darovanie nehnuteľnosti a do kedy musím dať vklad na kataster

Dobrý večer,
dúfam, že dobre popíšem môj problém - je to trochu zamotané:
po smrti mojej mamy bolo dedičské konanie, ktorého sa môj otec ani brat nezúčastnili, následne nezaplatili notárske poplatky a tak som neobdržala osvedčenie o dedičstve, aj keď ja som si svoju povinnosť splnila (účasť, platba...) Zdedili sme dom aj s pozemkom - v tomto dome má v súčasnosti trvalý pobyt otec, brat tam žije s ním, ale nie je prihlásený na trvalý pobyt a ja bývam v susedstve danej nehnuteľnosti. Takže sme traja majitelia - otec má samozrejme väčšinu.
Môj otec je alkoholik a nasťahoval si do domu "podnájomníkov" - jeden starší manželský pár, nevie ako sa volajú, nepozná ich a dohodol sa s nimi, že mu budú platiť elektrinu.
Ja ani môj brat s tým nesúhlasíme.
Môžme my ako spolumajitelia, požadovať po "podnájomníkoch" aby sa odsťahovali? Ak by s nimi otec podpísal nejakú zmluvu o prenájme, bude platná bez súhlasu všetkých majiteľov nehnuteľnosti?
Uvažovala som ešte, či by bolo možné, aby mi otec nehnuteľnosť podaroval, ale ja by som darovaciu zmluvu podržala a nezaniesla na kataster. Otec a brat neplatili inkaso a vznikol im dosť vysoký dlh a nechcem aby to plynárne a elektrárne nakoniec vymáhali odo mňa. Túto darovaciu zmluvu chcem mať len pre istotu, ak by otcovi podstrčili nejaký papier na podpis a on nakoniec nezostal na ulici aj s bratom.
Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne a vopred ďakujem za váš čas.
Mária

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus