Kto platí ZP za tehotnú študentku(20 ročnú) 7 týždňov pred pôrodom, keď prerušila na rok štúdium.Ď.

Dobrý večer prajem.

Mám na Vás otázku : kto platí ZP za tehotnú študentku VŠ (20 ročnú) 7 týždňov pred pôrodom, keď prerušila na rok štúdium z dôvodu pôrodu a starostlivosti o dieťa? Kompetentné osoby na úradoch nevedia čo s ňou. :( Nerozumie tomu, veď nie je jediná!
Dcéra začala študovať denné štúdium na VŠ v Brne a ostala tehotná. Prvý semester má ukončený a tak požiadala o prerušenie štúdia na 1 rok z vyššie uvedeného dôvodu. Takže rozhodnutie o prerušení jej začína plynúť od 9.2.2018 ( odoslané zo školy 19.2.2018, doručené doporučene domov 21.2.2018) a termín pôrodu má stanovený na 28.3.2018, čo je približne 7 týždňov. Na rodičovskú dovolenku nastúpi dátumom pôrodu a zároveň nastane aj poistencom štátu. Ale čo dovtedy? Na materskú nárok nemá, lebo naň nespĺňa kritériá (logicky), registrácia na úrade práce ohľadom záujmu o zamestnanie tam tiež nič, tak ako ďalej postupovať?! V ZP jej povedali, že toto obdobie 7 týždňov si musí uhradiť sama. Je to správny postup?
Preto Vás prosím o radu ako ďalej postupovať.
Ďakujem za skorú odpoveď. S pozdravom burinka

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Živnostníčky môžu počas materskej podnikať
Rozdiel v porovnaní s tým, keď materské dostáva zamestnankyňa, je pri živnostníčke ten, že môže podnikať a mať z toho príjmy. Žiadne pozastavenie či koniec živnosti nehrozí. Ani obmedzenie príjmu, zdôrazňuje v rozhovore Dana Fráková zo spoločnosti Libertax Consulting
Nárok si musíte uplatniť v poisťovni
Pred uplatnením nároku na materské je dôležitý čas, keď si matka platila nemocenské v Sociálnej poisťovni. Od toho sa odvíja aj jeho výška.
Materské môžu poberať matka i otec
Materská dovolenka bola kedysi výsadou matiek. Situácia sa však mení. Často sú to práve otcovia, ktorí preberajú štafetu starostlivosti o dieťa hneď po narodení a dostávajú materské.
Kúpili ste si nové auto v cudzine. Viete, aké máte povinnosti?
Ak ste si ako súkromná osoba kúpili nové auto alebo nejaký iný dopravný prostriedok z iného členského štátu EÚ, zaplatíte 20 percent DPH daňovému úradu, kde máte trvalý pobyt.
Nebudeme tolerovať nájomcov, ktorí neobhospodarujú pôdu
Generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu Adriana Šklíbová pre Hospodárske noviny hovorí aj o novinkách, ktoré pozemkový fond zavádza.