Prosim, koľkokrát je súd povinný pokúsiť sa doručiť zásielku? Prvýkrát som ju neprevzal z dôvodu dlhšej dovolenky, a to na adrese, ktoru som súdu nahlásil. Pracovníčka na súde mi povedala, nech nestresujem, pošlú mi to ešte raz.
Následne sa pokúsili zásielku doručiť už nie na nahlásenú adresu, ale na miesto trvalého bydliska, kde sa však nezdržujem a adresát je tým pádom neznámy. A tak sa stalo, že som sa dostal do pátrania, resp. bol vydaný na mňa zatykač, hoci som súdu svoje súčasne bydlisko oznámil. Pokúsili sa preukázateľne o doručenie jediný krát na korešpondenčnú adresu, ktorú som viedol....
Nezdá sa mi to v poriadku, ani policajti si nedali námahu ma navštíviť, keďže adresu, kde sa zdržujem mali, a tak ked som bol v pátraní a konečne sa mi dovolali, sám som sa dobrovoľne prišiel na políciu prihlásiť, že čo sa deje, a tam ma zatkli. Takže noc v cele predbežného zadržania vďaka niekoho nedbanlivosti. Nechce sa mi veriť, že zákon neukladá povinnost o trochu väčšiu snahu o doručenie. To potom každý, kto v mieste prechodného bydliska neprevezme postu v lehote 18 dni, skončí v cele?
Odpovede
Z mojich skusenosti, sud nema povinnost viac krat informovat osobu o tom, ze sa nieco bude konat. Sud posiela len jeden jediny doporuceny list a potom sa rovno moze kondat "proces". Zaroven viem, ze plati: Ak je Vam poslany doporuceny list napr. zo sudu je povazovany ako za doruceny aj ked ste ho neprevzali.
Stačí informovať súd, že sa v mieste bydliska nezdržiavate a pridať dôkaz, pred alebo po doručení.
Potom keď si neprevezmete sa nepovažuje za doručenú.
Asi ju skúsi doručiť ešte raz, a potom na tretí raz môže rovno sudca rozhodnúť, že sa Vám zásielky budú ukladať na súde a považovať za doručené.
Pozrite Občiansky súdny poriadok.
Oklamala Vas uradnicka, ze nechajte to tak. mali ste sam sudu napisat ze ste v mieste bydliska neboli hned ako ste sa vratili.
Pisomne.
Neuvádzate presne v akom druhu konania sa Vám súd pokúšal doručiť zásielku, podľa toho čo píšete však predpokladám, že ide o trestné konanie.
Doručovanie písomnosti v takomto konaní sa spravuje ustanoveniami Trestného poriadku (zákon č. 301/2005 Z. z. v znení neskorších predpisov, predovšetkým ustanovenia §65- §66). V trestnom konaní sa doručujú písomnosti buď „obyčajným“ doručením alebo doručením do vlastných rúk, záleží o doručenie akej písomnosti ide a takisto aké je Vaše postavenie v konaní (či ste svedok, obvinený, a pod.)
V oboch prípadoch sa však doručuje na adresu, ktorú adresát uviedol pre potreby doručovania. V prípade, ak adresát nebol zastihnutý na takejto adrese, písomnosť sa uloží u orgánu, ktorý zásielku doručuje (spravidla pošta) a adresát sa vhodným spôsobom vyrozumie, kde a kedy si ju môže vyzdvihnúť.
V prípade doručovania do vlastných rúk sa adresát vhodným spôsobom upovedomí, že mu zásielka bude doručená znovu v určitý deň a hodinu (tzv. náhradné doručenie). Ak zostane i nový pokus o doručenie bezvýsledný, uloží sa písomnosť na pošte alebo orgáne obce a adresát sa vhodným spôsobom upovedomí, kde a kedy si môže zásielku vyzdvihnúť. V prípade, že uplynie lehota troch dní na vyzdvihnutie takto uloženej písomnosti, považuje sa posledný deň tejto lehoty za deň doručenia, a to aj v prípade, že sa adresát o tom nedozvedel.
Z uvedeného vyplýva, že súd sa pokúša doručiť zásielku iba raz, v prípade doručovania do vlastných rúk dvakrát (prvé doručenie + náhradné doručenie). Ak tieto pokusy budú neúspešné, budú sa listiny považovať za doručené a to aj v prípade, že sa o tom nedozviete.
Dobrý deň.
Keď som dobre pochopil,ak si vyberiem doporučený dopis zo súdu v 16-tý deň od výzvy na pošte /18 dní je na pošte/,tak som prišiel o možnosť podať odpor,ktorý možno podať do 8-dní od doručenia ,lebo ako uvádzate ,,že uplynie lehota troch dní na vyzdvihnutie takto uloženej písomnosti, považuje sa posledný deň tejto lehoty za deň doručenia ,, ??
Ďakujem za odpoveď.
preto tam je 18 dni lebo 3 plus 15
ak je nespravne uvedena lehota plati 3 mesiace
Trestný rozkaz je výnimokou z doručovania, v tomto prípade ho musíte prevziať do vlastných rúk, inak ho súd zruší a nariadi pojednávania. To iste je v civilných v veciach, kde je lehota na podanie odporu 15-dňová, ale ak si odporca platobný rozkaz nepreberie, súd ho zruší a nariadi pojednávanie.
Prosím Vás, ako mám postupovať v prípade , že manžel podal žiadosť na rozvod a moju korešpondenčú adresu uviedol na trvalý pobyt, kde už nebývam, no bývame spolu na inej adrese? Akým spôsom sa môžem dopracovať k mojej zásielke?
Tak chodte na postu ak tam este je.
Ak viete preukazat ze byvate inde- zmluva o prenajme noveho bytu, svedecka vypoved a pod. tak mozete poziadat odosielatela, prip. sud ak nim je, o opatovne dorucenie zassileky a poziadat o dorucovanie na inu adresu, prip. o dorucovanie s ukladanim na poste a pripadne aj poziadat postu o predlzenie uloznej doby.
Predlzenie uloznej doby nebude mat vplyv samo o sebe na plynutie lehot.
Chodte na sud, maju tam informacnu kancelariu a spytajte sa pod akym cislom sa voci Vam vedie sudne konania a tiez tam aj poziadajte o nahladnutie do spiu a uradnicka s vam dohodne termin.
Stazovat sa mozete u predsedu sudu.
Na pošte som bola, ale bez doručenky alebo dátumu doručenia tejto zásielky mi to nevedia nájsť. Pani na priehradke mi odporučila informovať sa priamo na súde, z ktorého poslali túto zásielku.
Najskôr skúsiť požiadať nejaké info telefonicky na súde. Uvidím ako uspejem. Zatiaľ Vám ďakujem za odpoveď.
Stránky