Stanovuje niektoré ustanovenie zákonníka práce zamestnávateľovi povinnosť nariadiť dočerpanie starej dovolenky pred vykonaním zmien v pracovnom úväzku?
Zamestnankyňa pred nástupom na materskú a rodičovskú dovolenku mala týždenný pracovný úväzok 40 hodín.Počas doby zastupovania za zamestnakyňu na materskej a rod.dovolenke zamesnávateľ vykonal organizačné zmeny - skrátenie prevádzkovej doby . Zastupujúca zamestnakyňa už pracovala na skrátený úväzok. V deň nástupu do zamestnania po skončení rodičovskej dovolenky bola zamestnankyňa písomne oboznámená s org.zmenami a následne sa zamestnávateľ a zamestnankyňa písomne dohodli na skrátení týždenného úväzku na 30 hodín týždenne. Zamestnakyňa začala pracovať a postupne čerpá starú dovolenku na zotavenie, na ktorú jej vznikol nárok počas trvania materskej a rodičovskej dovolenky. Náhradu za čerpanie starej dovolenky zamestnávateľ platí v dľžke úväzku , kotrý je platný v čase čerpania, t.j. v úväzku 30 hodín týždenne. Zamestnankyňa sa dožaduje doplatenia rozdielu, a zdôvodňuje to argumentom, že zamestnávateľ bol povinný určiť najprv vyčerpanie starej dovolenky a až potom navrhnuť dohodu o zmene pracovného úväzku, tak aby zamestnakyňa "nestratila" rozdiel medzi náhradou dovolekny na ktorú jej vznikol nárok počas trvania jej dohodnutých podmienok ešte pred zmenou pracovného úväzku.
Mal zamestnávateľ povinnosť určiť najprv vyčerpanie starej dovolenky bezprostredne po skončení rodičovskej dovolenky a až nasledne navrhnuť zamestnankyni dohodu o skrátení úväzku?
Odpovede
Dobrý deň, Zákonník práce nikde neustanovuje povinnosť určiť čerpanie dovolenky pred zmenou úväzku a ani to nie je potrebné. Aj pri zmene úväzku na kratší sa dá bez problému preniesť nárok na dovolenku, ktorý vznikol počas trvania plného úväzku a zamestnanec tým nebude nijako ukrátený...
http://moje.hnonline.sk/node/3922
Ale nasopak, je to komplikovanejšie. Keď má niekto úväzok 4 hodiny denne a potom prešiel v priebehu roka na 8 hod pracovný deň a zostalo mu 6 dní dovolenky z pomeru na kratší prac. čas, ako so zvyškom dovolenky potom? Keď chce mať dovolenku teraz keď jeden prac.deň je 8 hodinový, musí si vypísať 2 dni dovolenky - zostatku z prac. pomeru 4-hodinového?
Ďakujem za odpoveď.
Dobrý deň, pán František, je to tak ako hovoríte.
V takýchto prípadoch odporúčam prepočítať dovolenkový nárok na hodiny kvôli prehľadnosti.
Zákonník práce nestanovuje žiadnu špecifickú povinnosť zamestnávateľa určiť čerpanie „starej“ dovolenky pred zmenou pracovného záväzku. Zamestnávateľ má iba povinnosť umožniť zamestnankyni čerpať dovolenku, ktorú si nevyčerpala pred nástupom na materskú, respektíve rodičovskú dovolenku (§113 ods. 2 Zákonníka práce), pričom zo znenia Zákonníka práce vyplýva, že nie je podstatné, či boli zachované pôvodné pracovné podmienky.
Ako problematickejšia sa javí odpoveď na otázku v akej výmere patrí v takomto prípade zamestnankyni náhrada mzdy za vyčerpanú dovolenku, ktorú si priniesla z obdobia pred materskou, respektíve rodičovskou dovolenkou. Zákonník práce v tejto súvislosti nepodáva jasnú odpoveď. Vo všeobecnosti platí, že zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume priemerného mesačného zárobku. Priemerný zárobok sa pre tieto účely zisťuje zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období (§134 ods. 1 Zákonníka práce). Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období a používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak. Otázkou zostáva čo je rozhodujúcim obdobím, či súčasné obdobie, kedy zamestnankyňa čerpá dovolenku, alebo obdobie pred jej nástupom na materskú dovolenku, kedy jej nárok na dovolenku vznikol. Podľa nášho názoru je rozhodným obdobím obdobie, kedy jej nárok na dovolenku vznikol, teda obdobie pred nástupom na materskú dovolenku, nakoľko takýto záver logicky zodpovedá ustanoveniam o dovolenke, ktorá má slúžiť ako čas pre regeneráciu zamestnanca za odpracované obdobie. Nakoľko zamestnankyni vznikol nárok na dovolenku za obdobie odpracované pred nástupom na materskú, mala by jej patriť aj náhrada zodpovedajúca jej zárobku z tohto obdobia.
Dobrý deň, môžem si založiť s.r.o. aj počas obdobia rodičovskej dovolenky, /pričom som súčasne zamestnancom v podniku spadajúcom pod VUC, kde som na rodič. dovolenke/ ? Po ukončení rod. dovolenky plánujem pracovať vo svojej s.r.o. a byť súčasne zamestnancom u pôvodného zamestnávateľa, kde si chcem znížiť pracovný úväzok. Zároveň prosím o odpoveď, či Zákonník práce limituje veľkosť celkového úväzku napr. 1,0 v s.r.o.a 0,5 u zamestnávateľa.
Ďakujem veľmi pekne za odpovede. čitateľka Lucia
Dobry den,ako to je prosim vas teraz po novom so starou dovolenkou?ostalo mi 25 dni starej dovolenky no zamestnavatel mi povedal ze mi moze preplatit 5 dni a ostatne dni mi prepadnu mozem s tym aste nieco robit?
Dobry den, uz pol roka som evidovana na ÚPSVaR a popritom pracujem na 5% úväzok trvaly pracovny pomer na dobu urcitu do roku 2014.Dna 20. augusta 2011 nastupujem na matersku dovolenku.Prerusi sa mi praca alebo budem pracovat dalej popri materskej dovolenke? dakujem
ak dobre rozumiem, pracujete na pracovný pomer, nie na dohodu. A ste zároven evidovaná na UP ako uchádzač o zamestnanie alebo ako záujemca o zamestnanie?
Nástup na MD znamená ospravedlnené volno v zamestnaní. Ak by ste však chcela pracovať nadalej aj počas obdobia, kedy máte nárok na MD, tak by ste nemohla poberať materské.
Ak máte len 5% uväzok, tak predpokladám vym.základ nemáte vysoky vym.základ v rozhodujúcom období (obvykle predchádzajúci kal. rok roku nástupu na md, ak trval ten istý prac.pomer) a ak materská bude menej ako 190,1 eur, tak budete mat nárok na dorovnanie materskej do výšky RP od mesiaca narodenia dieťaťa.