
Môžem sa domáhať dedičstva?
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Ak spravne chapem, tak sa jedna o dedicstvo po otcovi a vy ste jeden z troch dedicov, ktory nedostal dom, ktory predtym patril otcovi, takze odpoved je stavana na tuto situaciu:
Ked opatrovnik zastupujuci nesvojpravneho otca previedol dom na syna, musel byt ukon schvaleny sudom. Sud posudzoval, ci je tento ukon v prospech nesvojpravneho a ak bol, tak ukon schvalil.
V dedicskom konani su predmetom dedicstva len veci, ktore vlastnil porucitel k okamihu smrti. Tzn. ak dom nebol vo vlastnictve otca, tak nie je predmetom dedenia. Z tohto dovodu sa dedenia domahat mozete, dedicom samozrejme aj budete (v prvej dedicskej skupine su manzelka a deti, tzn. budete mat podiel 1/4 k celku), ale dom nebude predmetom dedicstva.
Na druhej strane existuje institut zapocitania, podla ktoreho (zjednodusene) ak jeden zo synov dostal za zivota od porucitela dar, o hodnotu toho daru bude menej dedit.
Dobrý deň !
19.4.2009 otec zomrel. Moja matka nám dvom synom z troch tají informácie, predtým nám obom aj našim rodinám tvrdila, že keď otec zomrie dom predá a každému vyplatí po vtedajších 500 000 Sk.Len z výpisu z katastra sme sa dozvedeli, že dom a pozemok matka darovala jednému z 3 synov ešte počas života otca a tvrdila, že otec bol predtým zbavený svojprávnosti, no žiadny dokument nám nechce ukázať. Kde by sa to dalo zistiť? Dodnes 2.2. 2010 nás dvoch synov nepozvali na dedičské konanie, máme na to právo, ak bol dom z pozemkom darovaný? Nevieme, či pred darovaním bol dom len na otcovi alebo aj na matke. Máme nárok na dedičstvo aj my dvaja synovia ? Ďakujem.
Ohladne zbavenia svojpravnosti a postupu v dedicskom konani sa informujte na prislusnom okresnom sude. Ohladne prevodu nehnutelnosti sa informujte na prislusnej sprave katastra.
Ak nebola spisana listina o vydedeni, tak dedicmi ste, ale dom nie je predmetom dedicstva, kedze nepatril porucitelovi v case smrti.
Dobrý deň, radi by sme Vás požiadali, aby ste doplnili Vašu otázku, pretože obsahuje obsahuje málo údajov pre kvalitnú odpoveď. Z otázky nie je jasné o aké dedičstvo ide a po kom. Predpokladáme, že matka žije, nevieme či žije otec, ak žijú obidvaja tak potom to nemá s dedením nič spoločné...
Mal váš otec aj iný majetok okrem tohto domu a pozemku?Aj jeho úspory sú predmetom dedenia. Totiž ak iný majetok nemal, nie je o čom jednať pri dedič. konaní. Možno preto žiadne ded. konanie neprebieha. Ale to si môžete zistiť na prísluš. súde podľa trvalého bydliska otca, kde mala matrika po jeho smrti zaslať oznámenie, súd mal spis prideliť notárovi-súdnemu komisárovi a ten mal po dohode s príbuznym, ktorý vybavoval pohreb. záležitosti, zisťovať aký majetok bol zanechaný, kto sú dediči,...Mali by ste zistiť, kedy bol dom bratovi darovaný,akým spôsobom, či ste neboli vydedení a určite, okrem tejto poradne, ktorej experti sú výborní,so zistenými skutočnostiami navštívte notára. Prajem veľa šťastia.
Dobrý deň. Mame mat dedické konanie po otcovi naši rodičia su rozvedený a otec býval v rodičovskom dome sám kde starý rodičia už nežijú ale má ešte troch súrodencov a my sme tiež traja , pokiaľ moji dvaja súrodenci nechcú byt vyplatený mam nárok nato aby ma otcoví súrodenci vyplatili pokiaľ oni ten dom nechcú predať ?budem vám vďačná radu
Dobrý deň,
nechápem celkom otázke, ale z toho, čo píšete usudzujem, že Váš otec má 1/3 spoluvlastnícky podiel na rodičovskom dome. Budete dedit spolu s Vašimi dvoma surodencami podiel po 1/3 z podielu otca, tzn. v konečnom dôsledku budete vlastníčka 1/9 z celku.
Ak sa dom bude predávať, obdržíte tak 1/9 z kúpnej ceny. Ak sa predávať nebude, môžete ponúknuť svoj podiel na kúpu ostatným spoluvlastníkom a ak sa dohodnete na kúpnej cene, tak Vám ju vyplatia. Zmluvu ohľadne predaju Vášho podielu Vám spíše ktorýkoľvek notár a ušetríte tak takmer 50 euro na poplatku na katastri a zmluva bude zapísaná na katastri bez urýchlovacieho poplatku za 20 dni.
Ak by ste sa nedohodli, môžete dať návrh na súd na vyporiadanie podielového spoluvlastníctva a súd môže prikázať ostatným spoluvlastníkom, aby Vás vyplatili, resp. sa dom predá na dražbe a výťažok sa rozdelí medzi spoluvlastníkov.
Mgr. Peter Danczi
notár v Nových Zámkoch
Dobrý deň
potrebovali by sme poradiť, aký bude postup v dedickom konaní. manžel mal prvé sedenie u pána notára, kde sa riešila polovica bytu po mame. Keďže už za života jeho sestra, ktorá bývala v maminom byte už mamu spracovala, aby pri vyvlastnení napísala polovicu naňu, súdia sa vlastne o tú mamimu polovicu, Takže manžel o 1/4 bytu a jeho sestra by mala teda maž 3/4 bytu. Pri sedení manžel ustúpil 2x na cene, ktorú žiadal vyplatiť, ale aj tak ona nesúhlasila. Ide to teda na súd a tak by som sa chcela informovať, ako to bude celé prebiehať. Sestra bola upozornená notárom, že bude privolaný aj súdny znalec a že ako kolvek sa bude snažiť, bude musieť manžela vyplatiť. Kto teda bude vlastne platiť poplatky za súd, súdneho znalca...? Má si mažel zabezpečiť právneho poradcu? Môže sa stať, že keď ani tam nebude sestra súhlasiť, bude znova súd odročený a bude sa to celé ťahať roky? Je mi manžela ľúto, pretože to je asi jediná vec, ktorú od rodičov dostane, keďže o neho nebolo z ich strany celý život postarané, aj keď sa normálne stýkali a teraz ho zasa vlastná sestra chce obrať o to, čo mu patrí.
Prosím poradte nám
Ďakujem Jarmila
Dobrý deň, prosím o radu. Manžel zdedil po matke 1/3 z bytu, jeho sestra tiež 1/3 z toho istého bytu a otec 1/2 z toho istého bytu. Môže manžel žiadať vyplatenie od otca, ktorý v tom byte býva a užíva ho? Otec s mamou vlastnili aj iné nehnuteľnosti, ktoré nepriznal v dedičskom konaní. Musí to ísť na súd? Ďakujem pekne za odpoveď!
Dobrý deň zomrel mi otec a čaká sa na dedičské konanie, potrebovala by som radu, matka a otec vlastia 3-izbový byt v osobnom vlastníctve a záhradu aj s chatou, matka na mňa tlačí, že sa všetko napíše len na ňu, sme 2 súrodenci, nemáme veľmi dobré rodinné vzťahy, matka sa dá ľahko ovplyvniť potrebovala by som od Vás radu čo mám spraviť, aby som o svoj podiel neprišla, ďakujem....
Stránky