Dobrý deň.poprosila by som o radu.Otec vlastnil pozemok v extraviláne spolu s piatimi súrodencami.Bola to orná pôda,teraz je to evidované ako záhrada.Nakoľko rodičovský dom otca stojaci na vedľajšej parcele v intraviláne bol už starší a malý otec z ústnym súhlasom súrodencov postavil dom na tomto pozemku kvázi na svojej šestine..Ostatných 5/6 pozemku vrátane 5/6.pozemku pod domom vlastnia naši bratranci.Chceme sa vysporiadať s nimi ,ale zároveň aj s bratom.Ako postupovať,ked brat,ktorý tam zostal po smrti rodičov bývať sa nechce odsťahovať,ani nás súrodencov vyplatiť a tým brzdí nás aj ostatných spoluvlastníkov.Môžeme sa my ostatní spoluvlastníci rozhodnúť ,že si parcely rozdelime geometrickým plánom na dve časti v jednej my a dvaja spoluvlastníci a v druhej väčšej výmere ostatní?A ak by aj súhlasil z rozdelením pozemku vie. že budeme požadovať vyplatenie z dedičského podielu..Bola aj úvaha,že pozemok predáme spoločne a dom sa dá ohodnotiť vzlášť.Obávame sa však,že týmto krokom sa môžeme dostať do problémov o ktorých netušíme,lebo ani s druhou polovicou spoluvlastníkov si nedôverujeme.Viem ,že súdu sa nevyhneme,minimálne s bratom,ale nechcem sa naťahovať ani s ostatnými spoluvlastníkmi Co je vhodnejšie a rýchlejšie v tejto s
ituácii?A ešte jedna otázka.Je potrebné vyňatie z pôdneho fondu ak je rodinný dom-zastavané plochy o výmere 140m2 v extraviláne,ked to predtým bola orná pôda a teraz je to vedene ako záhrada?V územnom pláne obce je to ako časť kde môže byť výstavba rod.domov.

Dvojité vysporiadanie spoluvlastníctva
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Dobry den pan Bergendi,
co sa tyka ornej pody (zahrady) ak ste ju zastavali budete potrebovat vynatie z podneho fondu.
Co sa tyka usporiadania chcem upozornit na to, ze sudny poplatok je 6% z ceny nehnutelnosti, t.j. urcite sa Vam neoplati sudit.
Ak spravne chapem, ze brat si postavil dom na svojej "kvazi" 1/6 tuto 1/6 by som mu vyclenil aj v geometrickom plane. Ja by som to videl optimalne tak, ze sa vycleni jeden pozemok s pristupovou komunikaciou, ktory vy ako spoluvlastnici predate a zvysnu cast bude mat Vas brat.
Ak pojdete do sudneho sporu sud, moze urcit jedine realne rozdelenie, alebo predaj a vyplatenie.
Chapem Vas zaujem vysporiadat pozemky, ale chapem aj obavu vasho brata z vyplatenia Vas. Na vyplatenie by si mozno musel zobrat pozicku, ktoru mu mozno ani nedaju a ak ano je mozne, ze bude mat nevyhodny urok. Je tu este moznost, aby si brat nechal pravo dozivotneho uzivania a nehnutelnost bude napisana na Vas.
Pri usporiadani taktiez nezabudnite na to, ze o nehnutelnost sa stara Vas brat a pravdepodobne za nu aj plati dan, t.j. uvedene zohladnite pri usporiadani.
Ak nepride k dohode medzi Vami kontaktujte radsej mediatora ako sud. Na sude bude len vitaz a porazeny ak pridede k dohode vitazi budete obaja.
Dakujem za odpoved,ale ešte niečo na objasnenie ,Dom postavil náš otec a nie brat a ja s týmto bratom a ešte s troma dalšimi bratmi sme dedičmi .máme 1/6 z pozemku po otcovi a zároveň sme vo spoluvlastníctve s bratrancami ,ktorí majú vätššinu a to je 5/6 z pozemku čo je tiež asi problém medzi bratom a nimi,lebo pozemok pod domom je spoločný.Náš brat je rozvedený,25 rokov žil u rodičov,ničím neprispieval ,je alkoholik a tuhý fajčiar,bral nám peniaze a dovolím si tvrdiť,že prispel svojim chovaním k mozgovej porážke oboch rodičov.Aj pri dedičskom konaní sa snažil,aby bol dom prisúdený jemu,ked sa odvolaval na krajský súd a natiahol dedičské konanie na osem rokov a prijal do domu podnájomníčku,aby sa zas mohol priživovať.Ja som sa po porážke mamy úplne bezvládnej musela vzdať roboty .pričom brat ju bol pozrieť za štyri a pol roka štyri krát a aj vtedy pýtal odo mňa peniaze.Ja som vdova na ID s reumou mám dôchodok 162 euro a tiež by som potrebovala peniaze na vyplatenie spoluvlastníka /švagra/Takže ,brat sa celý život priživoval do domu nás nepustí,choval sa k nám aj k rodičom bezcharakterne a ja sa mám báť o svoju strechu nad hlavou kvôli nemu,len aby kľudne dožilDedičské konanie skončilo v roku 2014 a od roku 2015 si chceme platiť dane každý za seba.O dom sa nestará,v záhrade je .prales,ktorý sme my v lete likvidovali.Takže majetok nám vlastne znehodnocuje a stráca na cene.Chcela som tiež radu ako sa vysporiadať s bratrancami,lebo sú spoluvlastníci pozemku.Dakujem.