Dobrý deň, potrebujem poradiť. Syn má 20 rokov, ukončil strednú školu, je evidovaný na úrade práce a pracuje brigádne. Zamestnať sa na trvalo nechce, vraj bude študovať na vysokej škole. Zaujíma ma, či musím na neho platiť výživné. Podal som návrh na súd na zníženie výživného. Otázka: Na akú sumu môže súd znížiť výživné, keď syn pracuje iba brigádne? Stačí mu iba životné minimum? Dal som návrh na 30 eur, lebo toho darmožráča ma už nebaví sponzorovať. Ďakujem.

Musím platiť výživné na plnoleté dieťa?
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
V zmysle § 62 ods. 1 Zákona o rodine je rodič dieťaťa povinný prispievať na jeho výživu až do času, kým dieťa nebude schopné sa samé živiť. Pokiaľ dieťa ukončilo jeho prípravu na ďalšie povolanie a pokiaľ mu v jeho povolaní nebránia žiadne závažné okolnosti (napr. zdravotný stav) možno konštatovať, že dieťa je schopné sa samé živiť. Upozorňujem však, že pokiaľ by dieťa nastúpilo na denné štúdium vysokej školy, tak by mu znovu vznikol nárok na výživné od Vás.
Odporúčam postupovať nasledovne:
1. Pokiaľ nebola Vaša povinnosť vyživovať dieťa určená súdnym rozhodnutím, tak táto povinnosť Vám zanikla zo zákona a teda nie je potrebné podávať návrh na jej zrušenie na súd.
2. Pokiaľ však bola Vaša vyživovacia povinnosť určená rozhodnutím súdu, je nevyhnutné, aby ste obratom podali na súde návrh na zrušenie Vašej vyživovacej povinnosti k dieťaťu. V rámci konania pred súdom súd bude Váš návrh na zrušenie výživného posudzovať najmä podľa vyššie uvedeného zákonného ustanovenia, t.j. bude rozhodovať o tom, či dieťa je alebo nie je schopné sa samé živiť. Odporúčam k Vášmu návrhu na zrušenie výživného pripojiť dôkazy preukazujúce skutočnosť, že dieťa je schopné sa samé živiť (napr. potvrdenie školy o ukončení štúdia). Vaša vyživovacia povinnosť k dieťaťu v tomto prípade zanikne až rozhodnutím súdu. Až do rozhodnutia súdu ste i naďalej povinný platiť výživné dieťaťu podľa platného súdneho rozhodnutia.
K podobnej téme som sa vyjadroval aj tu:
http://moje.hnonline.sk/node/579
hadam sa nemylim ak doplnim (na zaklade vasich predchadzajucich odpovedi), ze ak sud zrusi vyzivovaciu povinnost na plnolete dieta spätne, napr. k datumu ukoncenia školy, alebo k datumu podania návrhuna sud, tak dieťa je vyzivne za obdobie vyplatene po tomto datume povinne vratiť
Áno presne tak. Na rozdiel od maloletých detí by v tomto prípade vzniklo právo povinného rodiča na vydanie tzv. bezdôvodného obohatenia proti plnoletému dieťaťu.
Dcéra má 20 a mám súdne určenú vyživovaciu povinnosť. Dcéra na súde prezentovala záujem pokračovať v štúdiu na vysokej škole. Situácia je ale taká že neurobila maturitu a čakala na opravnú skúšku, mám podozrenie že neurobila ani tu a čaká na ďalšiu. Je to stále príprava na povolanie, ak sa pripravuje doma niekoľko mesiacov na jednu skúšku? Ak ukončí strednú školu a začne byť schopná sa sama živiť a po čase začne znova študovať, môže byť výživné obnovené? (V zákonoch som sa dočítal len o zániku vyživovacej povinností, nenašiel som taký ktorý by hovoril o opätovnom vzniku.)
Myslím, že každý si pojem "schopné samo sa živiť" vykladá úplne inak. Moja skúsenosť je, že súd mi uložil naďalej plniť vyživovaciu povinnosť aj napriek skutočnosti, že môj syn má 20 rokov, neštuduje a je evidovaný na úrade práce. Súd sa na pojednávaní vôbec nezaoberal skutočnosťou, že syn bol oblečený v značkovom oblečení a používal pomerne drahý mobil. Záver bol jednoznačný. Nepracuje, nemá stály príjem a teda nie je schopný sám sa živiť. Nikto mi zatiaľ nedokázal vysvetliť, čo to skutočne v praxi znamená pojem schopnosť sám sa živiť. Súd mi tiež neodpovedal na otázku, dokedy vlastne bude trvať moja vyživovacia povinnosť platiť. Takže podľa mňa je toto zákonné ustanovenie veľmi nešťastné a nejasné. Dá sa vyložiť úplne ako komu vyhovuje. Prajem pekný deň.
Skuste na Urade prace s pisomnymi staznostami, ze Vasmu synovi nedostatocne hladaju pracu. Oni mu v strachu o svoje teple miesta hocico ponuknu, on to odmietne a bude vyluceny z evidencie. A vyhybanie sa praci je v rozpore s dobrymi mravmi, a vtedy uz mozete uspiet.
Alebo:
Odvolajte sa na Krajsky sud. Potom dajte dovolanie na Najvyssi sud (to musi zo zakona urobit advokat). A ak ani tam neuspejete, skuste na Ustavny sud. Ak nahodou vyhrate, bude to pre sudy zavazny precedens aj pri inych otcoch.
Dobrý deň,môj manžel má syna,na ktorého platí výživné o dosť vyššie ako mu určil súd.Syn v máji dovršil 18r a v júni školu.Na ďalšie štúdium sa nechystá. Kým súd zruší vyživovaciu povinnosť,musí platiť manžel naďalej výživné.Otázka: za ako dlho je súd schopný zrušiť vyž.pov.a či peniaze ktoré manžel preplatí mu budú vrátené. Ďakujem
.
Dakujem za reakcie a zajtra t.j. 16.6. rano o 9 tej sa uvidi..len dufam v objektivnost sudkyne...
Mám plnoleté dieťa, chcem požiadať o zníženie výživného, nakoľko mám príjmy z podnikania podstatne nižšie ako v čase keď sme na súde uzavreli dohodu o ich výške. Syn má trvalé bydlisko v BA ja mám v DK.
1)Prosím o radu, ktorý súd je v tomto prípade miestne príslušný? Syn študuje na VŠ, všetok majetok som mu daroval a z jeho strany cítim nezáujem. Platil som mu telefon, kde sme mali dohodu, že sa to bude odpočítavať z výživného. Nakoniec to uznal ako dar a podal na mňa trestné oznámenie za neplatenie. Jeho majetkové pomery sú výrazne lepšie ako moje. Aj napriek tomu opakovane v prípade nezaplatenia výživného podáva tr. oznámenia?
2)Je možné podať žalobu o neplatnosti darovacej zmluvy? Aké sú možné dôvody aby súd uznal synove správanie ako nemorálne a vyhovel takejto žalobe? Ďakujem
Stránky