Môžem dodatočne uhradiť odvody do ZP a SP?

Dobry den,
ak sa po 3 mesiacoch stravenych v zahranici za ucelom hladania prace ( bezuspesne)tzn. ze neboli platene ziadne odvody ani na Slovensku ani v zahranici, vratim na Slovensko a opätovne sa zaregistrujem na urade prace, vznikne mi povinnost doplatit odvody do ZP a SP. Ak ano, mozte mi vysvetlit preco? Preco platit za nieco co som nevyuzival? Rozumiem tomu tak, ze zdravotna starostlivost je na Slovensku bezplatna a garantovana v Ustave SR. Co sa tyka odvodov do SP - tie su odvadzane prostrednictvom UP ak je clovek registrovany na UP a to uz z roznych dovodov. Tie vlastne sluzia v buducnosti, ked jednotlivec dosiahne starobny dochodkovy vek. Tak ak napr. nemam vykryte tie tri mesiace tak nech mi ho daju 3 mesiace neskor.
Nezijem uz dlhe roky na Slovensku no mnoho Slovakov ma taketo problemy na ktore, zda sa nieto odpovedi na Slovensku nikto nic nevie a ani nechce poradit a jedina cesta je sudny dvor.
Dakujem pekne za odpoved.

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus