Doplácanie za elektrinu kvôli zlej tarife

Dobrý deň,

od februára minulého roka žijem v jednom z nájomných bytov, ktoré obec postavila. Zo začiatku sme elektrinu aj plyn platili priamo staviteľovi - vtedajšiemu majiteľovi (byty ešte neprešli na obec). V decembri minulého roka nám bolo povedané, aby sme elektrinu neplatili vôbec, vraj to prejde na obec a platiť budeme jej. Každý mesiac som odkladala 30€ pre prípad, že by peniaze niekto odo mňa žiadal. K dnešnému dňu mám odložených 120€ (za 4 mesiace - december, január, február, marec). V apríli 2016 prešlo odberné miesto na mňa, a tak elektrinu od apríla platím sama ZSE. Začiatkom mája chodili vyúčtovania, v ktorých sme mali za jeden zaplatený mesiac ZSE (29€) preplatok, za máj sme teda neplatili plnú sumu, doplatili sme len cca 4,60€.

Problém nastal teraz, keď vyúčtovania posiela aj obec. Vraj za minulý rok (od februára), tento rok (prvé tri mesiace) a spoločné priestory máme nedoplatok približne 220€. V poriadku, rátala som s tým, že nezaplatené 4 mesiace si niekto vypýta - mám na ne odložených 120€. Ale naozaj som nerátala s tým, že budem musieť ešte doplácať takmer cez 100€, keď mi za apríl ZSE peniaze vrátili. Navyše, som si istá, že v apríli sme nemali menšiu spotrebu ako v iné mesiace.

Príčina obrovských nedoplatkov je v tom, že firma, ktorá byty postavila, nás prihlásila ako odberateľov - podnikateľov. Tarifa za elektrinu je potom dvojnásobne vyššia, za hodny sme mali platiť cez 5€, miesto 0,90€... Logicky, 30€ preddavok za energiu náklady nepokryl, hoci bežná dvojčlenná domácnosť by mala preplatok. Obec teraz od nás žiada peniaze, ktoré ZSE žiadajú od nej. Problém je aj v tom, že obec nemôže prakticky spraviť nič, pretože odberateľ bol stále dodávateľ stavby, obec jednoducho povedané "len platila faktúry".

V praxi to znamená - dodávateľ dáva od situácie ruky preč (vraj zmluva, ktorá zaväzuje platiť nás, nájomníkov), obec je v strate (lebo si neskontrolovala tarifu) a nájomníci majú platiť za chybu, ktorú nespôsobili, respektíve ktorú nemali ako odhaliť.

Sporný bod je aj platenie energie za spoločné priestory - za rok cca 16€/byt. V nájomnej zmluve sa ale píše, že "nájomca je povinný platiť mesačné nájomné za užívanie, bytu, spoločných častí, spoločných zariadení a úhrady za plnenie spojené s užívaním bytu vo výške..." Ak tomu rozumiem správne, "užívanie spoločných častí a zariadení, znamená, že v nájomnom je zahrnutá aj elektrina na chodbe. Alebo sa mýlim? Majú právo niečo také odo mňa žiadať?

Podobný problém bude zrejme aj s plynom. Situácia je aká istá, len vyúčtovanie ešte neprišlo a plyn stále nie je prepísaný na mňa.

Prosím Vás o radu. Ako by sa dalo zo situácie vyjsť tak, aby som nemusela doplatiť 100€ za chybu, ktorú som nespravila? Pokojne zaplatím za 4 mesiace toľko, koľko bolo dohodnuté v zmluve (teda 4 x 30€ = 120€), ale odmietam doplácať za niečo, čo som nielen že nespotrebovala, ale čo som ani nemala šancu spotrebovať. Vo vrátenie preplatku, tak, ako by to podľa klasickej tarify pre domácnosti malo byť, ani nedúfam.

Ďakujem!

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Odborník radí, komu sa viac oplatí murovaný dom, drevodom či kontajnerová stavba
Od budúceho roka musia byť všetky nové stavby postavené ako budovy s takmer nulovou potrebou energií. Prekombinovať úsporné opatrenia sa neoplatí. Prečo? Objasňuje Martin Mihál, predseda Združenia výrobcov murovacích materiálov.  
20 zmien v daniach, ktoré sa týkajú podnikateľov
Podnikatelia musia od januára zohľadňovať vo svojej praxi mnohé daňové zmeny.
Meniť Ústavu musí byť pre politikov ťažšie
Ústava je príliš dôležitý zákon na to, aby ho politici neustále menili. Slovensko potrebuje stabilnejšiu Ústavu, hovorí advokátka Kristína Babjaková z VIA IURIS. Kristína Babjaková Kristína Babjaková
Úpravy v daňových či účtovných pravidlách. Ako ich komentuje expertka
Výpočet najdôležitejších noviniek v daňovej a účtovnej oblasti sa dozviete v dnešnej pondelkovej prílohe Hospodárskych novín – HN SERVIS.
Ako zabezpečiť deti? Odkladajte im rodinné prídavky
Založiť si rodinu a dobre sa o ňu postarať, to sú podľa agentúry Focus najdôležitejšie sny a túžby Slovákov.