Invalidny dochodok a podpora v nezamestnanosti

Dobry den,

moj brat ma 25 rokov a 5 rokov sustavne pracoval v jednej firme. Minuly rok dostal v dosledku dlhodobej PN vypoved (oficialny dovod vypovede: "nadbytocnost"). Po roku mu bola PN ukoncena a brat je uz styri mesiace evidovany na urade prace.Na zaciatku oktobra si brat poziadal o invalidny dochodok. Do dnesneho dna, t. j. uz styri mesiace, caka na predvolanie komisie a jej stanovisko ohladom invalidneho dochodku. Rovnako na zaciatku oktobra brat poziadal o podporu v nezamestnanosti (na ktoru ma na rok, kedze sustavne 5 rokov pracoval a platil si poistenie). Vzhladom na to, ze v ziadosti o podporu v nezamestnanosti uviedol, ze je "cakatelom na invalidny dochodok", podporu v nezamestnanosti mu nateraz odmietaju vyplacat. Moj brat je tak uz styri mesiace bez prijmu a nema z coho zit :-( Je sice "fajn", ze socialna poistovna zakazdym vyhlasi, ze vsetko spatne doplati, ale to pre cloveka, ktory aktualne nema z coho platit ucty, nie je predsa ziadne riesenie!

Moja otazka: Je, vzhladom na uvedene, mozne poziadat socialnu poistovnu o to, aby zacala s vyplatou podpory v nezamestnanosti, aj ked este nie je zrejme, ako SP rozhodne vo veci invalidneho dochodku? Je mozne zacat s vyplatou podpory v nezamestnanosti s tym, ze ked potom pride rozhodnutie ohladom invalidneho dochodku, urobi sa financny prepocet vo vztahu "podpora v nezamestnanosti" vs. "invalidny dochodok", a v pripade, ze by bolo potrebne, brat by nepravom vyplatene peniaze vratil? Ako inak sa da vyriesit jeho aktualna neblaha situacia?

Dakujem za podpoved,

Jankova

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Zamestnávatelia pozor! Ženám nahlasujete materskú a rodičovskú, mužom vždy len rodičovskú dovolenku
Počet vyplatených materských dávok rastie a nie je ani výnimkou, keď ich poberajú otcovia detí. V prípadoch, ak tomu tak je, zamestnávatelia nikdy neoznamujú Sociálnej poisťovni začiatok, ani koniec materskej dovolenky, ale nahlasujú začiatok a koniec rodičovskej dovolenky.
Piloti či letušky majú na štrajk právo, letoví dispečeri nie
Medzi profesie, ktoré nemajú právo na štrajk, patria sudcovia, prokurátori alebo hasiči.
Šesť rád, ako vybrať mobil pre seniora
Seniorov v celej Európe pribúda. Len vlani ich bolo desať miliónov a do roku 2040 sa ich počet zvýši na 42 miliónov. S vekom pribúdajú nové výzvy, s ktorými si veľakrát nevedia rady. Problémom sú aj rôzne zdravotné i psychické problémy.
Chcete, aby sa vaše deti učili inovatívne? Sledujte moderné vzdelávacie projekty a upozornite na ne školu
Odborníci sa zhodujú, že dnešní žiaci sa v škole učia rovnako ako ich rodičia a starí rodičia. A to nie je dobré, lebo svet sa medzitým výrazne posunul a požiadavky na človeka sú dnes úplne iné, ako kedysi. Výsledkom je, že zo škôl nám vychádzajú absolventi, ktorí nemajú požadované zručnosti.