Dobry den,

Všzp žiada uhradiť od manžela poistne za obdobie 1,2,2005-1,9,2010. Manžel pracuje od r.2005 v Nemecku na nemecku živnosť.V tom obdobi platil v Nemecku zákon podlˇa ktorého mohli byť živnostníci poistení len v privátnej zdravotnej poistovni. Manžel teda nemohol byť poistený vo verejnom zdrav.poistení
Všzp nechce akceptovať toto obdobie ako obdobie platenia poistného v inom členskom štáte hoci manžel inú možnosť nemal.Od r. 2010 sa u nás menil zákon a naše poistovne už akceptujú aj privátne poistovne
takže obdobie od r.2010 až do súčastnosti mu uznali ako obdobie poistenia v inom štáte.Môžu od nás žiadať úhradu poistného? Nie je to premlčaná doba? Ako máme postupovať alebo na koho sa máme obrátiť o pomoc, veď predsa nie je možné aby za to obdobie platil 2krat zdrav.poistenie
Ďakujem za odpoveď

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Ako sa zmenili dávky? Pozrite sa, koľko dostanete po novom
Ľuďom na PN, nezamestnaným, ŤZP či mladým rodinám štát zdvihol od tohto roka viacero dávok. Vybrali sme pre vás tie najdôležitejšie.
Za akých podmienok ešte dostanete hypotéku a kedy vám ju zamietnu
Mladí ľudia musia po novom kúpu bytu či domu odložiť na neskôr. Čas na splatenie hypotéky sa im tak výrazne skráti. Pozrite si príklady z praxe, kedy vám banka ešte hypotekárny úver odsúhlasí.
Prišli ste o pozemok? Rozhodnutie katastra môže preskúmať aj prokurátor
Zistili ste, že na liste vlastníctva vám chýba parcela? Alebo vám sused zabral časť záhrady? Kúpte si dnes a zajtra Hospodárske noviny a dozviete sa, ako môžete svoj spor vyriešiť.
Kedy si manželia pri rozvode nedelia majetok na polovicu
Manželstvom vzniká špecifický druh bezpodielového spoluvlastníctva. Zákon ich berie, ako keby šlo o jednu osobu. Pri porozvodovom delení majetku na polovicu však existujú výnimky.
Odborník radí, komu sa viac oplatí murovaný dom, drevodom či kontajnerová stavba
Od budúceho roka musia byť všetky nové stavby postavené ako budovy s takmer nulovou potrebou energií. Prekombinovať úsporné opatrenia sa neoplatí. Prečo? Objasňuje Martin Mihál, predseda Združenia výrobcov murovacích materiálov.