
Má význam investovať do terminovaného vkladu?
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Dobrý deň, zdá sa, že otázka je ľahká, ale odpoveď na ňu je už ťažšia. Bez ďalších doplňujúcich informácií by akékoľvek radenie nebolo zodpovedné. Preto by som aspoň povedal pár súvislostí a vy si urobíte záver sám.
V prvom rade, dávať peniaze do termínovaného vkladu nie je investícia. Je to zhodnocovanie peňazí s vopred známym výnosom - úrok. To je aj jeho výhoda, zhodnotenie na TV je garantované. Keďže platí: niečo za niečo, aj garancia výnosu niečo stojí a garantovaný výnos je pomerne nízky, cca 1-2% ročne. Vyššie zhodnotenie na TV získate pri dlhšej viazanosti. Napríklad na rok to môže byť okolo 3%, na 2 roky okolo 3,4% ročne a na 3 roky aj 4% ročne. Musíte však nechať peniaze na účte po celú dobu, inak za predčasný výber sa platí sankcia. Inflácia neukrajuje z výnosov na TV v tejto dobe tak veľa, ako pred pár rokmi, pretože je na veľmi nízkych úrovniach (niekoľko desatín percenta, do pol percenta ročne).
Na druhej strane peniaze sa dajú investovať do podielových fondov. Tu je podstatné to, že výnos nie je garantovaný a závisí od vývoja na finančných trhoch. Výhodou je, že potanciálny výnos je podstatne vyšší ako pri termínovaných vkladoch. Vývoj investície má z dlhodobého hľadiska rastúci trend, ale z krátkodobého môže rásť aj klesať. Preto ak chceme investovať, tak to musíme robiť na viac rokov, aby sme minimalizovali riziko. Výber z fondov je možný kedykoľvek bez sankcií. Aby človek investoval do fondov, musí akceptovať aj určité riziko v kolísaní hodnoty a riziko straty.
Čo z toho vyplýva?
Zvažujte tieto fakty:
1/ na ako dlho chcete peniaze uložiť
2/ aká je pravdepodobnosť, že ich budete potrebovať aj pred uplynutím pôvodne zamýšľanej doby?
3/ Preferujete zaručený nižší výnos alebo negarantovaný potenciál vyššieho výnosu?
Ak si na toto odpoviete, základné uvažovanie je nasledovné:
Ak chcete peniaze uložiť na krátku dobu 1-3 roky alebo preferujete zaručený výnos, zvoľte si termínovaný vklad. Ak viete naisto, že peniaze môžete nechať na účte 2 alebo 3 roky, vyberte si dlhšiu viazanosť, kde je vyšší výnos. Ak je väčšia moznosť skoršej potreby peňazí, zvoľte si kratšiu viazanosť, napríklad rok. Ak ste ochotný akceptovať ak riziko poklesu hodnoty a máte aj viac času (od 3-4 rokov), vyberete si investíciu do podielových fondov. Potenciálny výnos bude vyšší. Ak máte vyššiu sumu peňazí, možná je aj kombinácia týchto možností - niečo do banky na garantovaný úrok a niečo do fondov na potenciál vyššieho výnosu. Samozrejme návrh investičného portfólia sa robí s použitím rizikového profilu a doby investovania.
Tieto odpovede boli principiálne a konkrétne riešenie závisí od ďalších doplňujúcich okolností, ktoré v otázke neuvádzate.
V prípade,že rozdiel výnosu z TV a výnosu z podielového fondu obecne je len o málo nižší v neprospech TV, nemajú pre obyčajného človeka podielové fondy veľký význam. Nehovoriac o riziku podvodov tzv. amerických ale aj slovenských ale aj iných podnikateľov, ktoré sa prejavili v nedávnej minulosti. Mám na mysli spojitosti s hyptekárnou krízou.Vzhľadom na veľmi nízku infláciu a 100 percentné zabezpečenie vkladov je to v súčasnosti najlepšie zhodnotenie peňazí v prostredí bánk. Ostatné je len púha demagógia bánk, ktoré my de facto vlastne ani "nepotrebujeme". Totiž pravdou je, že banky potrebujú nás. Z toho treba vychádzať. Paradoxom je, že banky boli reštrukturalizované z verejných peňazí, ktoré teraz nám veľkoryso za veľké úroky požičiavajú a tvária sa ako naši chebodárci. To sú základené súvislosti, ktoré by si obyčajný človek mal najprv uvedomiť. To je všetko, čo som chcel k tomuto povedať a nenusím byť expertom HN.
Dakujem za rozsiahlu odpoved ale spat k otazke. Ta niezka inflacia je taka nizka podla toho co som sa docital len minuly rok. Pricom za roky 2000-2005 bola 40% cize v priemere 8% za rok. Takze mi vychazda ze pri najlepsom TV kde su 4% aj tak len prerobim a za tie peniaze co by som tam pred rokom vlozil by som si kupil viac ako za tie co po roku vyberiem. Tak ako to je vlastne?
V podielovom fonde stredne rizikovom nezhdonotíte svoje peniaze na 8 percent. Ak sa vydarí tak okolo 3 percent. A to je už veľa. Hovorím z vlastných skúseností. Teraz sa snažia doknca nachytať ľudí na ne bez žiadnych vstupných poplatkov, ktoré si bolo treba predtým odrátať z tzv. výnosu. Ja by som to proste nerobil. Je to jednostranná záležitosť, ako som už predtým hovoril.
Ešte raz a konkrétnejšie: TV momentálne ponúkajú výnosy okolo 4%, inflácia je momentálne nízka. Takže ak dáte peniaze na TV, môžete v čislom zarobiť okolo 3,5%. Keby sme dávali peniaze na TV pred 2-4 rokmi, kedy bola inflácia vyššia, tak presne ako píšete by ste vlastne nič nezískali a reálna hodnota vašich peňazí by klesala. Čo bude za rok alebo za 3 roky, to nevie nikto. Ak Vám toto vyhovuje, máte to vyriešené. Dajte peniaze na TV kým je nízka inflácia a keď sa o rok-dva situácia zmení, budete hľadať zase najlepšie riešenie. O fondoch už písať nebudem, aby si niekto nepomyslel, že im robím reklamu.
Vdaka p. Durkovic za odpoved. A co bude za rok za dva to naozaj tazko povedat. A aky je vas predpoklad ak sa smiem spytat? Myslite ze bude inflacia viac ako 4%? tak ako to bolo zatial asi stale podla toho co som sa docital. A ked sa teda situaci zhorsi vravite ze budem hladat ine riesenie, ake je teda este ine riesenie odlozenia si penazi bez toho aby som o ne prisiel? mam kupit napriklad zlato?
Čo sa tyka inflacie: ta sa odvija od mnostva a dostupnosti penazi v obehu. Momentalne su sice peniaze velmi dobre dostupne - centralne urokove sadzby (Europskej Centralnej banky) su velmi nizke, uz niekolko mesiacov su vo vyske 1%. Ale na druhej strane tu posobia okolnosti z financnej krizy, vyssia nezamestnanost a obavy o pracu v buducnosti, ludia maju menej penazi a ked ich aj maju, tak minaju opatrne a ovela menej ako pred rokom-dvomi, radsej sporia ako beru uvery. A toto vsetko, ked sa malo kupuje, tlaci na pokles cien alebo aspon proti vyssiemu narastu. Takze z tychto dovodov ceny teraz prilis nerastu, inflacia je nizka, odhadujem, ze v rocnom vyjadreni mozme cakat 0,8-1,5%. postupne ked sa situacia ukludni, klesne mierne nezamestnanost, zvysia sa istoty, ludia zacnu viac minat a zacne rast aj inflacia. Toto bude postupne, cize podla mna najblizsi rok - dva bude inflacia este nizka okolo 1-2% a potom bude postupne rast, mozno 3-4% v roku 2012. Ale to su len predpoklady, lebo inflacia zavisi od viacerych velicin, ktorych vyvoj vopred nevieme odhadnut. Viac ako 4% by nemala v najblizsich 2-4 rokoch byt... Ale moze sa stat, ze sa ekonomika zacne rozbiehat prilis rychlo a inflacia narastie aj nad tie 4%... ale na 100% vam to nikto nepotvrdi.
Co sa tyka Vasej druhej otazky, ze ako si peniaze odlozit aby ste o ne neprisli, odpoved je zlozitejsia. Ak chcete mat zaruceny a garantovany vynos, musite ist do banky na bezny sporiaci ucet alebo terminovany vklad. Len na takychto produktoch su uroky garantovane. Ale v casoch standardnej inflacie vynosy z takychto vkladov casto krat nepokryvaju inflaciu a ta vam z vasich penazi ukrajuje. Ked chcete "prekonat" inflaciu, potrebujete produkty s vyssim vynosom, napriklad 5-10% rocne. Problemom je, ze v banke vam nikto tak vysoky vynos negarantuje. O nieco vyssi vynos ako bankove vklady dava stavebne sporenie, ale to je vyhodne len pri malych sumach a kratsej dobe. V stavebnom sporeni dostavate vynos od stavebnej sporitelne (pomerne maly 1-3% rocne) a k tomu dostavate statnu premiu 12,5%, maximalne vsak 66,39eura (2000sk), pri vklade 531eur. Co z toho vyplyva? Ak chcem vlozit-usporit rocne 531eur, ziskam urok od SS a statnu premiu. To mi za prvy rok robi velmi dobry vynos okolo 14-15%. Ak by som ale vlozil vyssiu sumu napriklad 10000eur, sice dostanem 2% urok od SS, ale statna premia bude stale len 66,39eura, co mi z tej velkej sumy bude tvorit 0,66%, takze moja celkova vynosnost bude 2,66%. Okrem toho pri dalsich rokoch sa statna premia 12,5% poskytuje len na nove vklady do 531eur a nie na tie minulorocne, ktore su na ucte, takze cim mam vacsiu sumu a dlhsiu dobu, tym je stavebne soprenie menej vynosne.
Preto ak chceme vyssie vynosy, ci chceme alebo nechceme, musime ist inde a to do investicii, ale tam vynos nemame zaruceny, ale je tam urcita pravdepodobnosti toho vynosu. Potom je otazka, ci ste ochotny podstupit aj urcite riziko kolisania a poklesu hodnoty, aby ste na oplatku za podstupenie toho rizika mali sancu na vyssi vynos. Aj to zlato, na ktore sa pytate, je uz jedna z foriem investicii. Bez ohladu na to, ci zlato bude v dalsich rokoch stupat, pre bezneho cloveka je velmi tazke zlato kupit priamo, pretoze potrebujete ziskat vstup na komoditnu burzu, mozno cez online obchodnikov by to islo, ale neviem si predstavit ze by ste si kupovali zlatu tehlu a mali ju doma v skrinke. Investovat do zlata sa da aj prostrednictvom podielovych fondov, ktore investuju do spolocnosti taziacich zlato, take fondy su. Ale zase to je uz o tom, ci akceptujete investicie ako take.. Ak by ste mali dalsie otazky, o investovani alebo inych formach zhodnotenia penazi, napiste, rad Vam ich zodpoviem.
ale ja sa nepytam na ziadne podielove fondy. ja sa pytam na terminovany vklad vs. inflacia, tak ako sa volalo aj toto vlakno predtym nez mi ho neviem preco premenovali
Tak si znova ten člénok prečítajte. Snaží sa propagovať podielové fondy pred TV. O TV som sa už zmienil. Ak máte zbytočné peniaze tak ich nedávajte ľuďom, ktroý Vám dajú o 3,30 eur viac za mesiac. To je cena jedného bežného obeda.
Ak máte na mysli môj príspevok, tak si ho pozorne ešte raz prečítajte a zistíte, že sa nesnaží propagovať nič, ani podielové fondy. Mne je jedno, kam ten človek dá svoje peniaze. Napísal som fakty, na základe ktorých sa on rozhodne.
Stránky