najlacnejšie vykurovanie

Chcem sa spytat aky sposob vykurovania je najlacnejší. Neuvažujte prosím ale v intenciach Narodnej energetickej a inovačnej agentury. Teda žiadne tepelne čerpadla , solary a podobne technologicke hračky.
Jedna sa mi o čisty kilowat energie.
Moj problem je preto špecificky že mam príbuznu na opačnom konci republiky žijucu samu v malom 100ročnom domčeku , kde je všetko na pevne palivo. Tri miestnosti /kuchyňa ,izba, kupelna , komora/.
Kuchyna sa vyhreje z varenia na propan-butane. V kupelni je bojler na tuhe palivo.V izbe piecka (asi krb) na tuhe palivo.Pokial bola zdrava stačila si drevo chystat sama .Už 2rok je ale chora a tak prešla na brikety čo ju mesačne stojí 200€. V sučasnosti jej jej prijem asi 260€ a niet vyhladu na zlepšenie a ani tie brikety už sama nevladze si zaobstarat ( k domu nevedie cesta) a 200metrov ich musi nosit do kopca.
Ako prve ma napadlo plynovy ohrievač na PB flaše. Za ohrievač som dal 50€ z druhej ruky 4,2KW. Dve flaše 10kg po 20€ kus. Napln fliaš som cestou kupil po 9,80€ za 10kg/flašu. Bežne pritom cena je 14,50€.Paradoxne ona doteraz kupovala u nich na pumpe po 18€ a naposledy až 23€. Tento rozdiel cien je šokujuci , avšak zistil som že aj v ich meste sa za zohnat za normalnu cenu ale na opačnom konci mesta.
Jedna flaša jej vidržala 5dní pri teplotach vonkajších tesne nad 0. Logicky 15€: 5dní = 3€ /den...vcelku prijatelne.avšak aj tak s tym ma pracu flašu jej musi chodit menit sused , takisto kupovat ich niekto musí chodit nie vždy niekoho zoženie aj dovoz musí zaplatit zvyčajne taxík.
1 kg skvapalneného uhľovodíkového plynu udajne vyda12,778 kw. 10 kilova flaša teda vida 127 Kw a tie stoja 15€.Realne však musi často vetrat koli zapachu a čerstvosti vzduchu teda asi 1/3 ide von oknom.Uvažoval som nad staršími gamatkami na propan.(Cena 50€ + prestavba a inštalacia) , Avšak naše odborne servisi su lavoruke a najradšej predavaju len nove .....itka.
Logicky som teda uvažoval že 1KW tepla ju vychadza na 0,12€ pri kurení na PB.Ak však nakuknem do cenníka VSE tarifa štandard DD1 ktoru pravdepodobne ma , vychadza 0,0541€/kw..čistej elektriny bez strat. O elektrine som doteraz na kurenie neuvažoval koli zauživanemu predsudku že je najdrakšia..avšak ak som dobre počítal tak v tomto pripade je cena polovična a bezkonkurenčna. Počital som spravne , alebo som mal neake zle udaje?

Logicky potom aj pečenie v elektrickej rure vyjde lacnejšie ako v plynovej (zhana novy sporak a ma podmienku že musí byt komplet plynovy lebo vraj elektrika je draha).

Ak teda skutočne vychdza najlacnejšie elektrina tak aky tip vyhrevneho telesa volit?/olejovy radiator , fukar , salavy panel/
Vopred dakujem za Vaše odpovede.

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus