Môžem si odvod do zdravotnej poisťovne odrátať od základu dane?

V roku 2012 som pracoval iba na dohodu o pracovnej činnosti lebo na pracovnú zmluvu ma nechcel nikto zamestnať. Pretože bol môj mesačný príjem vyšší, ako minimálna mzda (mal som mesačne cca 450 € brutto), musel som byť dobrovoľne nezamestnaný a platiť si sám zdravotné poistenie. Idem robiť daňové priznanie FO typ A a chcem vedieť, či sumu, ktorú som zaplatil do zdravotnej poisťovne, mám uviesť do daňového priznania v kolónke ,,úhrn poistného na zdravotné poistenie" (riadok 33b). Čo som sa pýtal niektorých účtovníkov, ktorých poznám, tak mi nevedeli z určitosťou povedať či áno, alebo nie. Preto sa obraciam na Vás, odborníkov, ako je to podľa zákona.

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus