Dobrý deň,
s manželkou chceme postaviť rodinný dom. Máme spoločné deti, ale manželka má deti aj z predchádzajúceho manželstva. Ja ako partner mám normálny vzťah k jej deťom z predchádzajúceho manželstva, ale bojím sa, ako by to bolo v prípade dedičského konania. Viem, že v prípade dedičstva majú nárok na časť domu aj deti z predchádzajúceho manželstva.
Existuje nejaký zákonný spôsob (okrem závetu), ktorým by sa deti z predchádzajúceho manželstva vzdali nároku na dom, ktorý chceme postaviť? (sú v zahraničí a nehodlajú sa vrátiť na SK, a zároveň súhlasia, že by sa vzdali nároku na časť domu). Ďakujem Vám.

Nehnuteľnosť a dieťa z predchádzajúceho vzťahu
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Dobry den,
zial okrem zavetu alebo vydedenia podla momentalnej pravne upravy nemate ziadnu moznost, aby sa deti zriekli naroku na dedicstvo. Platit totiz, ze sa nie je mozne zriect naroku na nieco, na co este narok nemaju. Narok na dedenie totiz vznika az smrtou a pred smrtou sa tohto naroku nemozno zriect.
Mgr. Peter Danczi
notar v Novych Zamkoch
www.notar-nz.sk
Ďakujem za odpoveď. Ako by to bolo v prípade, ak na stavebnom povolení by som bol ako stavebník výlučne ja (teda manžel) a manželka by na stavebnom povolení ani na iných dokladoch nefigurovala?
Podla pravneho poriadku Slovenska sa nemoze neopomenutelny dedic vzdat naroku na dedenie pred smrtou zosnuleho. Deti manzelky z predchadzajuceho vztahu by po nej samozrejme nededili, pokial by nebola ku dnu smrti vlastnickou (spoluvlastnickou) predmetneho domu. To by znamenalo este pred stavbou domu zuzit formou notarskej zapisnice rozsah BSM.
V pravnych poriadkoch inych statov (napriklad v Rakusku) je mozne, aby sa neopomenutelny dedic formou dedicskej zmluvy alebo prehlasenim vzdal narokov na dedicstvo este pocas zivota cloveka, ktoreho majetok by pripadne dedil. Kedze pisete, ze deti vasej manzelky z predchadzajuceho vztahu ziju v zahranici, hoci nepisete kde. V pripade, ze ziju v EU, tak pre platnost ich pripadneho vyhlasenia o vzdani sa naroku na dedicstvo nemusi byt rozhodujuce slovenske pravo, a to i vtedy, keby sa samotne dedicstvo neskor rozdelovalo podla slovenskeho prava. Podla clanku 24 Nariadenia EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) č. 650/2012 zo 4. júla 2012 o právomoci, rozhodnom práve, uznávaní a výkone rozhodnutí a prijatí a výkone verejných listín v dedičských veciach a o zavedení európskeho osvedčenia o dedičstve
"1. Prípustnosť a hmotnoprávna platnosť iného právneho úkonu nakladania s majetkom pre prípad smrti ako dedičskej zmluvy sa spravuje právnym poriadkom, ktorý by bol podľa tohto nariadenia rozhodným právom pre dedenie po osobe, ktorá právny úkon urobila, ak by zomrela v deň, keď právny úkon urobila."
Článok 21
Všeobecné pravidlo
1. Ak nie je v tomto nariadení ustanovené inak, rozhodným právom vo veci celého dedičstva je právny poriadok štátu, v ktorom mal zosnulý obvyklý pobyt v čase smrti.
2. Ak zo všetkých okolností prípadu jasne vyplýva, že v case smrti mal zosnulý preukázateľne užšie väzby na iný štát, ako je štát, ktorého právo by bolo rozhodným právom podľa odseku 1, rozhodným právom v dedičských veciach je výnimočne právo tohto iného štátu.
Takze, ak maju v case prehlasenia o vzdani sa dedicstva deti manzelky z prveho vztahu miesto obvykleho pobytu v state, v ktorom je taketo vzdanie sa dovolene a urobia ho podla prava statu, v ktorom maju miesto obvykleho pobytu, tak by podla vyssie citovaneho nariadenia malo byt taketo prehlasenie platne, napriek tomu, ze podla Slovenskeho prava by bolo taketo prehlasenie nepripustne.
Blizsie o dedicskom prave jednotlivych clenskych statov EU mozno zistit na stranke: https://e-justice.europa.eu/content_succession-166-sk.do
Ďakujem za odpoveď. Zaujala ma poznámka o "zúžení" majetku v BSM ešte pred stavbou domu. Môžete mi bližšie objasniť, o čo ide (teda dalo by sa v tomto prípade "ošetriť" , aby deti z predch. manželstva nezdedili uvedenú stavbu?) Ďakujem.