Nárok na materskú a dávku v nezamestnanosti po návrate z UK

Dobrý den.
Mam na Vas pár otazok, na ktoré by som potrebovala odpoved aplikovanim priamo do mojho prípadu. Veľmi by mi to pomohlo ak by ste mi mohli poradiť. Nemám sa na koho obrátiť osobne, kedze žijem v zahraničí.

Ako uz z písania vyplýva, som Slovenka, môj manžel je Čech a uz skoro 7 rokov žijeme spolu v Anglicku. Tento rok v septembri/októbri sa plánujem vrátiť na Slovensko. Avšak som tehotná, momentálne v 12 tt. Som zamestnaná na 22,5 h týždenne, jedna sa o trvalý pracovný pomer a v súčasnom zamestnaní pracujem uz vyše 4,5 roka.

Chcela by som sa opýtať ake sú moje práva/ nároky na materskú dávku v SR.
Trvalý pobyt mam stale na Slovensku. V anglicku robím celých 7 rokov nepretržite, bez medzier v zamestnaní.
Pred vyše rokom a pól som ukončila materskú, ktorú som poberala tu v Anglicku 12 mesiacov, ale hned potom som znova nastúpila do zamestnania. Takze nemám žiadne medzery v zamestnanosti celé obdobie, co sme v zahraničí. Avšak na Slovensku som nikdy nerobila (mimo brigád ako študent), kedze 3 mesiace pred odchodom do Anglicka som skončila
univerzitu a nahlásila sa na UPSVaR.

Moja otázka znie : budem mat nárok na materskú a následne na rodičovský príspevok ked sa vrátim na Slovensko?
Pripadne ake sú moje možnosti, aby som materskú a rodičovský príspevok dostala? Potrebujem uz teraz začať platiť nemocenské poistenie doma alebo to nie je potrebné resp. je to zbytocne?

Ďalším kameňom úrazu je, ze sa budem musieť nahlásiť na úrad prace, kedze prácu mat nebudem a nemyslím si, ze by ma niekto ako tehotnú na pár mesiacov zamestnal.
Moja ďalšia otázka znie, budem mat vôbec nárok na dávku v nezamestnanosti? A bude mat aj tato skutočnosť vplyv na výšku materskej?
Potrebujem nájsť rozumne riešenie aby sme ako rodina nezostali na minimálnej resp žiadnej dávke v nezamestnanosti a následnej minimálnej resp. žiadnej materskej/rodičovskej podpore.
Z jedneho platu nebudeme moct fungovať a anglicky stať mi bohužiaľ materskú nedá skôr než minimálne 11 týždňov pred pôrodom.
Veľmi pekne ďakujem za odpoved.
M

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus