
Kúpa domu
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Vaše požiadavky priamo súvisia s výberom materiálu. Známi vám poradili dobre, tehla je tou najlepšou voľbou, ak chcete bývať v zdravom a pocitovo príjemnom prostredí. Je to prírodný materiál, ideálny na budovanie zdravého bývania. Kvalita vnútorného prostredia závisí aj od obsahu vodných pár vo vzduchu a teplôt vnútorných povrchov. Pri nevhodnej kombinácii týchto dvoch faktorov môže dôjsť k zrážaniu vodných pár a neželanej tvorbe plesní. Spóry plesní sa potom môžu šíriť vo vzduchu a vytvárať nezdravé prostredie. Steny domu by preto mali umožňovať prirodzenú difúziu vodných pár. Práve tehly (Porotherm) majú túto vlastnosť veľmi priaznivú a prispievajú tým k tvorbe prirodzenej klímy v obytných priestoroch. Zároveň je tehla ekologickým materiálom, čo síce nesúvisí so zdravým bývaním priamo, ale súvisí s kvalitou životného prostredia ako takého.
Ak uprednostňujete zdravý životný štýl a bývanie v zdravom prostredí, okrem tehly sú dôležité aj ostatné materiály, ktoré do svojho domu dáte. Ak ste ešte doteraz nečítali, odporúčam zaobstarať si knihu Zdravý dom - biodom (autori Stockmann - Žert), kde nájdete množstvo užitočných informácií k zdravému bývaniu. Zdravé domy, rešpektujúce poznatky stavebnej biológie, projektuje aj Ing. arch. František Lehocký (www.zdravydom.sk). Ak si dáte Váš zdravý dom naprojektovať bežnému architektovi, pripravte sa na boj, rovnako ako s realizačnou firmou, ktorá Vám bude do domu zabudovávať nezdravé materiály, lebo im je to jedno, z čoho dom postavia. My sme týmto bojom stratili množstvo energie a stálo nás to aj dosť peňazí, ale napokon sme to dokázali. Ako panelákoví ľudia sme nemali skúsenosti so stavbou, ale teraz, keď sa naša stavba chýli ku koncu, sme už celkom dobre zorientovaní, čo sú zdravé materiály a zdravé technológie. Tehla je len jedna vec, dôležité sú aj omietky, tmely, nátery, vetranie, ... a samozrejme lokalita a poloha domu. Odporúčam spomínanú knihu a pána Lehockého (žiaľ, náš dom neprojektoval on, ale ešte sme o ňom pred 5 rokmi nevedeli).
prečo potom pán architekt Lehocký nenavrhuje tehlové domy, keď je tehla taká zdravá?