Kto platí ZP za tehotnú študentku(20 ročnú) 7 týždňov pred pôrodom, keď prerušila na rok štúdium.Ď.

Dobrý večer prajem.

Mám na Vás otázku : kto platí ZP za tehotnú študentku VŠ (20 ročnú) 7 týždňov pred pôrodom, keď prerušila na rok štúdium z dôvodu pôrodu a starostlivosti o dieťa? Kompetentné osoby na úradoch nevedia čo s ňou. :( Nerozumie tomu, veď nie je jediná!
Dcéra začala študovať denné štúdium na VŠ v Brne a ostala tehotná. Prvý semester má ukončený a tak požiadala o prerušenie štúdia na 1 rok z vyššie uvedeného dôvodu. Takže rozhodnutie o prerušení jej začína plynúť od 9.2.2018 ( odoslané zo školy 19.2.2018, doručené doporučene domov 21.2.2018) a termín pôrodu má stanovený na 28.3.2018, čo je približne 7 týždňov. Na rodičovskú dovolenku nastúpi dátumom pôrodu a zároveň nastane aj poistencom štátu. Ale čo dovtedy? Na materskú nárok nemá, lebo naň nespĺňa kritériá (logicky), registrácia na úrade práce ohľadom záujmu o zamestnanie tam tiež nič, tak ako ďalej postupovať?! V ZP jej povedali, že toto obdobie 7 týždňov si musí uhradiť sama. Je to správny postup?
Preto Vás prosím o radu ako ďalej postupovať.
Ďakujem za skorú odpoveď. S pozdravom burinka

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Slovákom dovolenka v cudzine zdražela, ale českým turistom na Slovensku zlacnela
Zdraženie pobytov v zahraničí zrejme vaše odhodlanie urobiť si peknú dovolenku nenaruší, ale s vyššími výdavkami treba počítať. Pozrite si náš prehľad.
Nezamestnaní, máte príležitosť na rekvalifikáciu v automobilovom priemysle
Na trhu práce je akútny nedostatok kvalifikovaných pracovníkov pre automobilový priemysel. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny ho chce pomôcť riešiť projektom Pripravený na prácu.
Na dovolenku môžete cestovať aj služobným autom. Poznáte pravidlá?
Firma vám dala k dispozícii služobné auto aj na súkromné účely? Ak si ho plánujete požičať aj na dovolenku do cudziny, mali by ste poznať všetky súvisiace pravidlá.
Nad balkónmi stále visia otázniky
Za posledných 11 rokov neprišla žiadna vládna iniciatíva týkajúca sa zmeny 25 rokov starého predpisu, ktorý vládne v bytovkách. Tvrdia to odborníci, ktorí denne riešia problémy vlastníkov bytov. Tu sú ich názory a niektoré zmeny, ktoré sa snažia presadiť.
Vlastníci opravu lodžií nezvládnu
Ako vidia odborníci otázku individuálnej starostlivosti vlastníka bytu o svoj balkón? Môže každý vlastník zvládnuť technickú stránku jeho údržby či opravy. K problematike sa vyjadruje statik Jozef Baran.