Musí vinník dopravnej nehody zaplatiť poškodenému aj spoluúčasť z havarijn. poistenia?

Dobrý deň,
ja by som sa chcel opýtať, či poškodený v dopravnej nehode má právo vymáhať od vinníka aj sumu spoluúčasti, ktorú má v poistnej zmulve. Jedná sa o nehodu, kde cyklista narazil do auta zo zadu a poškodil zadnú časť auta. Na miesto nehody prišli aj policajti a za vinného uznali cyklistu. Vodič auta riešil opravu cez havarijné poistenie. Kedže vodič v havarijnom poistení mal aj spoluúčasť (166 eur), vyžaduje od vinníka, aby mu uhradil túto sumu. Je vinník povinný uhradiť túto sumu? A môže ho poškodený zažalovať na súde, ak to odmietne? (Ak áno, tak na základe čoho?)
Ďakujem za odpoveď!

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Predávate byt? Odborník radí, na čo nezabudnúť (+vzor kúpnej zmluvy)
Vyvarujte sa chýb v kúpnej zmluve pri predaji bytu. O detailoch listiny, ktoré v nej nesmú chýbať, hovorí advokát Pavol Szabó z advokátskej kancelárie GHS Legal.
Právnici približujú prvú emisiu krytých dlhopisov s negatívnym úrokom
Prvá slovenská firma vydala dlhopisy so záporným úrokom. Právnik vysvetľuje, ako emisia prebehla.
Materská a rodičovský príspevok: 10 rád, kedy a ako ich získať
Materskú dovolenku si aj vzhľadom na pracovné povinnosti či financie rodičia môžu prehodiť.
Požičali ste peniaze a dlžník vám ich doposiaľ nevrátil? Odborníci vám poradia, ako postupovať, aby sa vám váš majetok vrátil späť
Pôžička je vždy vážnym krokom. Aby ste neostali pre ochotu pomôcť škodný, poistite sa správnou zmluvou.
Prevencia vám môže zachrániť život. Viete, na aké preventívne prehliadky máte nárok?
V tomto roku, roku prevencie, odštartovali nové skríningy, teda odhaľovanie chorôb, príznaky ktorých ešte nie sú citeľné a viditeľné. Prvý bol skríning rakoviny hrubého čreva. Po ňom začali v septembri pozývať zdravotné poisťovne ženy od 50 do 69 rokov na vyšetrenie mamografom. Nasledovať bude skríning rakoviny krčka maternice.