Dobry den,
moj stryko a teta boli bezdetni manzelia. Takmer 80rocny stryko nedavno umrel. Moja otazka sa tyka bliziaceho sa dedicskeho konania. Kedze manzelia nemali deti, dedictvo po strykovi by sa malo delit medzi manzelku a strykovych surodencov. Stryko si svojich surodencov ako dedicov nezelal, kedze vztahy v rodine boli dlhodobo velmi zle (surodenci neudrziavali ziadne kontakty), no zial, stryko niektore veci tykajuce sa majetku vzhladom na zly zdravotny stav nestihol pravne osetrit.
Svoj dom s pozemkom stryko pred smrtou darovacou zmluvou previedol na svoju neter.
Neosetrene vsak zostali 2 vkladne knizky, ktorych majitelmi boli obaja manzelia. Polovica penazi na vkladnej knizke patri strykovej manzelke. Druha polovica (strykov podiel) by mal byt podla zakona rozdelena medzi strykovu manzelku a strykovych surodencov. Vzhladom na zle vztahy k surodencom a strykovej voli zalezi strykovej manzelke na tom, aby na knizkach usetrene peniaze (na pohreby a pomnik) nemuseli putovat strykovym surodencom.
Je mozne, aby sa strykovi surodenci dedictva vzdali? Je potrebne ich na to pravne vyzvat? Alebo to urobi notarka v priebehu dedicskeho konania?
Je mozne odpocitat poplatky za strykov pohreb a kar od strykovho podielu, ktory sa ma dedit, cim by sa znizila celkova suma na dedenie (v prospech strykovych surodencov)?
Za odpoved vopred dakujem,
Jankova
Odpovede
Dobry den,
ak dedi manzelka, tak uz surodenci nededia. V prvej skupine dedi totiz manzelka a deti a v pripade, ak deti niet, tak dedi manzelka spolu s rodicmi a spoluzijucou osobou. Ak rodicia ani spoluzijuce osoby nie su, dedi manzelka sama.
Mgr. Peter Danczi
notar v Novych Zamkoch
www.notar-nz.sk
Dobrý deň,
nakoľko strýko nemal deti, mal manželku a je viac ako isté, ž jeho rodičia už nežijú, pripadá do úvahy dedenie v druhej dedičskej skupine.
Pre druhú dedič. skupinu platí podľa Obč. zákonníka :
"Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a Ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa. Dedičia v druhej skupine dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva."
T.j. : Neplatí to, ako sa domnievate, že v prípade, že nededia rodičia poručiteľa, že na ich miesto nastupujú ich deti, teda súrodenci poručiteľa /strýko/.
Ak rodičia ani spolužijúce osoby nie sú, potom dedičstvo nadobudne manželka poručiteľa v celosti. Takže pokiaľ strýko nemal spolužijúce osoby, manželka nadobudne celé dedičstvo a súrodencov poručiteľa sa nemusí obávať.
Pokaľ sa jedná o náklady spojené s pohrebom, závisí od výšky samotných nákladov a miestnych zvyklostí, ako aj majetku, ktorý je bude dedičstva. Uvádzame len, že kvety na pohreb pre poručiteľa sa považujú za dar pre poručiteľa.
JUDr. Milan FICEK, advokát v Bratislave a Nitre
ficek.sk
hodnotenie