Čo patrí dedičstva?

Dobrý deň,
moja otázka sa týka dedenia. Do dedičstva po poručiteľovi patrí to, čo bolo ku dňu smrti v jeho vlastníctve.
Ako je to v prípade, že poručiteľ pred smrťou splnomocnil inú osobu na prevzatie svojich peňazí (z predaja nehnuteľností), táto osoba mu ich nikdy nevyplatila, ale si ich previedla na svoj účet, kde si ich (aj po jeho smrti) ponechala. Počas života poručiteľa z nich svojvoľne čerpala (boli na jej účte), kým poručiteľ ležal bezvládny v nemocnici.
Poručiteľ zomrel a z jeho peňazí zostal zlomok. Podľa predbežného názoru súdu (pri určovacej žalobe) poručiteľovi ku dňu smrti patrí len tento zostatok (zostatok kúpnej ceny na účte splnomocnenca).
Je správny takýto právny názor, keď poručiteľ svoje peniaze nikdy nedostal, sám ležal až do smrti bezvládny v nemocnici a jeho peniaze minul niekto iný?
Súd disponuje dokladmi, podľa ktorých je zjavné, že splnomocnenec nedokáže minuté peniaze zdokladovať (že boli minuté na poručiteľa, resp. vôbec). Pri svojom názore ich však neberie do úvahy, iba tento zostatok.
Názor súdu, že poručiteľ vlastnil v okamihu smrti len to, čo splnomocnenec nestihol z jeho peňazí svojvoľne minúť je, podľa mňa, výsmech právu! (Ak by sa totiž viac "pousiloval", do dedičstva by nepatrilo nič!)
O čo sa možno v tomto prípade oprieť (právna norma, výrok NS SR apod.)?
Za radu vopred ďakujem.

hlulu sa opýtal/a 30.1. 2017 o 23:31 v kategórii Právo
maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus