Invalidný dôchodok z mladosti

Dobrý deň.
Môjmu synovi, ktorý je ešte nezaopatrený, bol v decembri 2017 priznaný plný ID vo výške 75% od apríla 2017, kedy dovŕšil 18 rokov. Momentálne čakáme na jeho výpočet. Bola mu diagnostikovaná bipolárna porucha s ťažkými depresívnymi stavmi bez psychotických príznakov. Niekde som čítala, že u týchto mladých ľudí je možné dodatočne zaplatiť dobrovolné poistenie do SP z maximálneho vymeriavacieho základu, čo ovplyvní jeho ID.
Ochorenie mal diagnostikované v r. 2016. Bol viackrát hospitalizovaný na psychiatrickom oddelení. V školskom roku 2016/2017 mal prerušené štúdium v druhom polroku a v súčastnosti má tiež štúdium prerušené zo zdravotných dôvodov od novembra 2017. V júni. 2017 si našiel aj prácu, ale bol tam len jeden deň a musel to nechať. V decembri sa tiež snažil pracovať, podpísal aj dohodu na jeden rok do decembra 2018, ktorá platí, ale opakovalo sa to samé.
Chcela by som Vás pekne poprosiť, či je možné dodatočne zaplatiť dobrovolné poistenie do SP. Existuje niečo také ? Na akú výšku dôchodku má nárok ? Počula som, že je možné požiadať aj o spätné priznanie dôchodku 3 roky ? Po priznaní ID bude mu odobraný sirotský dôchodok ?
Bola som sa na to pýtať aj v SP, ale tam sa tvária akoby o tom v živote nepočuli, alebo Vám povedia, že nevedia na to odpovedať. Poraďte si sami.

Veľmi pekne ďakujem.

Martina

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Zamestnávatelia pozor! Ženám nahlasujete materskú a rodičovskú, mužom vždy len rodičovskú dovolenku
Počet vyplatených materských dávok rastie a nie je ani výnimkou, keď ich poberajú otcovia detí. V prípadoch, ak tomu tak je, zamestnávatelia nikdy neoznamujú Sociálnej poisťovni začiatok, ani koniec materskej dovolenky, ale nahlasujú začiatok a koniec rodičovskej dovolenky.
Piloti či letušky majú na štrajk právo, letoví dispečeri nie
Medzi profesie, ktoré nemajú právo na štrajk, patria sudcovia, prokurátori alebo hasiči.
Šesť rád, ako vybrať mobil pre seniora
Seniorov v celej Európe pribúda. Len vlani ich bolo desať miliónov a do roku 2040 sa ich počet zvýši na 42 miliónov. S vekom pribúdajú nové výzvy, s ktorými si veľakrát nevedia rady. Problémom sú aj rôzne zdravotné i psychické problémy.
Chcete, aby sa vaše deti učili inovatívne? Sledujte moderné vzdelávacie projekty a upozornite na ne školu
Odborníci sa zhodujú, že dnešní žiaci sa v škole učia rovnako ako ich rodičia a starí rodičia. A to nie je dobré, lebo svet sa medzitým výrazne posunul a požiadavky na človeka sú dnes úplne iné, ako kedysi. Výsledkom je, že zo škôl nám vychádzajú absolventi, ktorí nemajú požadované zručnosti.