Možnosť invalidného dôchodku z mladosti

Dobrý deň, som na invalidnom dôchodku od r.2011. Bol mi uznaný na 85%. Mám svalovú dystrofiu. V predchádzajúcom období som nemala znalosti o tom, že mám nárok na invalidný dôchodok, preto som oň nežiadala. Zistila som, že je možnosť invalidného dôchodku z mladosti. Som narodená v r.1979. Od malička som mala zdravotné problémy, najmä s rukami. Bola som vždy celkovo fyzicky slabá. V r.1996 som bola na EMG. Výsledkom bol obraz ťažkej myogénnej lézie musculus deltoideus bil., uzavretá diagnóza ako pletencová forma myopatie, proximálny typ. Až v r. 2011 bola geneticky uzavretá diagnóza ako svalová dystrofia. To znamená, že predtým bola diagnóza nesprávne určená. Chcem sa spýtať, či mám možnosť uspieť pri žiadosti o invalidný dôchodok z mladosti, či sa to vlastne týka i mňa. Ďakujem za odpoveď.

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Dve percentá pomáhajú tisíckam organizácií
Daňovníci vlani poukázali neziskovkám opäť viac peňazí. Darcovia si však musia dávať pozor na detaily.
Chcete oddeliť časť urbárskeho pozemku? Takto sa to dá
Vlastníci súkromných pozemkov združených v pozemkovom spoločenstve, známych ako urbárske pozemky, riešia problém oddelenia časti plochy od spoločnej nehnuteľnosti. Na podobný problém narazila aj Urbárska spoločnosť s právnou subjektivitou, kde podiely vlastní aj naša čitateľka.
Na Slovensku najviac inovujú IT spoločnosti
Iba tretina firiem pôsobiacich na Slovensku inovuje. Vyplýva to z aktuálnych údajov Európskeho štatistického úradu - Eurostat.
Podávate dane o päť minút dvanásť? Tu sú termíny
Podávať dane v časovom a psychickom strese prináša riziko chýb. Pripravili sme preto súhrn najdôležitejších údajov a lehôt potrebných na poslednú chvíľu.
Studňu si zlegalizujete aj dodatočne
Uvažujete nad vlastnou studňou? Potrebujete ju len na polievanie záhrady alebo má zásobovať celý váš dom? Na studňu s čerpadlom už totiž potrebujete povolenie úradov. O tom, ako pri jej zriadení postupovať, i o rôznych situáciách, ktoré v súvislosti s ňou môžu nastať, hovoria odborníci.