Časové rozlíšenie nákladov za energie

Prosím o radu:

Ako mám správne zaúčtovať faktúru za vyúčtovanie spotrebovaných energií /máme nedoplatok/ za rok 2009, ak mi bola vystavená faktúra takto:

deň vystavenia: 03.02.2010

dátum dodania: 31.12.2009

dátum splatnosti: 10.02.2010

Musím použiť účet 383 výdavky budúcich období, do ktorého roku zaevidujem faktúru, k akému dátumu si uplatním odpočet DPH /sme štvrťročný platci DPH/, neviem, či to môžem dať do nákladov r.2009 priamo cez nákladový účet 502/321 a DPH v roku 2010 343/321 a následne úhradu 321/211,221. Ak faktúru zaúčtujem do evidencie v roku 2009 a dám do nákladov,  čo priložím ako doklad k DPH v r 2010? Poradte mi prosím, do ktorého účtovného obdobia sa má takto vystavená faktúra správne zaúčtovať a ako ju treba zaúčtovať v roku 2009 a v r.2010 z hľadiska dane z príjmu a z hľadiska DPH a tiež z hľadiska časového rozlíšenia nákladov.

Ďakujem za odpoveď.

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus