
Kedy po rozvode treba podať žiadosť o vysporiadanie BSM?
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
V zmysle §148 Občianskeho zákonníka zanikne tzv. bezpodielové spoluvlastníctvo manželov zánikom manželstva. Zánikom manželstva treba rozumieť deň, kedy nadobudol rozsudok o rozvode manželstva právoplatnosť. Tento deň je vyznačený na doložke právoplatnosti, ktorá má spravidla formu pečiatky na rozsudku o rozvode manželstva. V prípade, že takúto doložku nemáte na rozsudku vyznačenú bude potrebné aby ste v informačnej kancelárii súdu, ktorý rozviedol Vaše manželstvo požiadali o jej vyznačenie.
V zmysle §149 ods. 3 Občianskeho zákonníka je možné realizovať vyporiadanie tzv. bezpodielového spoluvlastníctva manželov na základe dohody bývalých manželov alebo, ak k dohode nedôjde súdnou cestou, t.j. podaním návrhu na vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov na súde, ktorý rozhodoval o rozvode Vášho manželstva.
V zmysle §149 ods. 4 Občianskeho zákonníka: "Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník používa. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerané o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné".
Z citovaného zákonného ustanovenia je tak zrejmé, že vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov je možné realizovať v lehote troch rokov od zániku manželstva na základe dohody alebo podaním návrhu na súd. V opačnom prípade bude platiť tzv. zákonná domnienka vyporiadania uvedená v citovanom zákonnom ustanovení.
Dobry den,
ak sa rozvedení manželia nevedia dohodnúť ohľadne vyporiadania zaniknuteho BSM, je mozne do troch rokov od jeho zaniku podat navrh na vyporiadanie sudom. Ak sa do troch rokov navrh nepoda, nehnutelnosti sa stanu podielovym spoluvlastnictvom a podiely oboch manzelov budu rovnake a hnutelnosti pripadnu tomu, kto ich uziva.
Samozrejme je v mnohych pripadoch ovela jednoduchsie a najma podstatne lacnejsie si vyporiadat zaniknute BSM dohodou, pricom takato dohohoda moze byt spisana vo forme notarskej zapisnice s exekucnym titulom (povinnosti v nej su tak priamo vynutitelne prostrednictvom exekutora) a v rukach tak budete mat listinu, ktora je verejnou listinou (vyssia dokazna sila a hodnovernost ako sukromne listiny - velmi tazke spochybnenie jej obsahu), ktoru Vam kataster zapise bez urychlovacieho poplatku za 20 dni a za vyhotovenie ktorej ruci stat.
POZNÁMKA: Poskytnutá odpoveď vyplýva z informácií poskytnutých v otázke. Keďže otázka len stručne popisuje situáciu, je možné, že ďaľšie okolnosti, ktoré nie sú v otázke spomenuté môžu zmeniť povahu odpovede. Odporúčame preto sa poradiť s odborníkom, napríklad notárom, ktorý dôkladne preverí všetky okolnosti uvedenej situácie.
Dobrý deň.Prosím Vás poraďte mi čo všetko má obsahovať Dohoda o vysporiadaní BSM. Napr.: - aj dátum uzavretia práve rozvedeného manželstva
- stačia mená a dátumy nar, alebo celé rodné čísla
Veľmi pekne ďakujem. SJ
To vôbec nie je "jednoduchá otázka", hoci sa tak možno javí. Treba si uvedomiť, že dohoda o vyporiadaní BSM musí vyporiadať VŠETOK majetok, ktorý tvorí bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, čo v praxi vôbec nie je jednoduché. Pokiaľ tvorí BSM vo Vašom prípade majetok väčšej hodnoty, resp. väčšieho rozsahu, doporučujem Vám kontaktovať právnika, ktorý sa zaoberá touto oblasťou a požiadať ho o vypracovanie takejto dohody.
V prípade, že sa rozhodnete si dohodu o vyporiadaní BSM vypracovať bez asistencie právnika, nezabudnite najmä na nasledovné podstatné náležitosti takejto dohody:
a) označenie bývalých manželov ako účastníkov dohody (doporučujem uviesť: meno, priezvisko, rod. priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, trvalý pobyt, občianstvo)
b) presné a jednoznačné označenie majetku, ktorý tvorí bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (doporučujem uviesť najmä označenie veci, prípadne značku veci, rok nadobudnutia a približnú trhovú hodnotu vecí ku dňu vyporiadania).
c) presný a jednoznačný spôsob vyporiadania vecí, ktoré tvoria bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (t.j. najmä jasné určenie toho, komu má vec pripadnúť do jeho výlučného vlastníctva, prípadne iný spôsob vyporiadania)
d) výška primeranej finančnej náhrady, pokiaľ sa vypláca, spolu s uvedením splatnosti tejto náhrady, prípadne aj spôsobu vyplatenia (výška tejto náhrady sa určuje podľa zásad uvedených v §150 Občianskeho zákonníka).
e) ďalšie dojednania, ak boli dohodnuté
f) dátum, miesto uzavretia dohody a podpisy oboch strán.
V prípade, že predmetom vyporiadania sú aj nehnuteľnosti, musí mať dohody zároveň náležitosti podľa Zákona č. 182/1993 Z.z. pokiaľ ide o byt, ako aj náležitosti uvedené v Zákone č. 162/1995 Z.z. o katastri nehnuteľností. Tieto náležitosti nebudem pre ich rozsiahlosť uvádzať. Nie je vylúčené, že dohoda bude vyžadovať aj ďalšie podstatné náležitosti určené inými právnymi predpismi.
Upozorňujem, že vyššie uvedené náležitosti som uviedol len všeobecne, pretože v každom prípade sa tieto určujú podľa okolností konkrétneho prípadu.
Určite nebude na škodu, keď v dohode uvediete aj dátum uzavretia manželstva ako aj dátum jeho zániku.
Prosím Vás o radu. Pred 5 rokmi sme s manželom požiadali o zrušenie BSM. Obdržali sme rozsudok , ale rozvod plánujem až teraz. Ak to dobre chápem , plastnosť tohto rozsudku má byť naplnená do troch rokov.Ako mám ďalej postupovať? Manžel vymenil zámky, vpustiť do domu ma chce len za jeho asistencie avyhráža sa , že dom nepredá...Alkohol robí svoje. Už sa 4x liečil, bojím sa , že sa natoľko zadlži /podnikateľ/...na dome je hypotéka. Můžem podať žiadosť o rozvod?
Pre objektívne zodpovedanie otázky by som musel sa oboznámiť s rozsudkom o zrušení BSM ako aj s listom vlastníctva predmetnej nehnuteľnosti.
Vo všeobecnosti platí nasledovné:
Po zrušení bezpodielového spoluvlastníctva súdom je treba toto majetkové spoločenstvo vyporiadať na základe dohody alebo súdnou cestou a to v súlade s §149 a §150 Občianskeho zákonníka. V zmysle §149 ods. 4 Občianskeho zákonníka: "Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník používa. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerané o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné".
Pokiaľ teda Vaša nehnuteľnosť patrila do bezpodielového spoluvlastníctva a pokiaľ ste sa vyššie uvedeným spôsobom nevysporiadali v lehote 3 rokov od zrušenia BSM tak platí, že uvedená nehnuteľnosť prešla do tzv. podielového spoluvlastníctva, ktoré je možné tiež vyporiadať na základe dohody alebo súdnou cestou.
Doporučujem kontaktovať právnika a dohodnúť ďalší postup.
Prosím o radu.Ako to je keď z manželstva ostanú dlhy.Mám priateľa ktorý je rozvedený a má zverené deti vo svojej starostlivosti.Matka si požičiavala peniaze z nebankoviek a dopadli tak že prišli o byt,teraz bývyju na ubytovni a ešte aj teraz dva roky po rozvode mu prišlo že má zaplatiť súdny poplatok(teda majú to zaplatiť spolu)za súd ktorý prebehol koli neplateniu nájomného za ten byt.
V prípade, že súd na základe právoplatného súdneho rozhodnutia zaviazal Vášho priateľa a jeho exmanželku aby spoločne a nerozdielne zaplatili súdny poplatok tak to znamená, že veriteľ (t.j. osoba ktorej majú týmto spôsobom zaplatiť) sa môže domáhať v rámci exekúcie zaplatenia celého dlhu od ktoréhokoľvek z exmanzelov. Pokiaľ by jeden z exmanzelov zaplatil týmto spôsobom celý dlh, t.j. zaplatil by aj za druhého exmanžela, tak sa samozrejme následne môže domáhať zaplatenia tejto časti dlhu od druhého z exmanzelov za ktorého plnil.
Dobrý deň, môžem sa opýtať či do vyporiadania BSM patrí aj stavebné sporenie dieťaťa? Rozvod manželstva je právoplatný a dieťa je zverené do starostlivosti matky.Ďakujem R.
Pre objektívne zodpovedanie otázky by som musel vidieť zmluvu o stavebnom sporení. Štandardne je možné vyporiadať aj stavebné sporenie podľa všeobecných zásad uvedených v §150 Občianskeho zákonníka.
Stránky