Invalidný dôchodok z mladosti

Dobrý deň.
Môjmu synovi, ktorý je ešte nezaopatrený, bol v decembri 2017 priznaný plný ID vo výške 75% od apríla 2017, kedy dovŕšil 18 rokov. Momentálne čakáme na jeho výpočet. Bola mu diagnostikovaná bipolárna porucha s ťažkými depresívnymi stavmi bez psychotických príznakov. Niekde som čítala, že u týchto mladých ľudí je možné dodatočne zaplatiť dobrovolné poistenie do SP z maximálneho vymeriavacieho základu, čo ovplyvní jeho ID.
Ochorenie mal diagnostikované v r. 2016. Bol viackrát hospitalizovaný na psychiatrickom oddelení. V školskom roku 2016/2017 mal prerušené štúdium v druhom polroku a v súčastnosti má tiež štúdium prerušené zo zdravotných dôvodov od novembra 2017. V júni. 2017 si našiel aj prácu, ale bol tam len jeden deň a musel to nechať. V decembri sa tiež snažil pracovať, podpísal aj dohodu na jeden rok do decembra 2018, ktorá platí, ale opakovalo sa to samé.
Chcela by som Vás pekne poprosiť, či je možné dodatočne zaplatiť dobrovolné poistenie do SP. Existuje niečo také ? Na akú výšku dôchodku má nárok ? Počula som, že je možné požiadať aj o spätné priznanie dôchodku 3 roky ? Po priznaní ID bude mu odobraný sirotský dôchodok ?
Bola som sa na to pýtať aj v SP, ale tam sa tvária akoby o tom v živote nepočuli, alebo Vám povedia, že nevedia na to odpovedať. Poraďte si sami.

Veľmi pekne ďakujem.

Martina

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Znížiť daň pomôžu aj príspevky do 3. piliera
Optimalizáciou daní môžete ušetriť svoje financie.
Živnostníci, svoje dane legálne optimalizujte
Živnostníci a samostatne zárobkovo činné osoby majú niekoľko možností, ako si legálne optimalizovať výšku dane, ktorú zaplatia štátu. Daňoví poradcovia a účtovníci zosumarizovali 20 tipov, ako ušetriť čo najviac a neurobiť pri priznaní chybu.
Predíďte problémom s e-formulárom
Nekompletné doklady, chýbajúce údaje či nesprávny výber formulára. To všetko môže riadne skomplikovať prípravu a vypĺňanie daňového priznania. Preto si ho nenechávajte na poslednú chvíľu a v prípade štruktúrovanejších príjmov je dobré sa radšej obrátiť na profesionála. Ako predchádzať najčastejším chybám, radia odborníci.
Ľudia často nevedia prepočítať príjmy zo zahraničia
Veľa ľudí nevie, ktoré príjmy zdaňovať a ktoré nie. Často nezahrnú do svojho priznania všetky, čo sa potom prejaví na konečnom výsledku. Hovorí o tom v rozhovore Dana Droppová, členka prezídia Slovenskej komory daňových poradcov.
Výpisy z 2. piliera čítajte. Zistíte, koľko vám peniaze „zarobili“
Ak vám má druhý pilier na dôchodku pomôcť, vaše peniaze musia zarábať. Výpis z osobného dôchodkového účtu prezradí, či sa oplatí rozdeliť úspory do výkonnejších fondov .