Pekny den, buduci rok bude 10 rokov od kedy som rozvedena, ale s byvalym manzelom nemam vysporiadane bezpodielove vlastnictvo, t. j. byt a garaz. On je v zahranici, ja sa staram o obe nehnutelnosti, uzivam ich a vsetky naklady na opravu a bezny chod hradim ja. On neprispieval 15 rokov ani na vyzivne, ani na nehnutelnosti, ale ziada aby som ho vyplatila. Na byt a garaz mi prispela moja rodina, ale sme ich kupili pocas trvania manzelstva. Mam pravo poziadat po 10. rokov o vydrzanie nehnutelnosti a je potrebny suhlas byvaleho manzela? Co k tomu potrebujem? Za skoru odpoved velmi pekne dakujem. S pozdravom Danka N.

Môžem požiadať o vydržanie nehnuteľnosti bez súhlasu exmanžela?
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Tak za prve, bezpodielove spoluvlastnictvo, pokial ani Vy ani Vas exmanzel nepodal na sude do troch rokov od rozvodu navrh na jeho vyporiadanie sa vyporiadalo zo zakona tak, ze hnutelne veci patria tomu z manzelov, ktory ich uziva a nehnutelne veci sa stali podielovym spoluvlastnictvom oboch byvalych manzelov, pricom podiel oboch je rovnaky. Poziadat o vydrzanie mozete, ale taka ziadost bude pravdepodobne neuspesna. Pokial ste si vedoma, ze nie ste vylucnou majitelkou danej nehnutelnosti (co ste si vedoma a korenspondenciou s exmanzelom a touto otazkou v Hosp. novinach to davate jasne najavo), tak nemozete uspesne vydrzat nejaku nehnutelnost. Mozete sa dohodnut s exmanzelom a kupit od neho jeho podiel alebo poziadat sud o zrusenie podieloveho spoluvlastnictva. Ak by sud vyhovel a prisudil by vam aj manzelov podiel, zaroven by Vam urcil povinnost vyplatit exmanzelovi nahradu.
Dakujem pekne za skoru odpoved, ale chcem sa este opytat, resp. dodat, ze v spore o vyzivnom sa pisomne vyjadril na sud, ze zanechal vsetok majetok z manzelstva rodine s prislubom, ze po nom nebudeme vyzadovat ziadne pozdlznosti (pozdlznosti ohladom vyzivneho). Chcela by som sa opytat, ze ci toto vyjadrenie zavazi na sude? O tomto jeho vyjadreni mam doklad - rozsudok v konani vyzivneho.
Za skoru odpoved opat dakajem :)
no pokial ja mam znalost, tak ziadne vyhlasenie o tom , ze nebude otec platit vyzivne neobstoji. vyzivne sudom urcene povinna osoba musi platit.
Zánikom manželstva zanikne aj bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (ďalej len „BSM“). Vyporiadať BSM možno v súlade s Občianskym zákonníkom na základe dohody alebo súdom, na návrh niektorého z manželov. Ak do troch rokov od zániku BSM nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak BSM nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. V súčasnej dobe sú obe nehnuteľnosti v podielovom spoluvlastníctve Vás a Vášho manžela, pričom vydržanie neprichádza v tomto prípade do úvahy. Podielové spoluvlastníctvo môže byť zrušené a vyporiadané len na základe dohody všetkých spoluvlastníkov (§ 141 Občianskeho zákonníka) alebo súdom (§ 142 Občianskeho zákonníka).