Obžalovaný nás okradol o takmer 70 mil. Sk, žaloba je na súde od roku 2007. Medzitým nás veritelia dali do exekúcií, exekútori nám zablokovali a pobrali majetok, no preukázanie sa žalobou nám nestačí na odvrátenie exekúcie. A rozsudok je v nedohľadne. Píšem ministerke, súdnej rade, prokuratúre, predsedníčke KS, OS v Ba, odozva smiešna. A zlodej si chodí po slobode a smeje sa všetkým do tváre. Preukazuje sa papiermi od lekára, že je chorý. Užíva si peniaze, ktoré dokazateľne nosí jeho družka zo susedného štátu, príslušné orgány to vedia a nekonajú. A my, poškodení, sme na mizine už nielen finančne ale aj so zdravím.
Nemôže súd začať bez prítomnosti obžalovaného v prípade choroby? Poraďte, prosím.

Môže súd pojednávať bez prítomnosti obžalovaného v prípade choroby?
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
V zmysle ustanovenia § 101 ods. 2 Občianskeho súdneho poriadku (OSP), v prípade civilného sporu súd pokračuje v konaní, aj keď sú účastníci nečinní. Ak sa riadne predvolaný účastník nedostaví na pojednávanie ani nepožiadal z dôležitého dôvodu o odročenie, môže súd vec prejednať v neprítomnosti takého účastníka. Vzhľadom na uvedené, ak sa aj účastník konania ospravedlní, avšak nepožiada o odročenie pojednávania, môže súd pojednávať aj v jeho neprítomnosti. V prípade, ak žalovaný nepožiada o odročenie pojednávania, navrhujeme Vám trvať na prejednávaní veci v jeho neprítomnosti. Navyše tomu, kto marí uplatnenie základného práva iného účastníka konania, môže súd v súlade s ustanovením § 53 OSP uložiť uznesením poriadkovú pokutu až do výšky 820 eur.
Upozorňujeme, že predloženie riadneho dokladu o PN, je podľa OSP dôležitý dôvod na odročenie pojednávania a súd je z tohto dôvodu povinný pojednávanie odročiť.
V prípade trestného konania platí zásada, že každý má právo, aby jeho trestná vec bola spravodlivo a v primeranej lehote prejednaná nezávislým a nestranným súdom v jeho prítomnosti tak, aby sa mohol vyjadriť ku všetkým vykonávaným dôkazom, ak tento zákon neustanovuje inak. Konanie sa nemusí konať v prítomnosti obžalovaného, okrem prípadu, ak obžalovaný odmietol účasť na hlavnom pojednávaní alebo požiadal, aby sa hlavné pojednávanie konalo v jeho neprítomnosti.
Dávam doplnujúcu otázku k mojej otázke: Je možný i stav, že obžalovaný zomrie a vina požičaných peňazí zostane na nás poškodených? Podobne i exekúcie budeme znašať my, poškodení?
Exekúcia predstavuje nútený výkon rozhodnutia. Exekúciu možno vykonať len na návrh oprávneného (veriteľa), pričom oprávnený môže podať návrh na vykonanie exekúcie, ak povinný (dlžník) dobrovoľne nesplní, čo mu ukladá vykonateľné rozhodnutie. K návrhu na vykonanie exekúcie musí oprávnený pripojiť rovnopis exekučného titulu (právoplatné a vykonateľné rozhodnutie súdu, právoplatný a vykonateľný platobný rozkaz, atď.).
Nakoľko bola voči Vašej osobe zahájená exekúcia, predpokladám, že ste boli povinný, resp. zaviazaný, zaplatiť tretej osobe (veriteľovi) určitú finančnú čiastku. V tejto súvislosti si dovoľujem uviesť, že Vaša povinnosť zaplatiť dlžnú čiastku tretej osobe (veriteľovi) trvá napriek skutočnosti, že dlžná finančná čiastka Vám bola odcudzená (spôsobená) obžalovaným. Na Vašej povinnosti zaplatiť sumu vymáhanú v rámci exekučného konania teda nezmení nič ani skutočnosť, že voči osobe, ktorá odcudzila (spôsobila) vymáhanú sumu je vedené civilné či trestné konanie, resp. že obžalovaný zomrie. Sumu zaplatenú tretej osobe (veriteľovi) si môžete následne vymáhať voči obžalovanému (ak ju spôsobil) súdnou cestou.
Zároveň upozorňujem, že súd môže na Váš návrh ako povinného povoliť v súlade s exekučným poriadkom odklad exekúcie, ak ste sa bez svojej viny ocitli prechodne v takom postavení, že by neodkladná exekúcia mohla mať pre Vás alebo pre príslušníkov Vašej rodiny zvlášť nepriaznivé následky a oprávnený (veriteľ) by nebol odkladom exekúcie vážne poškodený.
Pozdravujem, je zaražajúce, že pre poškodených v uvedenej trestnej veci nieje možnosť ochrany, hoci polícia a prokuratúra potvrdila, že požičiane peniaze sme nespreneverili ale sme boli okradnutí. Zlodej už tretí rok predkladá súdcovi lekárske správy o jeho vážnej chorobe a my sa na to môžeme len tak pozerať a všetko skončí jeho smrťou. Je toto normálne v demokracií, nieje nijaká možnosť pre poškodených sa brániť pred takýmto postupom napr. na ÚS či v Strasbourgu? A čo žalobca, v našom prípade KP, ta nemôže nič ? Ak nie, tak zákony u nás chránia jednoznačne zlodeja a nie poškodeného. Budem čakať na rady. Ďakujem
Dobrý deň, vážená Lucia Menkeová, domnievam sa že právnik mojho priateľa zlyhal a urobil podvod. Vysvetlim aký, chcem sa Vás opýtať, či je možne aj v takom prípade ešte situáciu zachrániť, obnoviť súdne jednanie alebo skrátiť výkon trestu. Moj priateľ spolu s ďalšími troma kamaratmi chceli ukradnuť naftu z im nepatriaceho vozidla. Chytil ich pri tom policiajt. Moj priateľ bol akoby "dohliadač" či niekto nejde...daval pozor. Samozrejme som si vedoma že aj on má podiel viny. Škoda ktorá vznikla je zhruba 150 eur. Zohnal si právnika, ktorý sa však zachoval doť podivne. Sľúbil, že taká maličkosť sa vyrieši a do basy určite moj priateľ nepojde. Viem toto sľubuju skoro všetci právnici, ale ide o to, že priateľ ani nevedel kedy je súd a právnik mu tvrdil, že súd môže byť aj bez neho. ALE MOZE SA KONAŤ SÚD BEZ MOJHO PRIATELA A TO BEZ TOHO ABY S TYM SUHLASIL? Písal preto odvolanie, že chce byť na súdnom pojednávaní a ďalšie veci k tomu. Všetko však za ňho vybavoval právnik. A zvláštne je že ani od právnika, ani od súdu mu neprišlo či už zamietnutie ,alebo prijatie jeho odvolacej žiadosti.( nepochybujem o konaní súdu ale o právnikovi - nakoľko mu to poradil človek, ktorý mal v minulosti s mojim priateľom nezhody) Chcem sa Vás ešte aj opýtať, že v prípade že som tehotná a budem vydatá za priateľa, či sa dá súdne pojednávanie obnoviť, alebo pozmeniť, ak by som napísala že mam podozrenie na podvod zo strany právnika a že som tehotna a on je tým pádom živiteľom rodiny. A že mu ani neprišiel papier o rozhodnutí súdu či zamieta alebo suhlasí s priatelovou žiadosťou.Lebo chcel byť prítomný na súde a o ničom nevedel, že by sa súd odohral, len po nho prišla polícia a odviedli ho. Dali mu 10 mesiacov. A 5 mesiacov v prípade dobého správania. Vopred Vám dakujem za odpoveď. Zúfala budúca mamička.