Nárok na materskú dovolenku po návrate zo zahraničia

Dobrý deň,

Volám sa Ivana a mám 23 rokov. V apríli 2016 som odišla do Holandska kde som si po mesiaci našla prácu,čo bolo začiatkom mája 2016.Do februára 2017 som si zdravotné poistenie platila na Slovensku,pretože som predpokladala že môj pobyt nebude trvať dlhšie ako jeden rok. Avšak som si tu našla priateľa,takže som si začala od februára platiť poistenie v Holandsku.V októbri tohto roku som otehotnela,takže by som sa rada vrátila domov.Termin predpokladaného návratu je v marci,termín pôrodu je 20 júla. Čítala som príspevky,kde sociálna poisťovňa posudi centrum mojich záujmov.Chcem dodať,že v Holandsku som nemala nahláseny žiadny pobyt,ani prechodný a nikdy som tu ani nežiadala o vrátenie daní ani vrátenie zdravotného poistenia.Dokonca doktorov mam stále na Slovensku,kde mam vybavené preuctovanie zdravotnej poisťovne cez formulár E106..

Moja otázka teda znie,či mi po návrate na Slovensko vznikne nárok na materskú dovolenku a tiež rodičovský príspevok.

Ak som niečo dôležité neuviedla,vopred sa ospravedlňujem a informácie velmi rada doplnim.Velmi pekne Vám ďakujem za akúkoľvek inforinformáciu.

S pozdravom

Ivana Brestovská

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Živnostníčky môžu počas materskej podnikať
Rozdiel v porovnaní s tým, keď materské dostáva zamestnankyňa, je pri živnostníčke ten, že môže podnikať a mať z toho príjmy. Žiadne pozastavenie či koniec živnosti nehrozí. Ani obmedzenie príjmu, zdôrazňuje v rozhovore Dana Fráková zo spoločnosti Libertax Consulting
Nárok si musíte uplatniť v poisťovni
Pred uplatnením nároku na materské je dôležitý čas, keď si matka platila nemocenské v Sociálnej poisťovni. Od toho sa odvíja aj jeho výška.
Materské môžu poberať matka i otec
Materská dovolenka bola kedysi výsadou matiek. Situácia sa však mení. Často sú to práve otcovia, ktorí preberajú štafetu starostlivosti o dieťa hneď po narodení a dostávajú materské.
Kúpili ste si nové auto v cudzine. Viete, aké máte povinnosti?
Ak ste si ako súkromná osoba kúpili nové auto alebo nejaký iný dopravný prostriedok z iného členského štátu EÚ, zaplatíte 20 percent DPH daňovému úradu, kde máte trvalý pobyt.
Nebudeme tolerovať nájomcov, ktorí neobhospodarujú pôdu
Generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu Adriana Šklíbová pre Hospodárske noviny hovorí aj o novinkách, ktoré pozemkový fond zavádza.