Najom pozemku na polnohospodarske ucely

Dobrý deň prajem,

chcem sa spýtať, obdržali sme od družstva návrh novej nájomnej zmluvy na nájom poľnohospodárskeho pozemku.

(syn nadobudol ornú pôdu v roku 2016 od príbuzného na základe kúpnej zmluvy. Predchodca nemal s družstvom
podpísanú nájomnú zmluvu, tak pravdepodobne si automaticky družstvo predlžovalo pôvodnú zmluvu, ktorú mal s nimi podpísanú
ešte v roku 2010, so synom taktiež nemali podpísanú zmluvu).

V súčasnosti zaslali návrh nájomnej zmluvy (nájom pozemku na poľnoh. účely pri prevádzkovaní podniku), kde dobu nájmu v zmluve uviedli
dobu neurčitú. S návrhom zmluvy v tejto časti nesúhlasíme, nemáme záujem uzatvárať zmluvu na dobu neurčitú, nakoľko pri dobe neurčitej je zákonom
stanovená výpoveď nájmu 5 rokov a syn plánuje pôdu časom obhospodarovať.

Chceme Vás poprosiť o radu:

- či sa na nás vzťahuje § 13 ods. 3 zákona 504/2003, podľa ktorého možno zmluvu odmietnuť len, ak si nájomca neplní včas a riadne svoje záväzky?
- v prípade, ak by družstvo trvalo na dobe neurčitej, môžeme uzatvoriť zmluvu s blízkou osobu podľa § 13 ods. 2 zákona 504/2003?
- či na nového prenajímateľa (keďže syn pôdu kúpil v roku 2016) sa vzťahujú prednostné uzavretie zmluvy s družstvom, kt. doteraz užívalo pôdu?

Vopred dakujeme za odpoved.

S úctou

Anna

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Prišli ste o pozemok? Rozhodnutie katastra môže preskúmať aj prokurátor
Zistili ste, že na liste vlastníctva vám chýba parcela? Alebo vám sused zabral časť záhrady? Kúpte si dnes a zajtra Hospodárske noviny a dozviete sa, ako môžete svoj spor vyriešiť.
Kedy si manželia pri rozvode nedelia majetok na polovicu
Manželstvom vzniká špecifický druh bezpodielového spoluvlastníctva. Zákon ich berie, ako keby šlo o jednu osobu. Pri porozvodovom delení majetku na polovicu však existujú výnimky.
Odborník radí, komu sa viac oplatí murovaný dom, drevodom či kontajnerová stavba
Od budúceho roka musia byť všetky nové stavby postavené ako budovy s takmer nulovou potrebou energií. Prekombinovať úsporné opatrenia sa neoplatí. Prečo? Objasňuje Martin Mihál, predseda Združenia výrobcov murovacích materiálov.  
20 zmien v daniach, ktoré sa týkajú podnikateľov
Podnikatelia musia od januára zohľadňovať vo svojej praxi mnohé daňové zmeny.
Meniť Ústavu musí byť pre politikov ťažšie
Ústava je príliš dôležitý zákon na to, aby ho politici neustále menili. Slovensko potrebuje stabilnejšiu Ústavu, hovorí advokátka Kristína Babjaková z VIA IURIS. Kristína Babjaková Kristína Babjaková