Dobrý deň,
so zamestnávateľom som sa dohodla na neplatenom voľne zo zdravotných dôvodov ( aj keď mi do žiadosti nedovolil napísať že je to zo zdravotných dôvodov, iba že žiadam o neplatené voľno) na dobu troch mesiacov. Chcela by som vedieť, či je zamestnávateľ povinný ma po skončení neplateného voľna vrátiť na pozíciu, z ktorej som odišla (pracujem ako predavačka v obchode na čiastočný úväzok), prípadne ako mám postupovať, ak mi to neumožní (vraj v prípade plného stavu mi negarantuje návrat na pozíciu).
Ďakujem
Odpovede
Pre Lýdia Kováčová Ferdinandová:
žiadny právny predpis neupravuje _povinnosť_ zamestnávateľa poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno bez náhrady mzdy na jeho žiadosť, najmä ak ide o dlhšiu dobu, ale ani nezakazuje.
Poskytnutie pracovného voľna zamestnancovi bez náhrady mzdy na jeho žiadosť ako možnosť upravuje § 141 ods. 3 Zákonníka práce /prekážky v práci na strane zamestnanca ako pracovné voľno na žiadosť zamestnanca bez náhrady mzdy, ktoré zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi/; tým sa jeho neprítomnosť na pracovisku považuje za ospravedlniteľnú a bez absencie pracovný pomer trvá v zmysle pracovnej zmluvy.
Ďakujem, Ja už mám schválené toto voľno, aj určený dátum návratu, len som asi úplne nepochopila, či keď trvá môj pracovný pomer podľa pracovnej zmluvy, v ktorej je uvedená pozícia aj miesto výkonu práce, mám potom nárok na návrat na tú istú pozíciu, prípadne môže mi počas tejto doby zamestnávateľ dať výpoveď, a ak ano, kedy začne plynúť výpovedná doba a ochranná lehota?
OK, zákon nezakazuje ukončiť pracovný pomer so zamestnancom počas čerpania neplateného voľna žiadnou formou; pracovný pomer môže teda byť skončený aj vzájomnou výpoveďou alebo dohodou; ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby, ktorá je špecifikovaná v § 64 ZP a začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak; ochranná lehota je 7 dní od ukončenia PP.