Sme traja súrodenci. Pred štyrmi rokmi sme zdedili po matke pozemky, ktoré chceme predať. Pozemky sme zdedili rovnakým dielom, čiže 1/3 spoluvlastnícky podiel. Do Kúpnej zmluvy (ako "predávajúci") je potrebé uviesť všetkých 3 súrodencov, keďže figurujú v liste vlastníctva, alebo len seba, keďže konám v ich zastúpení ? Je potrebné aj splnomocnenie mojich dvoch súrodencov ? Ďakujem za odpoveď.

Koho uviesť do kúpno-predajnej zmluvy pri predaji nehnuteľnosti?
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
samozrejme, je potrebne notarsky overene splnomocnenie vasich surodencov kde bude presne specifikovane, ze ste opravneny konat v ich mene pri predaji tejto nehnutelnosti....
uplne najjednoduchsie je ale spisat kupno predajnu zmluvu kde ako predavajuci budete vsetci traja, taktiez spisanu pred notarom.... ja ako kupujuci by som trvala na tomto variante, aby sa mi nestalo, ze neskor jeden zo surodencov kupnu zmluvu napadne, napriklad
ono nemusite sa dostavit naraz k jednemu notarovi... staci sa dohodnut s kupujucim na texte zmluvy, a potom si (trebars postou) jednotlivo poposielat zmluvy a kazdy jeden surodenec sa moze stavit u notara v case, kedy to vyhovuje jemu.... takto som riesila predaj bytu s exmanzelom, tiez sme sa pred notarom nevideli, iba mi prisli podpisane pred notarom papiere.... :)
Dobry den,
zmluvu si mozete spisat aj sam a uviest tam vsetkych troch surodencov ako predavajucich. Nezabudnite pripojit k navrhu na vklad plnu moc.
V pripade, ak si ale nechate zmluvu spisat vo forme notarskej zapisnice, tzn. spise Vam ju priamo notar do verejnej listiny, ktora ma vyssiu dokaznu silu, usetrite cas a peniaze. Notarske zapisnice totiz mozu byt na kataster podane elektronicky, cim usetrite pri obycajnom vklade 48 euro a pri urychlenom vklade az 150,50 euro. Urychleny vklad ale nie je nutny, kedze notarske zapisnice sa do katastra zapisuju automaticky urychlene a budu zapisane do 20 dni. Zmluva spisana vo forme notarskej zapisnice je lepsim a hodnovernejsim dokazom o tom, co sa udialo ako obycajna zmluva, cim ziskate do buducna istotu a to aj ohladne totoznosti ucastnikov.
Peter Danczi
notár v Nových Zámkoch
V prípade, keď je predmetom kúpnej zmluvy predaj nehnuteľnosti, ktorá je vo spoluvlastníctve viacerých osôb, zákon vyžaduje, aby účastníkmi zmluvy boli všetci títo spoluvlastníci. K účinnému prevodu vlastníctva nehnuteľnosti by nestačil právny úkon iba jedného spoluvlastníka, a to ani v prípade, ak by ho urobil so súhlasom všetkých ostatných. Túto požiadavku vyplývajúcu z Občianskeho zákonníka bližšie špecifikuje Katastrálny zákon (zák. č. 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv v znení neskorších predpisov), ktorý vyslovene ustanovuje, že nato, aby bola zmluva spôsobilá na zápis prevodu do katastra nehnuteľností je nevyhnutné, aby obsahovala označenie všetkých účastníkov práv k nehnuteľnostiam a zároveň vyžaduje, aby podpisy predávajúcich boli úradne osvedčené.
Ak by ste však chceli konať pri podpise zmluvy v mene svojich súrodencov, existuje možnosť, aby Vás súrodenci na takýto úkon splnomocnili. Je však potrebné, aby bolo plnomocenstvo udelené v písomnej forme a aby podpisy na ňom boli úradne overené, či už notárom, obvodným úradom alebo obcou. Takéto plnomocenstvá sa potom priložia k návrhu na vklad do katastra nehnuteľností.
Z uvedeného teda vyplýva, že pre platnosť a spôsobilosť na zápis práv do katastra nehnuteľností musia byť na kúpnej zmluve uvedení všetci spoluvlastníci nehnuteľnosti, a to ich mená, priezviská, rodné priezviská, dátumy narodenia, rodné čísla a miesta trvalého pobytu. Nie je však nevyhnutné, aby všetci spoluvlastníci podpísali kúpnu zmluvu. V takomto prípade, ako bolo už uvedené, je potrebné, aby osobe, ktorá ich bude zastupovať, udelili písomné plnomocenstvo, na ktorom bude ich podpis úradne overený. V praxi sa takáto situácia často rieši spôsobom, že pri identifikácii predávajúceho na kúpnej zmluve sa pod jeho menom uvedenie, že v jeho mene koná splnomocnená osoba na základe písomného plnomocenstva.