Dobrý večer, chcem poprosiť o radu. Má manžel nárok na diel z maželkynho majetku po 30. rokoch manželstva, ktorý zdedila a bol písaný len na ňu? Ak áno, tak na aký diel má manžel nárok, ak sú tam ešte tri deti a obaja manželia ešte žijú? Može v prípade vymáhania dlhu exekútor siahnuť na túto nehnuteľnosť? Ďakujem...

Má manžel nárok na majetok manželky, ktorý zdedila?
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Dobrý deň,
manžel nemá za života manželky právny nárok na majetok, ktorý zdedila. Takýto majetok totiž nepatrí do bezpodieloveho spoluvlastníctva manželov. V prípade exekúcie kvôli dlhu manžela nemôže exekútor siahnuť na takýto majetok. V prípade úmrtia manželky pripadá ale v rámci dedenia manželovi z takéhoto majetku (v prípade troch deti) podiel 1/4 k celku.
Za Notársku komoru SR
Mgr. Peter Danczi
UPOZORNENIE: Poskytnutá odpoveď vyplýva z informácií poskytnutých v otázke. Keďže otázka len stručne popisuje situáciu, je možné, že ďaľšie okolnosti, ktoré nie sú v otázke spomenuté môžu zmeniť povahu odpovede. Odporúčame preto sa poradiť s odborníkom, napríklad notárom, ktorý dôkladne preverí všetky okolnosti uvedenej situácie.
S manželom chceme maloletému synovi darovať nehnuteľnosť s tým, že poručníkom budem ja. Ak by sa časom ukázalo naše rozhodnutie nesprávne, môžem mu darovanú nehnuteľnosť "odobrať", resp. zrušiť dar tak, že bude nahnuteľnosť prepísaná na mňa? Ďakujem...
Darovacia zmluva, pokiaľ je platne uzavretá, predstavuje dvojstranný právny úkon, ktorý nie je možné "zrušiť" pokiaľ si to darca rozmyslí.
Jediná možnosť je upravená v §630 Občianskeho zákonníka podľa ktorého sa darca môže domáhať vrátenia daru ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.
Pre úplnosť dodávam, že ak sa rozhodnete darovať nehnuteľnosť maloletému dieťaťu, bude nevyhnutné, aby takýto právny úkon bol schválený súdom, v opačnom prípade správa katastra vklad vlastníckeho práva k nehnuteľnosti nepovolí.