Možnosť invalidného dôchodku z mladosti

Dobrý deň, som na invalidnom dôchodku od r.2011. Bol mi uznaný na 85%. Mám svalovú dystrofiu. V predchádzajúcom období som nemala znalosti o tom, že mám nárok na invalidný dôchodok, preto som oň nežiadala. Zistila som, že je možnosť invalidného dôchodku z mladosti. Som narodená v r.1979. Od malička som mala zdravotné problémy, najmä s rukami. Bola som vždy celkovo fyzicky slabá. V r.1996 som bola na EMG. Výsledkom bol obraz ťažkej myogénnej lézie musculus deltoideus bil., uzavretá diagnóza ako pletencová forma myopatie, proximálny typ. Až v r. 2011 bola geneticky uzavretá diagnóza ako svalová dystrofia. To znamená, že predtým bola diagnóza nesprávne určená. Chcem sa spýtať, či mám možnosť uspieť pri žiadosti o invalidný dôchodok z mladosti, či sa to vlastne týka i mňa. Ďakujem za odpoveď.

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

O koľko dostanete pridané k penzii
Na budúci rok dostane väčšina dôchodcov vyšší dôchodok. O zvýšenie netreba žiadať, každý dostane písomné rozhodnutie.
Ako sa zvyšuje minimálny dôchodok
Podmienkou zvýšenia dôchodku na minimálny je, že priznaný dôchodok je nižší než minimálna hranica. Zvýšenie sa určí ako rozdiel medzi minimálnym a vyplácaným dôchodkom. Zvýšenie dôchodku = výška minimálneho dôchodku (mínus) celkový dôchodkový príjem.
​Tešíte sa na vyššiu penziu? Zistite, či sa týka aj vás
Každý rok sa penzie valorizujú. V budúcom roku však podľa iného kľúča. Ak chcete vedieť, o koľko, kúpte si v pondelok 17.12. Hospodárske noviny. Dočítate sa tiež, akú sumu navyše dostanete, ale aj, ako sa mení spôsob určovania veku odchodu do dôchodku.
Profesor dejín práva: Nacisti považovali Slovanov za menejcennú rasu
Slováci síce získali počas Slovenského štátu právo na sebaurčenie, tisíce ľudí však prišli o svoje životy alebo sa stali občanmi druhej kategórie. Podobný osud by zrejme čakal aj Slovákov, hovorí profesor dejín práva Tomáš Gábriš.
Reálne mzdy rástli Čechom rýchlejšie, na vianočné nákupy minú menej ako Slováci
Máte predstavu, koľko vás vyjdú tohtoročné Vianoce? Podľa cenového prieskumu by sme mali minúť menej ako vlani. Prečo? Lebo vraj zarábame viac.