Invalidny dochodok a podpora v nezamestnanosti

Dobry den,

moj brat ma 25 rokov a 5 rokov sustavne pracoval v jednej firme. Minuly rok dostal v dosledku dlhodobej PN vypoved (oficialny dovod vypovede: "nadbytocnost"). Po roku mu bola PN ukoncena a brat je uz styri mesiace evidovany na urade prace.Na zaciatku oktobra si brat poziadal o invalidny dochodok. Do dnesneho dna, t. j. uz styri mesiace, caka na predvolanie komisie a jej stanovisko ohladom invalidneho dochodku. Rovnako na zaciatku oktobra brat poziadal o podporu v nezamestnanosti (na ktoru ma na rok, kedze sustavne 5 rokov pracoval a platil si poistenie). Vzhladom na to, ze v ziadosti o podporu v nezamestnanosti uviedol, ze je "cakatelom na invalidny dochodok", podporu v nezamestnanosti mu nateraz odmietaju vyplacat. Moj brat je tak uz styri mesiace bez prijmu a nema z coho zit :-( Je sice "fajn", ze socialna poistovna zakazdym vyhlasi, ze vsetko spatne doplati, ale to pre cloveka, ktory aktualne nema z coho platit ucty, nie je predsa ziadne riesenie!

Moja otazka: Je, vzhladom na uvedene, mozne poziadat socialnu poistovnu o to, aby zacala s vyplatou podpory v nezamestnanosti, aj ked este nie je zrejme, ako SP rozhodne vo veci invalidneho dochodku? Je mozne zacat s vyplatou podpory v nezamestnanosti s tym, ze ked potom pride rozhodnutie ohladom invalidneho dochodku, urobi sa financny prepocet vo vztahu "podpora v nezamestnanosti" vs. "invalidny dochodok", a v pripade, ze by bolo potrebne, brat by nepravom vyplatene peniaze vratil? Ako inak sa da vyriesit jeho aktualna neblaha situacia?

Dakujem za podpoved,

Jankova

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Znížiť daň pomôžu aj príspevky do 3. piliera
Optimalizáciou daní môžete ušetriť svoje financie.
Živnostníci, svoje dane legálne optimalizujte
Živnostníci a samostatne zárobkovo činné osoby majú niekoľko možností, ako si legálne optimalizovať výšku dane, ktorú zaplatia štátu. Daňoví poradcovia a účtovníci zosumarizovali 20 tipov, ako ušetriť čo najviac a neurobiť pri priznaní chybu.
Predíďte problémom s e-formulárom
Nekompletné doklady, chýbajúce údaje či nesprávny výber formulára. To všetko môže riadne skomplikovať prípravu a vypĺňanie daňového priznania. Preto si ho nenechávajte na poslednú chvíľu a v prípade štruktúrovanejších príjmov je dobré sa radšej obrátiť na profesionála. Ako predchádzať najčastejším chybám, radia odborníci.
Ľudia často nevedia prepočítať príjmy zo zahraničia
Veľa ľudí nevie, ktoré príjmy zdaňovať a ktoré nie. Často nezahrnú do svojho priznania všetky, čo sa potom prejaví na konečnom výsledku. Hovorí o tom v rozhovore Dana Droppová, členka prezídia Slovenskej komory daňových poradcov.
Výpisy z 2. piliera čítajte. Zistíte, koľko vám peniaze „zarobili“
Ak vám má druhý pilier na dôchodku pomôcť, vaše peniaze musia zarábať. Výpis z osobného dôchodkového účtu prezradí, či sa oplatí rozdeliť úspory do výkonnejších fondov .