Nárok na materskú a dávku v nezamestnanosti po návrate z UK

Dobrý den.
Mam na Vas pár otazok, na ktoré by som potrebovala odpoved aplikovanim priamo do mojho prípadu. Veľmi by mi to pomohlo ak by ste mi mohli poradiť. Nemám sa na koho obrátiť osobne, kedze žijem v zahraničí.

Ako uz z písania vyplýva, som Slovenka, môj manžel je Čech a uz skoro 7 rokov žijeme spolu v Anglicku. Tento rok v septembri/októbri sa plánujem vrátiť na Slovensko. Avšak som tehotná, momentálne v 12 tt. Som zamestnaná na 22,5 h týždenne, jedna sa o trvalý pracovný pomer a v súčasnom zamestnaní pracujem uz vyše 4,5 roka.

Chcela by som sa opýtať ake sú moje práva/ nároky na materskú dávku v SR.
Trvalý pobyt mam stale na Slovensku. V anglicku robím celých 7 rokov nepretržite, bez medzier v zamestnaní.
Pred vyše rokom a pól som ukončila materskú, ktorú som poberala tu v Anglicku 12 mesiacov, ale hned potom som znova nastúpila do zamestnania. Takze nemám žiadne medzery v zamestnanosti celé obdobie, co sme v zahraničí. Avšak na Slovensku som nikdy nerobila (mimo brigád ako študent), kedze 3 mesiace pred odchodom do Anglicka som skončila
univerzitu a nahlásila sa na UPSVaR.

Moja otázka znie : budem mat nárok na materskú a následne na rodičovský príspevok ked sa vrátim na Slovensko?
Pripadne ake sú moje možnosti, aby som materskú a rodičovský príspevok dostala? Potrebujem uz teraz začať platiť nemocenské poistenie doma alebo to nie je potrebné resp. je to zbytocne?

Ďalším kameňom úrazu je, ze sa budem musieť nahlásiť na úrad prace, kedze prácu mat nebudem a nemyslím si, ze by ma niekto ako tehotnú na pár mesiacov zamestnal.
Moja ďalšia otázka znie, budem mat vôbec nárok na dávku v nezamestnanosti? A bude mat aj tato skutočnosť vplyv na výšku materskej?
Potrebujem nájsť rozumne riešenie aby sme ako rodina nezostali na minimálnej resp žiadnej dávke v nezamestnanosti a následnej minimálnej resp. žiadnej materskej/rodičovskej podpore.
Z jedneho platu nebudeme moct fungovať a anglicky stať mi bohužiaľ materskú nedá skôr než minimálne 11 týždňov pred pôrodom.
Veľmi pekne ďakujem za odpoved.
M

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Máte vo firme dve generácie mladých pracovníkov. Ako si ich udržať
Privítali ste nového kolegu - mileniála? O rok a pol bude inde. Štatistiky nepustia. Mileniálov označujú personalisti ako generáciu Y, teda mladých ľudí narodených v rokoch 80 až 90 minulého storočia. Vyznačujú sa tým, že vyznávajú pružnosť. Vrátane zmien zamestnania. Už teraz sú najpočetnejšou vekovou skupinou na trhu práce a ich podiel bude, samozrejme, ďalej stúpať.
Urbariáty budú musieť „prepisovať“ zmluvy
Čo by mali do nich zapracovať a ako, vysvetľuje Marek Maslák z Právnickej fakulty Trnavskej univerzity.