Invalidný dôchodok z mladosti

Dobrý deň.
Môjmu synovi, ktorý je ešte nezaopatrený, bol v decembri 2017 priznaný plný ID vo výške 75% od apríla 2017, kedy dovŕšil 18 rokov. Momentálne čakáme na jeho výpočet. Bola mu diagnostikovaná bipolárna porucha s ťažkými depresívnymi stavmi bez psychotických príznakov. Niekde som čítala, že u týchto mladých ľudí je možné dodatočne zaplatiť dobrovolné poistenie do SP z maximálneho vymeriavacieho základu, čo ovplyvní jeho ID.
Ochorenie mal diagnostikované v r. 2016. Bol viackrát hospitalizovaný na psychiatrickom oddelení. V školskom roku 2016/2017 mal prerušené štúdium v druhom polroku a v súčastnosti má tiež štúdium prerušené zo zdravotných dôvodov od novembra 2017. V júni. 2017 si našiel aj prácu, ale bol tam len jeden deň a musel to nechať. V decembri sa tiež snažil pracovať, podpísal aj dohodu na jeden rok do decembra 2018, ktorá platí, ale opakovalo sa to samé.
Chcela by som Vás pekne poprosiť, či je možné dodatočne zaplatiť dobrovolné poistenie do SP. Existuje niečo také ? Na akú výšku dôchodku má nárok ? Počula som, že je možné požiadať aj o spätné priznanie dôchodku 3 roky ? Po priznaní ID bude mu odobraný sirotský dôchodok ?
Bola som sa na to pýtať aj v SP, ale tam sa tvária akoby o tom v živote nepočuli, alebo Vám povedia, že nevedia na to odpovedať. Poraďte si sami.

Veľmi pekne ďakujem.

Martina

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Na obchodoch s devízami môžete prerobiť
S možnosťou investovania sa stretávame na každom kroku. Na internete, v televízii, ale aj priamo v telefonátoch. Ako si vybrať tú správnu ponuku vysvetľuje Maroš Ovčarik, výkonný riaditeľ zo spoločnosti Finančný kompas.
Finanční poradcovia idú po podnikateľoch
Voľné peniaze z podnikania už nechcete alebo nemôžete investovať do svojej firmy. Hľadáte iné možnosti? O základných rizikách investičných ponúk hovorí Tomáš Skukalík z portálu Podnikajte.sk.
Výrok súdu zmenil investičné právo
Rozsudok v prípade Achmea priniesol nečakané následky. Jednoduchý spor o výplatu zisku sa skončil zásadnou zmenou investičného práva v Únii.
Spoločenstvo môže skupovať podiely
Les, lúka alebo háje v chránenom území sa nepredávajú do súkromných rúk. Ak tam ešte niekto má súkromný pozemok a chce ho predať, predkupné právo má v tomto prípade štát.
Ak je benefit pre vás rozhodujúci pri hľadaní práce, čítajte
Trinásty a štrnásty plat sú lákadlom číslo jeden pre uchádzačov o prácu. Ukázal to prieskum benefitov, ktorý na vzorke 875 ľudí v 16- tich odvetviach zisťovala personálna agentúra Grafton Slovakia.