Po rokoch od úmrtia poručiteľa dochádza k dedeniu novoobjaveného majetku, ktorý nebol zahrnutý v dedení pred 25 rokmi, hoci všetci dedičia o ňom vedeli a vedia, ale až teraz jeden z nich podal žiadosť na OS o prededenie a vybavuje všetky potrebné náležitosti. Predmetom prededenia je viac parciel nehnuteľnosti, ktoré sú stále v katastri vedené na meno poručiteľa. Pri pokuse o dohodu jeden z dedičov (nie ten, čo vybavuje) si privlastňuje právo na najlukratívnejšiu parcelu s tým, že vraj platí daň z nej (list vlastníctva samozrejme nie je na jeho meno), parcelu neudržiava iba z nej ťaží. Jedná sa o vydržanie? Čo poradite ostatným? A ešte prosím vás, všeobecnú cenu dedičstva určí notár takú, aká platila v čase smrti poručiteľa alebo cenu, ktorá je platná v súčasnosti? Ďakujem pekne.

Ide o vydržanie nehnuteľnosti?
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Dobrý deň,
o vydržanie by išlo iba v prípade, ak niekto užíva nehnuteľnostú vec 10 rokov nepretržite a je vnútrone presvedčený o tom, že tá vec mu patrí. Vnútorné presvedčenie môže vyplývať z toho, že za tú vec vyplatil vlastníkovi napríklad kúpnu cenu (že ju kúpil), alebo dostal do daru. Takže v tomto prípade, ak som správne pochopil, nejde o vydržanie vlastníckeho práva.
Ohľadne dedenia uzatvárate dohodu pred notárom, ak by ste sa ale nedohodli a nebudete súhlasiť s tým, aby zdedil tú nehnuteľnosť iný dedič, určí súd (ak je to možné), že nehnuteľnosť pripadne do Vášho podielového spoluvlastníctva, podľa výšky dedičských podielov.
Ohľadne ceny dedičstva - cenu určujú dedičia dohodou, je len na Vás, ktorú určíte. Podľa môjho názoru, keďže sa dedí ku dňu smrti, má byť určená aj cena dedičstva ku dňu smrti.
Mgr. Peter Danczi
notár v Nových Zámkoch
Je možné zrušiť vydržanie ak o pozemku, ktorý bol vydržaný neprebehlo dedičské konanie? Tzv. poručiteľ ešte za života pozemok daroval, ale o tom nie je zmluva. Rodina poručiteľa to akceptovala a výkon práva na pozemku nerušila. Nakoľko prešlo veľa rokov a právny stav nebol v súlade so skutočným a všetci dedičia už ani neboli známi (vnuci, pravnuci v USA, DE a pod.), pozemok bol po cca 30 rokoch od darovania vydržaný obdarovaným. Pri vydržaní bola použitá verejná vyhláška a všetko ostatné tak ako zákon kázal. Je teraz možné žiadať o prejednanie znovu objaveného dedičstva teda daného pozemku a vydržanie zrušiť?
Ďakujem.
Ďakujem za radu.
Dobrý deň. Vydržanie nebolo riešené prostredníctvom súdu ale len zápisnicou o vydržaní u notára. Bližšie by som uviedol, že v r. cca 1970 otec daroval jednému zo štyroch synov malý pozemok za dedinou, aby sa oň staral a užíval ho, nakoľko bol podla slov otca, najšikovnejší a ostatní boli len na užívanie si. O darovaní aj spísal zmluvu alebo obdobnú listinu ale nevedel, že ju treba niekde evidovať, no nechal si ju u seba. Tá sa však stratila po smrti. Ako som už písal ostatní traja synovia darcu akceptovali rozhodnutie, že pozemok daroval štvrtému. Oni si napokon po otcovej smrti nechali ostatný majetok (dom, záhradu, peniaze a pod.). Išlo o niečo ako ústne vyporiadanie majetku ešte za života. Keďže obdarovaný syn užíval a staral sa o pozemok ako o svoj darovaný dlhé roky a mal svoje deti, ktoré sa tiež o pozemok starali s ním, rozhodli sa v r. cca 2004 skontrolovať právny stav. Zistili, že pozemok je stále evidovaný na darcu, teda otca, ktorý mu ho daroval ešte pred smrťou. Začali zisťovať ako si môžu vlastníctvo zapísať aj právne a jeden notár im poradil vydržanie. Keďže sa o pozemok staral spolu s dcérou dohodli sa, že vydržanie si na seba vybaví dcéra. To aby predišli budúcemu dedeniu. Notár následne osvedčil vydržanie v r. cca 2005. Známi (ešte žijúci) bratia nemali s vydržaním problém, len nechceli nikam chodiť a nič podpisovať. Mŕtvi bratia mali svoje deti mimo SR, nevedno kde (USA, DE a pod). Notár teda navrhol verejnú vyhlášku. Nik nemal problém s vydržaním, tak notár pozemok-vydržanie (po doložení potrebných listín) osvedčil a následne sa ako vlastníčka zapísala dcéra. Otec, ktorý pozemok daroval synovi sa vyjadril, že tiež ho daruje aj synovej dcére. Poznal ju a mali sa radi, tak pozemok chcel aby mali obaja. Teraz po rokoch sa ozval jeden vnuk po druhom synovi z USA, že pozemok sa nemal vydržať, ale mal ísť riadne do dedičstva a mal sa zákonne predediť, nakoľko je dedič zo zákona resp. jeho otec a on po ňom. Dopĺňam, že pozemok sa nededil, lebo za života už bol určený darca, resp. všetci taký stav akceptovali. Moja otázka teda znie, je pravda, že pozemok nemohol byť vydržaný, nakoľko bol jeho vlastník známy a mal byť prededený? Načo by potom bol inštitút vydržania? A existuje premlčacia lehota, dokedy si musí dedič nárokovať dedičstvo? O tomto stave vedeli predsa všetci a nik to preto neriešil, ale iba on tvrdí, že nadobudnutie vydržaním nie je legálne a chce svoju časť po dedovi. Dokonca tvrdí, že na pozemok sa chodil ako malé dieťa hrať so strýkom (jeho strýko bol ten štvrtý syn, ktorý pozemok dostal ako dar) a o smrti deda tiež vedel. Ďakujem za informáciu.