Invalidný dôchodok z mladosti

Dobrý deň.
Môjmu synovi, ktorý je ešte nezaopatrený, bol v decembri 2017 priznaný plný ID vo výške 75% od apríla 2017, kedy dovŕšil 18 rokov. Momentálne čakáme na jeho výpočet. Bola mu diagnostikovaná bipolárna porucha s ťažkými depresívnymi stavmi bez psychotických príznakov. Niekde som čítala, že u týchto mladých ľudí je možné dodatočne zaplatiť dobrovolné poistenie do SP z maximálneho vymeriavacieho základu, čo ovplyvní jeho ID.
Ochorenie mal diagnostikované v r. 2016. Bol viackrát hospitalizovaný na psychiatrickom oddelení. V školskom roku 2016/2017 mal prerušené štúdium v druhom polroku a v súčastnosti má tiež štúdium prerušené zo zdravotných dôvodov od novembra 2017. V júni. 2017 si našiel aj prácu, ale bol tam len jeden deň a musel to nechať. V decembri sa tiež snažil pracovať, podpísal aj dohodu na jeden rok do decembra 2018, ktorá platí, ale opakovalo sa to samé.
Chcela by som Vás pekne poprosiť, či je možné dodatočne zaplatiť dobrovolné poistenie do SP. Existuje niečo také ? Na akú výšku dôchodku má nárok ? Počula som, že je možné požiadať aj o spätné priznanie dôchodku 3 roky ? Po priznaní ID bude mu odobraný sirotský dôchodok ?
Bola som sa na to pýtať aj v SP, ale tam sa tvária akoby o tom v živote nepočuli, alebo Vám povedia, že nevedia na to odpovedať. Poraďte si sami.

Veľmi pekne ďakujem.

Martina

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Chcete mať i v horúčavách príjemný byt? Neurobte chyby pri kúpe klimatizácie
Ak uvažujete nad výberom klimatizácie, na jej obstaranie a inštaláciu vám už nezostáva veľa času.
Abeceda proti pádu z výšky môže zachrániť život pracovníka
V prípade, že sa stane úraz pri páde z výšky, inšpektorát práce skúma, ako boli dodržané všetky bezpečnostné opatrenia. Najmä, či ste pracovníka vo firme oboznámili so všetkými rizikami spojenými s výkonom jeho práce.
Čo môžete urobiť, aby vás GDPR nebudilo zo sna
Nové nariadenie EÚ o ochrane osobných údajov vstupuje do platnosti už 25. mája. Využite naše profesionálne služby a získajte platné súhlasy na spracovanie osobných údajov pomocou Mafra call centra.
Prax tlačí na nové stavebné predpisy
Nové predpisy rozdelené do dvoch zákonov sľubujú, že sa povoľovanie stavieb zjednoduší a urýchli. V akom štádiu je proces ich prípravy a kedy by mali byť zverejnené ich konečné verzie, hovoria predstavitelia ministerstva dopravy a výstavby a experti z praxe.
Pracujte v oblasti potravinárstva
Hľadáte si prácu? Pozrite si prehľad aktuálnych voľných pracovných miest s nadštandardným platom. Ponúka ich portál ISTP.sk.