Kde si uplatniť bolestné a odškodné z dopravnej nehody?

Dobrý deň, syn žijúci v cudzine mal dopravnú nehodu na Slovensku. Majiteľom auta je otec. Podľa potvrdenia polície nehodu zapríčinil vodič vozidla, ktorý mu nedal prednosť. Na vozidle je totálna škoda, ktorú dúfam, dostanem uhradenú od PZP škodcu. Syn po nehode bol vyšetrený v nemocnici na Slovensku a my sme ho hneď previezli do nemocnice vo Viedni, kde bol aj hospitalizovaný. Pri nehode utrpel syn otras mozgu, narazenie hrudníka, ruky a rôzne odreniny. Bol PN 29 dní. Ešte doteraz musi chodiť na fyzioterapiu.

Prosím o radu: Kde si môžem uplatniť nárok na bolestné, náklady spojené s liečením, náklady spojené s cestami do Viedne za účelom odvozu do nemocnice, pomoci synovi v domácnosti, stratu dosť drahých dioptrických okuliarov, znehodnotené oblečenie, ušlú mzdu. Problém vidím v tom, že syn bol liečený v cudzine a má aj záverečnú správu od svojho ošetrujúceho lekara z cudziny, ale kde a ako si na Slovensku dať obodovať jeho zranenia. Kde si uplatňovať túto škodu a bolestné? Ďakujem veľmi pekne za Vašu odpoveď.

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus