Som poberateľka rodičovského príspevku a chcela by som pracovať na dohodu o PC. Musím oznámiť súčasnému zamestnávateľovi, že pracujem na dohodu u iného? Musí tento príjem uviesť manžel v ročnom zúčtovaní dane a musi ho aj zdokladovať? Môže požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie a následne podať daňové priznanie s tam uvedeným mojim príjmom, popripade aj s jeho na dohodu, ktorý neoznámil zamestnávateľovi?

Môžem pracovať na dohodu popri rodičovskom príspevku?
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Súčasnému zamestnávateľovi nemusíte oznamovať, že počas rodičovskej dovolenky pracujete na dohodu o pracovnej činnosti u iného zamestnávateľa, pokiaľ to nie je proti vašim interným ustanoveniam a dohode so zamestnávateľom. (Niektorí zamestnanci súhlasia s podmienkami zamestnávateľa, kedy si písomne dohodnú, že nebudú vykonávať rovnakú činnosť pre iného zamestnávateľa a podobne ...). Pokiaľ si chce manžel uplatniť na vás odpočet, príjem z tejto dohody o pracovnej činnosti je pre vás vaším vlastným príjmom, o ktorom by vám mal na požiadanie zamestnávateľ vystaviť potvrdenie o zdaniteľnej mzde a zrazených preddavkov na daň. Toto potvrdenie predloží manžel svojmu zamestnávateľovi, pokiaľ ho požiada o vypracovanie ročného zúčtovania dane, alebo bude slúžiť ako kópia k daňovému priznaniu pokiaľ sa rozhodne daňové priznanie podať sám. Pokiaľ sa rozhodne daňové priznanie podať sám, požiada svojho zamestnávateľa o vystavenie potvrdenia o zdaniteľnej mzde a zrazených preddavkoch na daň, ktoré bude tiež súčasťou jeho daňového priznania a v tomto prípade mu zamestnávateľ ročné zúčtovanie dane vykonávať nebude.
dobry den poberam rodicovsky prispevok mala bude mat 3 roky 3.12.2010 a chcela by som ist pracovat na dohodu musim to niekde oznamit? a budem dostavat aj rodicovsky prispevok? dakujem za odpoved
To znamená, že rodičovský príspevok ste mali prizaný v roku 2008 podľa zákona 280/2002. Ak ste nepožiadali o zvýšený rodičovský príspevok môžete pracovať na dohodu a nemusíte to nikomu oznamovať. Ak ale máte priznaný zvýšený rodičovský príspevok podľa zákona 571/2009, potom pracovať na dohodu nemôžete, ak budú práce trvať celý mesiac.
Dobry den, pokial manzelka pobera zvyseny rodicovsky prispevok a chcela by asi 3 krat do roka mat pracu na dohodu, pricom kazda znich je tak praca na cca 2-3dni, tak nestrati s tym narok na zvyseny prispevok? Podpisanie dohody je potrebne niekde hlasit?
DObrý den. Chcem sa opýtat podobnú otázku,Poberám rodičovský príspevok na syna od roku 2008. (nárok na materskú som nemala) Tento rok v oktobri 2010 mi priznali pokracovanie poberania rodičovského príspevku pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dietata aj na další rok. Od 2.12.2010 nastupujem do práce. platí na mna stále zákon z r.2008 ze možem pracovat a zaroven poberat rodič.príspevok?
Dnešný právny stav sa dá nazvať aj právnou gebuzinou, lebo zákonodárca chcel pre mňa z nepochopiteľných dôvodov zamedziť prácu osôb, ktorá poberajú rodičovský príspevok. Potom sa ukázalo, že osoby vo volených komisiach , ktoré poberali rodičovský príspevok, by nemali naň nárok a tak si niekto spomenul na ustanovenie zákona o rodičovskom príspevku, ktoré hovorí, že nárok na rodičovský príspevok trvá, aj keď sú podmienky nároku splnené len časť mesiaca. MPSVaR podalo výklad tohto ustanovenia, ktoré bolo pôvodne určené na mesiace, kedy zaniká nárok na materské a mesiac, kedy končí poberanie rodičovského príspevku a podľa ktorého sa rozšírila možnosť jeho legitímneho použitia aj na časť mesiaca, kedy poberateľ rodičovského príspevku pracuje. Takže,poberateľ rodičovského príspevku nesmie vykonávať zárobkovú činnosť celý mesiac ale napr 28 dní sa môže.
Zákon o rodičovskom príspevku v §9
ukladá oprávnenej osobe nahlásiť do ôsmich dní zmenu skutočností podmieňujúcich nárok na výplatu rodičovského príspevku. Keďže pracovanie pár dní v mesiaci neovplyvňuje nárok na výplatu rodičovského príspevku nemusíte nič nahlasovať.
užitočná odpoveď.doplnujuca otazka - platí úrad práce za takúto mamičku socialne odvody (dochodkove, invalidne) aj ked pracuje cast mesiaca na dohodu ? Dakujem
Stav v tejto veci je z právneho hľadiska ešte horší ako v prípade nároku na rodičovský príspevok a skúsim to v krátkosti popísať.
Zákon 461/2003b Z.z. podmieňuje platenie poistného na dôchodkové poistenie osôb, ktoré zabezpečujú starostlivosť o dieťa tzv riadnou starostlivosťou o dieťa tak, ako je uvedená v zákone 571/2009 o rodičovskom príspevku. V tomto zákone je riadna starostlivosť vymedzená vágne a umožňuje rôzne interpretácie, ktoré na začiatku tohto roka vyvolali sled zvláštnych krokov Sociálnej poisťovne.
Ide o to, že za riadnu starostlivosť je považované cit:
Riadna starostlivosť o dieťa podľa tohto zákona je osobná starostlivosť poskytovaná dieťaťu oprávnenou osobou v záujme všestranného fyzického vývinu a psychického vývinu dieťaťa, najmä primeraná výživa dieťaťa, hygiena dieťaťa, výchova dieťaťa a dodržiavanie preventívnych prehliadok dieťaťa podľa osobitného predpisu.
Dôležité je, že riadna starostlivosť je osobná starostlivosť a na začiatku tohto roka, kedy nadobudol účinnosť nový zákon o rodičovskom príspevku ( zakazujúci vykonávať zárobkovú činnosť) začala sociálna poisťovňa zasielať výzvy ženám poberajúcim rodičovský príspevoka ktoré vykonávali práce na základe dohôd, aby sa odhlásili z povinného dôchodkového piistenia, ktoré platí štát, nakoľko osobne nevykonávajú starostlivosť o dieťa pretože pracujú.( Ak pracujú nestarajú sa osobne)
Potom sa zdvihli materské centrá a zrazu došlo k inej interpretácii riadnej starostlivosti
a to aj v súvislosti, že matka môže časť mesiaca vykonávať zárobkovú činnosť na základe dohody uzatvorenej mimo pracovného pomeru, podľa ktorej pri takejto činnosti je podmienka osobnej starostlivosti splnená.Takže odpoveď na Vašu otázku je, že nárok na platby štátu na dôchodkové poistenie( starobné a invalidné)má aj fyzická osoba, ktorá časť mesiaca vykonáva zárobkovú činnosť formou dohod, uzavretých mimo pracovného pomeru.
Sociálna poisťovňa má informácie o tom, že poberateľka rodičovského príspevku pracuje na dohodu, pretože zamestnávateľ je povinný prihlásiť takúto osobu do registra poistencov, pretože pri dohodách platí zamestnávateľ poistné na úrazové a garančné poistenie.
dakujem pekne za odpoved
Dobrý deň!
Aj ja by som sa Vás chcela opýtať doplňujúcu otázku :)
Nedočítala som sa tu zatiaľ, či je okrem toho že nesmiem pracovať celý mesiac obmedzená práca na dohodu aj hodinovo. Môžem pracovať teda napr. 28dní z mesiaca a max. Xhodín??Alebo hodinovo to nie je obmedzené??
Ďakujem Vám veľmi pekne za pomoc!
Stránky