Hmotná zodpovednosť zamestnanca

Dobrý deň,
pracujem ako finančná účtovníčka a zároveň vedúca ekonomického oddelenia. Mám so zamestnávateľom uzatvorenú dohodu o hmotnej zodpovednosti podľa § 182 ZP. Dohoda je ešte z r. 2005. Ide o spoločnú hmotnú zodpovednosť a predmetom zodpovednosti sú zverené hotovosti, ceniny a prísne zúčtovateľné tlačivá.
Hotovosť v pokladnici, ceniny - stravné lístky a tlačivá - pokutové bloky a šeky na výber hotovosti sú uložené v trezore a hospodári s nimi kolegyňa - pokladníčka, ktorá ako jediná má od trezoru a pokladnice kľúče, čo je samozrejme v poriadku.
Rada by som ale vedela, či je v poriadku, aby som ja mala hmotnú zodpovednosť za hodnoty, s ktorými vôbec nehospodárim a nemám k nim žiadny prístup.
Mám s tým problém najmä preto, že kuriér, ktorý prináša stravné lístky ich v prípade, že pokladníčka má dovolenku, často nechá u ktoréhokoľvek zamestnanca a stravné lístky sa ukladajú po šuplíkoch, čo nie je v poriadku a na čo som poukázala a odmietla som ich prevziať.
Myslím si, že ako hlavná účtovníčka nemusím mať uzatvorenú dohodu o hmotnej zodpovednosti podľa § 182 ZP a za daných podmienok by som ju rada vypovedala.
1. Môžem od tejto dohody o hmotnej zodpovednosti odstúpiť?
2. Je možné dohodnúť aj individuálnu hmotnú zodpovednosť?
3. Musí mať zamestnanec uzatvorenú dohodu o hmotnej zodpovednosti pre prípad, ak vznikne potreba zastupovania napr. chorej pokladníčky?
Za odpoveď ďakujem.
Linda

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus