Je možné si overiť, či má zamestnanec platnú pracovnú zmluvu?

Dobrý deň,

prosím vás, uvažujem o poskytnutí pôžičky súkromnej osobe, no rád by som si overil jej platobnú schopnosť; predmetnú osobu som požiadal o potvrdenie zamestnávateľa o priemernej výške jej mesačného príjmu; potvrdenie mi bolo doručené, no keď som si jej zamestnávateľa overil v Obchodnom registri SR, tak som zistil, že konateľ dotyčnej firmy má totožné priezvisko s potenciálnym dlžníkom, čo mi prišlo podozrivé; do pertinentnej firmy som zatelefonoval: Skutočnosť, že príslušná osoba tam pracuje, mi potvrdili, no vyvolané pochybnosti pretrvávajú, a preto (a čiastočne aj z občianskej zvedavosti) sa pýtam nasledovné:

1. Je možné si overiť, či má zamestnanec platnú pracovnú zmluvu s firmou, ktorej názov je známy (napríklad cez Daňový úrad, Sociálnu poisťovňu, Obchodný register, Živnostenský register, Ministerstvo spravodlivosti a podobne)?

2. Nesie zamestnávateľ akúkoľvek zodpovednosť za vedomé potvrdenie nesprávnych údajov firemnou pečiatkou a vlastnoručným podpisom? Pridáva v tomto prípade z právneho hľadiska na váhe notárske osvedčenie podpisu?

3. Nesie dlžník akúkoľvek zodpovednosť za vedomé poskytnutie nesprávnych údajov, významných pre schválenie jeho pôžičky?

Za odborné odpovede vopred ďakujem.

S úctou

Sergej

P.S.: Neviem, či som svoju otázku zaradil do správnej kategórie; v prípade, že nie, ako to mám napraviť? Kategóriu "Dane a odvody" som zvolil z toho dôvodu, že predpokladám, že ak sa platnosť pracovnej zmluvy dá overiť, tak to bude možné cez Daňový úrad a/alebo Sociálnu poisťovňu.

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus