Doplácanie za elektrinu kvôli zlej tarife

Dobrý deň,

od februára minulého roka žijem v jednom z nájomných bytov, ktoré obec postavila. Zo začiatku sme elektrinu aj plyn platili priamo staviteľovi - vtedajšiemu majiteľovi (byty ešte neprešli na obec). V decembri minulého roka nám bolo povedané, aby sme elektrinu neplatili vôbec, vraj to prejde na obec a platiť budeme jej. Každý mesiac som odkladala 30€ pre prípad, že by peniaze niekto odo mňa žiadal. K dnešnému dňu mám odložených 120€ (za 4 mesiace - december, január, február, marec). V apríli 2016 prešlo odberné miesto na mňa, a tak elektrinu od apríla platím sama ZSE. Začiatkom mája chodili vyúčtovania, v ktorých sme mali za jeden zaplatený mesiac ZSE (29€) preplatok, za máj sme teda neplatili plnú sumu, doplatili sme len cca 4,60€.

Problém nastal teraz, keď vyúčtovania posiela aj obec. Vraj za minulý rok (od februára), tento rok (prvé tri mesiace) a spoločné priestory máme nedoplatok približne 220€. V poriadku, rátala som s tým, že nezaplatené 4 mesiace si niekto vypýta - mám na ne odložených 120€. Ale naozaj som nerátala s tým, že budem musieť ešte doplácať takmer cez 100€, keď mi za apríl ZSE peniaze vrátili. Navyše, som si istá, že v apríli sme nemali menšiu spotrebu ako v iné mesiace.

Príčina obrovských nedoplatkov je v tom, že firma, ktorá byty postavila, nás prihlásila ako odberateľov - podnikateľov. Tarifa za elektrinu je potom dvojnásobne vyššia, za hodny sme mali platiť cez 5€, miesto 0,90€... Logicky, 30€ preddavok za energiu náklady nepokryl, hoci bežná dvojčlenná domácnosť by mala preplatok. Obec teraz od nás žiada peniaze, ktoré ZSE žiadajú od nej. Problém je aj v tom, že obec nemôže prakticky spraviť nič, pretože odberateľ bol stále dodávateľ stavby, obec jednoducho povedané "len platila faktúry".

V praxi to znamená - dodávateľ dáva od situácie ruky preč (vraj zmluva, ktorá zaväzuje platiť nás, nájomníkov), obec je v strate (lebo si neskontrolovala tarifu) a nájomníci majú platiť za chybu, ktorú nespôsobili, respektíve ktorú nemali ako odhaliť.

Sporný bod je aj platenie energie za spoločné priestory - za rok cca 16€/byt. V nájomnej zmluve sa ale píše, že "nájomca je povinný platiť mesačné nájomné za užívanie, bytu, spoločných častí, spoločných zariadení a úhrady za plnenie spojené s užívaním bytu vo výške..." Ak tomu rozumiem správne, "užívanie spoločných častí a zariadení, znamená, že v nájomnom je zahrnutá aj elektrina na chodbe. Alebo sa mýlim? Majú právo niečo také odo mňa žiadať?

Podobný problém bude zrejme aj s plynom. Situácia je aká istá, len vyúčtovanie ešte neprišlo a plyn stále nie je prepísaný na mňa.

Prosím Vás o radu. Ako by sa dalo zo situácie vyjsť tak, aby som nemusela doplatiť 100€ za chybu, ktorú som nespravila? Pokojne zaplatím za 4 mesiace toľko, koľko bolo dohodnuté v zmluve (teda 4 x 30€ = 120€), ale odmietam doplácať za niečo, čo som nielen že nespotrebovala, ale čo som ani nemala šancu spotrebovať. Vo vrátenie preplatku, tak, ako by to podľa klasickej tarify pre domácnosti malo byť, ani nedúfam.

Ďakujem!

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus