urobi notarka v priebehu dedicskeho konania?

Je mozne odpocitat poplatky za strykov pohreb a kar od strykovho podielu, ktory sa ma dedit, cim by sa znizila celkova suma na dedenie (v prospech strykovych surodencov)?

Za odpoved vopred dakujem,

Jankova

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Chcete za svoju pôdu náhradný pozemok? Takto sa k nemu môžete dostať
Pre veľkú rozdrobenosť pôdy nemôžete užívať svoje pozemky.
Ako sa zmenili dávky? Pozrite sa, koľko dostanete po novom
Ľuďom na PN, nezamestnaným, ŤZP či mladým rodinám štát zdvihol od tohto roka viacero dávok. Vybrali sme pre vás tie najdôležitejšie.
Za akých podmienok ešte dostanete hypotéku a kedy vám ju zamietnu
Mladí ľudia musia po novom kúpu bytu či domu odložiť na neskôr. Čas na splatenie hypotéky sa im tak výrazne skráti. Pozrite si príklady z praxe, kedy vám banka ešte hypotekárny úver odsúhlasí.
Prišli ste o pozemok? Rozhodnutie katastra môže preskúmať aj prokurátor
Zistili ste, že na liste vlastníctva vám chýba parcela? Alebo vám sused zabral časť záhrady? Kúpte si dnes a zajtra Hospodárske noviny a dozviete sa, ako môžete svoj spor vyriešiť.
Kedy si manželia pri rozvode nedelia majetok na polovicu
Manželstvom vzniká špecifický druh bezpodielového spoluvlastníctva. Zákon ich berie, ako keby šlo o jednu osobu. Pri porozvodovom delení majetku na polovicu však existujú výnimky.