Invalidny dochodok a podpora v nezamestnanosti

Dobry den,

moj brat ma 25 rokov a 5 rokov sustavne pracoval v jednej firme. Minuly rok dostal v dosledku dlhodobej PN vypoved (oficialny dovod vypovede: "nadbytocnost"). Po roku mu bola PN ukoncena a brat je uz styri mesiace evidovany na urade prace.Na zaciatku oktobra si brat poziadal o invalidny dochodok. Do dnesneho dna, t. j. uz styri mesiace, caka na predvolanie komisie a jej stanovisko ohladom invalidneho dochodku. Rovnako na zaciatku oktobra brat poziadal o podporu v nezamestnanosti (na ktoru ma na rok, kedze sustavne 5 rokov pracoval a platil si poistenie). Vzhladom na to, ze v ziadosti o podporu v nezamestnanosti uviedol, ze je "cakatelom na invalidny dochodok", podporu v nezamestnanosti mu nateraz odmietaju vyplacat. Moj brat je tak uz styri mesiace bez prijmu a nema z coho zit :-( Je sice "fajn", ze socialna poistovna zakazdym vyhlasi, ze vsetko spatne doplati, ale to pre cloveka, ktory aktualne nema z coho platit ucty, nie je predsa ziadne riesenie!

Moja otazka: Je, vzhladom na uvedene, mozne poziadat socialnu poistovnu o to, aby zacala s vyplatou podpory v nezamestnanosti, aj ked este nie je zrejme, ako SP rozhodne vo veci invalidneho dochodku? Je mozne zacat s vyplatou podpory v nezamestnanosti s tym, ze ked potom pride rozhodnutie ohladom invalidneho dochodku, urobi sa financny prepocet vo vztahu "podpora v nezamestnanosti" vs. "invalidny dochodok", a v pripade, ze by bolo potrebne, brat by nepravom vyplatene peniaze vratil? Ako inak sa da vyriesit jeho aktualna neblaha situacia?

Dakujem za podpoved,

Jankova

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Chcete mať i v horúčavách príjemný byt? Neurobte chyby pri kúpe klimatizácie
Ak uvažujete nad výberom klimatizácie, na jej obstaranie a inštaláciu vám už nezostáva veľa času.
Abeceda proti pádu z výšky môže zachrániť život pracovníka
V prípade, že sa stane úraz pri páde z výšky, inšpektorát práce skúma, ako boli dodržané všetky bezpečnostné opatrenia. Najmä, či ste pracovníka vo firme oboznámili so všetkými rizikami spojenými s výkonom jeho práce.
Čo môžete urobiť, aby vás GDPR nebudilo zo sna
Nové nariadenie EÚ o ochrane osobných údajov vstupuje do platnosti už 25. mája. Využite naše profesionálne služby a získajte platné súhlasy na spracovanie osobných údajov pomocou Mafra call centra.
Prax tlačí na nové stavebné predpisy
Nové predpisy rozdelené do dvoch zákonov sľubujú, že sa povoľovanie stavieb zjednoduší a urýchli. V akom štádiu je proces ich prípravy a kedy by mali byť zverejnené ich konečné verzie, hovoria predstavitelia ministerstva dopravy a výstavby a experti z praxe.
Pracujte v oblasti potravinárstva
Hľadáte si prácu? Pozrite si prehľad aktuálnych voľných pracovných miest s nadštandardným platom. Ponúka ich portál ISTP.sk.