najlacnejšie vykurovanie

Chcem sa spytat aky sposob vykurovania je najlacnejší. Neuvažujte prosím ale v intenciach Narodnej energetickej a inovačnej agentury. Teda žiadne tepelne čerpadla , solary a podobne technologicke hračky.
Jedna sa mi o čisty kilowat energie.
Moj problem je preto špecificky že mam príbuznu na opačnom konci republiky žijucu samu v malom 100ročnom domčeku , kde je všetko na pevne palivo. Tri miestnosti /kuchyňa ,izba, kupelna , komora/.
Kuchyna sa vyhreje z varenia na propan-butane. V kupelni je bojler na tuhe palivo.V izbe piecka (asi krb) na tuhe palivo.Pokial bola zdrava stačila si drevo chystat sama .Už 2rok je ale chora a tak prešla na brikety čo ju mesačne stojí 200€. V sučasnosti jej jej prijem asi 260€ a niet vyhladu na zlepšenie a ani tie brikety už sama nevladze si zaobstarat ( k domu nevedie cesta) a 200metrov ich musi nosit do kopca.
Ako prve ma napadlo plynovy ohrievač na PB flaše. Za ohrievač som dal 50€ z druhej ruky 4,2KW. Dve flaše 10kg po 20€ kus. Napln fliaš som cestou kupil po 9,80€ za 10kg/flašu. Bežne pritom cena je 14,50€.Paradoxne ona doteraz kupovala u nich na pumpe po 18€ a naposledy až 23€. Tento rozdiel cien je šokujuci , avšak zistil som že aj v ich meste sa za zohnat za normalnu cenu ale na opačnom konci mesta.
Jedna flaša jej vidržala 5dní pri teplotach vonkajších tesne nad 0. Logicky 15€: 5dní = 3€ /den...vcelku prijatelne.avšak aj tak s tym ma pracu flašu jej musi chodit menit sused , takisto kupovat ich niekto musí chodit nie vždy niekoho zoženie aj dovoz musí zaplatit zvyčajne taxík.
1 kg skvapalneného uhľovodíkového plynu udajne vyda12,778 kw. 10 kilova flaša teda vida 127 Kw a tie stoja 15€.Realne však musi často vetrat koli zapachu a čerstvosti vzduchu teda asi 1/3 ide von oknom.Uvažoval som nad staršími gamatkami na propan.(Cena 50€ + prestavba a inštalacia) , Avšak naše odborne servisi su lavoruke a najradšej predavaju len nove .....itka.
Logicky som teda uvažoval že 1KW tepla ju vychadza na 0,12€ pri kurení na PB.Ak však nakuknem do cenníka VSE tarifa štandard DD1 ktoru pravdepodobne ma , vychadza 0,0541€/kw..čistej elektriny bez strat. O elektrine som doteraz na kurenie neuvažoval koli zauživanemu predsudku že je najdrakšia..avšak ak som dobre počítal tak v tomto pripade je cena polovična a bezkonkurenčna. Počital som spravne , alebo som mal neake zle udaje?

Logicky potom aj pečenie v elektrickej rure vyjde lacnejšie ako v plynovej (zhana novy sporak a ma podmienku že musí byt komplet plynovy lebo vraj elektrika je draha).

Ak teda skutočne vychdza najlacnejšie elektrina tak aky tip vyhrevneho telesa volit?/olejovy radiator , fukar , salavy panel/
Vopred dakujem za Vaše odpovede.

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Chcete za svoju pôdu náhradný pozemok? Takto sa k nemu môžete dostať
Pre veľkú rozdrobenosť pôdy nemôžete užívať svoje pozemky.
Ako sa zmenili dávky? Pozrite sa, koľko dostanete po novom
Ľuďom na PN, nezamestnaným, ŤZP či mladým rodinám štát zdvihol od tohto roka viacero dávok. Vybrali sme pre vás tie najdôležitejšie.
Za akých podmienok ešte dostanete hypotéku a kedy vám ju zamietnu
Mladí ľudia musia po novom kúpu bytu či domu odložiť na neskôr. Čas na splatenie hypotéky sa im tak výrazne skráti. Pozrite si príklady z praxe, kedy vám banka ešte hypotekárny úver odsúhlasí.
Prišli ste o pozemok? Rozhodnutie katastra môže preskúmať aj prokurátor
Zistili ste, že na liste vlastníctva vám chýba parcela? Alebo vám sused zabral časť záhrady? Kúpte si dnes a zajtra Hospodárske noviny a dozviete sa, ako môžete svoj spor vyriešiť.
Kedy si manželia pri rozvode nedelia majetok na polovicu
Manželstvom vzniká špecifický druh bezpodielového spoluvlastníctva. Zákon ich berie, ako keby šlo o jednu osobu. Pri porozvodovom delení majetku na polovicu však existujú výnimky.