Invalidny dochodok a podpora v nezamestnanosti

Dobry den,

moj brat ma 25 rokov a 5 rokov sustavne pracoval v jednej firme. Minuly rok dostal v dosledku dlhodobej PN vypoved (oficialny dovod vypovede: "nadbytocnost"). Po roku mu bola PN ukoncena a brat je uz styri mesiace evidovany na urade prace.Na zaciatku oktobra si brat poziadal o invalidny dochodok. Do dnesneho dna, t. j. uz styri mesiace, caka na predvolanie komisie a jej stanovisko ohladom invalidneho dochodku. Rovnako na zaciatku oktobra brat poziadal o podporu v nezamestnanosti (na ktoru ma na rok, kedze sustavne 5 rokov pracoval a platil si poistenie). Vzhladom na to, ze v ziadosti o podporu v nezamestnanosti uviedol, ze je "cakatelom na invalidny dochodok", podporu v nezamestnanosti mu nateraz odmietaju vyplacat. Moj brat je tak uz styri mesiace bez prijmu a nema z coho zit :-( Je sice "fajn", ze socialna poistovna zakazdym vyhlasi, ze vsetko spatne doplati, ale to pre cloveka, ktory aktualne nema z coho platit ucty, nie je predsa ziadne riesenie!

Moja otazka: Je, vzhladom na uvedene, mozne poziadat socialnu poistovnu o to, aby zacala s vyplatou podpory v nezamestnanosti, aj ked este nie je zrejme, ako SP rozhodne vo veci invalidneho dochodku? Je mozne zacat s vyplatou podpory v nezamestnanosti s tym, ze ked potom pride rozhodnutie ohladom invalidneho dochodku, urobi sa financny prepocet vo vztahu "podpora v nezamestnanosti" vs. "invalidny dochodok", a v pripade, ze by bolo potrebne, brat by nepravom vyplatene peniaze vratil? Ako inak sa da vyriesit jeho aktualna neblaha situacia?

Dakujem za podpoved,

Jankova

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Na obchodoch s devízami môžete prerobiť
S možnosťou investovania sa stretávame na každom kroku. Na internete, v televízii, ale aj priamo v telefonátoch. Ako si vybrať tú správnu ponuku vysvetľuje Maroš Ovčarik, výkonný riaditeľ zo spoločnosti Finančný kompas.
Finanční poradcovia idú po podnikateľoch
Voľné peniaze z podnikania už nechcete alebo nemôžete investovať do svojej firmy. Hľadáte iné možnosti? O základných rizikách investičných ponúk hovorí Tomáš Skukalík z portálu Podnikajte.sk.
Výrok súdu zmenil investičné právo
Rozsudok v prípade Achmea priniesol nečakané následky. Jednoduchý spor o výplatu zisku sa skončil zásadnou zmenou investičného práva v Únii.
Spoločenstvo môže skupovať podiely
Les, lúka alebo háje v chránenom území sa nepredávajú do súkromných rúk. Ak tam ešte niekto má súkromný pozemok a chce ho predať, predkupné právo má v tomto prípade štát.
Ak je benefit pre vás rozhodujúci pri hľadaní práce, čítajte
Trinásty a štrnásty plat sú lákadlom číslo jeden pre uchádzačov o prácu. Ukázal to prieskum benefitov, ktorý na vzorke 875 ľudí v 16- tich odvetviach zisťovala personálna agentúra Grafton Slovakia.