Najom pozemku na polnohospodarske ucely

Dobrý deň prajem,

chcem sa spýtať, obdržali sme od družstva návrh novej nájomnej zmluvy na nájom poľnohospodárskeho pozemku.

(syn nadobudol ornú pôdu v roku 2016 od príbuzného na základe kúpnej zmluvy. Predchodca nemal s družstvom
podpísanú nájomnú zmluvu, tak pravdepodobne si automaticky družstvo predlžovalo pôvodnú zmluvu, ktorú mal s nimi podpísanú
ešte v roku 2010, so synom taktiež nemali podpísanú zmluvu).

V súčasnosti zaslali návrh nájomnej zmluvy (nájom pozemku na poľnoh. účely pri prevádzkovaní podniku), kde dobu nájmu v zmluve uviedli
dobu neurčitú. S návrhom zmluvy v tejto časti nesúhlasíme, nemáme záujem uzatvárať zmluvu na dobu neurčitú, nakoľko pri dobe neurčitej je zákonom
stanovená výpoveď nájmu 5 rokov a syn plánuje pôdu časom obhospodarovať.

Chceme Vás poprosiť o radu:

- či sa na nás vzťahuje § 13 ods. 3 zákona 504/2003, podľa ktorého možno zmluvu odmietnuť len, ak si nájomca neplní včas a riadne svoje záväzky?
- v prípade, ak by družstvo trvalo na dobe neurčitej, môžeme uzatvoriť zmluvu s blízkou osobu podľa § 13 ods. 2 zákona 504/2003?
- či na nového prenajímateľa (keďže syn pôdu kúpil v roku 2016) sa vzťahujú prednostné uzavretie zmluvy s družstvom, kt. doteraz užívalo pôdu?

Vopred dakujeme za odpoved.

S úctou

Anna

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Chcete výhodne prenajať pôdu? Ponúkame vám cenovú mapu obvyklých nájmov z celého územia
Agrorezort po prvý raz zverejnil takzvané obvyklé ceny nájmov poľnohospodárskej pôdy.
Elektronizácia miezd uľahčí posielanie potvrdení. Nová možnosť od januára
Firmy a zamestnanci si môžu zjednodušiť svoju mzdovú agendu.
Darujte majetky deťom tak, aby sa nepohádali
Rozhodnete sa, že byt darujete tomu z potomkov, ktorý sa o vás dokáže postarať. Dá sa to a dokonca tak, že aj v darovanom byte môžete ďalej bývať. Tu je vzor z pera advokátov aj s radami.
Ako si prilepšíte po zvýšenom rodičovskom príspevku? Pozrite si konkrétne príklady
Ku ktorým rodičom bude štát štedrejší? K tým, ktorí si pred príchodom dieťaťa na svet platili nemocenské.