Kto platí ZP za tehotnú študentku(20 ročnú) 7 týždňov pred pôrodom, keď prerušila na rok štúdium.Ď.

Dobrý večer prajem.

Mám na Vás otázku : kto platí ZP za tehotnú študentku VŠ (20 ročnú) 7 týždňov pred pôrodom, keď prerušila na rok štúdium z dôvodu pôrodu a starostlivosti o dieťa? Kompetentné osoby na úradoch nevedia čo s ňou. :( Nerozumie tomu, veď nie je jediná!
Dcéra začala študovať denné štúdium na VŠ v Brne a ostala tehotná. Prvý semester má ukončený a tak požiadala o prerušenie štúdia na 1 rok z vyššie uvedeného dôvodu. Takže rozhodnutie o prerušení jej začína plynúť od 9.2.2018 ( odoslané zo školy 19.2.2018, doručené doporučene domov 21.2.2018) a termín pôrodu má stanovený na 28.3.2018, čo je približne 7 týždňov. Na rodičovskú dovolenku nastúpi dátumom pôrodu a zároveň nastane aj poistencom štátu. Ale čo dovtedy? Na materskú nárok nemá, lebo naň nespĺňa kritériá (logicky), registrácia na úrade práce ohľadom záujmu o zamestnanie tam tiež nič, tak ako ďalej postupovať?! V ZP jej povedali, že toto obdobie 7 týždňov si musí uhradiť sama. Je to správny postup?
Preto Vás prosím o radu ako ďalej postupovať.
Ďakujem za skorú odpoveď. S pozdravom burinka

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Lízing už atakujú aj spotrebné úvery
V prípade úveru na financovanie majetku je možný odpočet dane z pridanej hodnoty jednorazovo, pri lízingu nie.
Vyhnite sa chybám v priznaní typu A
Kedy musí urobiť daňové priznanie zamestnancovi jeho zamestnávateľ? Ale čo ak ste mali vlani zamestnávateľov viac. Aký je postup pri vypĺňaní tlačiva typu A. Čím sa definuje závislá práca. Odpovedia vám experti z daňovej oblasti.
Šesť vecí, na ktoré musíte pamätať, aby bol predaj bytu či domu bezpečný
Na zabezpečenie vlastného bývania nestačí len kvalitná kúpna zmluva.
Zomrel vám príbuzný. Na aké voľno máte nárok?
Smrť niekoho v rodine je vždy ťažká rana pre príbuzných. Treba obstarať pohreb a ďalšie veci z pozostalosti. Na aké voľno máte nárok zo Zákonníka práce?
Použite nové tlačivo typu B pre daň
Vyhnite sa chybám v priznaniach. Ak ste napríklad popri zamestnaní prenajímali byt, použite tlačivo typu B. Pozor, je už nové, skontrolujte si preto, či podávate správny formulár. Kedy sa dá uplatniť bonus na dieťa a ďalšie rady prináša Finančná správa, ako aj naši experti.