Navrátenie časti pozemku vydržaním

Dobrý den,

poprosím o radu - som vlastníkom pozemku o výmere 485 m2 avšak pri novom geometrickom plane som prisla na to, ze cast pozemku 23 m2 patrí susedom, čo by bolo v poriadku - od nich to odkúpim, tam sa pamatá ústna dohoda nasich starých otcov.

Avšak dalsie zistenie bolo, že 39 m2 patrí obci, ktorá kvoli cestnej komunikacii odkúpila od mojich starých rodičov niekedy v 50-tich rokoch minuleho storocia vacsiu cast ( neviem presnú výmeru ) a aj ju vyuzila na danu cestu, ale vznikol rozpor, kedže obec odkupila čast, na ktorej uz bol roky postaveny dom, plot a brána. Pozemok uzívali este moji rodicia, aj starí rodicia a teraz aj ja - a dobromyseľne v trvaní desiatok rokov - ten dom a všetko ostatné - pôvodné - tam stále stojí.

Ak to chcem vysporiadať s obcou - mám si uvedených 39 m2 pod mojim domom, plotom a bránou odkúpiť spät - čo mi príde ako nehoráznosť, lebo vlastne obec sa stala vyplatením smiesnej sumy vlastnikom aj časti pozemku, ktorý de facto nemoze a nevie nijako využiť.

Navyse som dokázatelne užívateľom 10 rokov a dalsie desatrocia bol užívateľom moj otec, aj starí a prastarí rodicia. Nikto iný okrem mňa a nasej rodiny uzívateľom nebol.

Prastarí rodičia boli vlastníkmi celého pôvodného pozemku - tj, 485 m2 + dnešných 39 m2 pod domom + dalšie m2 ( to je dnes tá cesta ). Vsetky dedičské konania prebehli korektne, a okrem mna iný vlastník nie je.

Mojim jediným papierovým dokazom je povodna kupno - predajna zmluva mojich prastarych rodicov na cely pozemok.

Je v takomto prípade možné tzv. vydržanie uvedenej časti pozemku a aký je postup?
Kde dohladat staršie listy vlastníctva a ako hodnoverne dokazať v notarskej zapisnici nielen dobromyselne uzívanie, ale i povodne vlastníctvo?

Dakujem pekne za odpoved.

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus