Nedavno sme dostali vypis z ROEP, ktory len potvrdil aktualny stav vlastnictva ornej pody z katastralneho registra, s ktorym sme nesuhlasili a nesuhlasime.
V com spociva problem. Stary otec sa prestahoval z madarska a dostal podu vo vymere 2.89Ha. Po jeho smrti tuto podu zdedil otec a stryko (mame k tomu rozhodnutie o dedicstve ) kde su uvedene vsetky parcely a aj ich podiel.
Nasledne zomrel otec aj stryko vsetku zem zdedil brat. Z povodnych 2.8 ha vsak aktualne ma brat na LV len asi 0.9 ha
Cast pozemkov otec este pocas svojho zivota prenajal jednemu druzstvu, a dostaval aj najomne. Po jeho smrti uz brat nema ziaden doklad o vlastnictve tejto pody.
Neviem ako je mozne, ze kataster zmeni vlastnikov parciel a ti, co tam povodne mali vlastnicky podiel zmizli z LV k danym parcelam. Tento problem sa uz taha niekolko rokov. Brat poslal ziadost na ROEP s vymenovanim vsetkych parciel aj s podielom. Dostal vsak vypis, ktori nic podstatne nezmenil a navyse so ziadostou o zaplatenie poplatkov.
Ako docielit, aby sa ta zmiznuta poda opat dostala na LV brata ? Mne osobne to pripada ako kradez alebo podvod na katastralnom urade.
Na stranke KaPor som si vyhladal informacie o sucasnom stave. Zistil som zvlastne veci, na niektorych LV figuruju ako vlastnici ornej pody este aj stara mama, ktore zdedil otec a po nom brat a rovnako aj stryko, ktore dedil brat. Spolu stara mama a stryko maju na LV podu vo vymere 0.6 ha. Na niektorych LV je to spravne - v sulade s dedicskym konanim. na niektorych LV su ine podiely starej mamy, ako boli uvedene v dedicskom konani a na niektorych LV vobec nezapisali podiel dedica (brata) podla dedicskeho konania a predchadzajuci vlastnici (otec, stryko) odtial zmizli (asi 1.5ha)
Odpovede
Dobrý deň,
v prvom rade treba povedať, že údaje vyplývajúce z katastra nehnuteľností sú záväzné, pokiaľ sa nepreukáže opak. Ak podľa aktuálnych údajov zapísaných v katastri nehnuteľností svedčí vlastnícke právo ku konkrétnym nehnuteľnostiam Vašim predkom, napr. starej mame, starému otcovi, strýkovi a pod., a Vy zároveň disponujete právoplatnými dedičskými rozhodnutiam, na základe ktorých nadobudli uvedené nehnuteľnosti ich dedičia, treba dedičské rozhodnutia predložiť príslušnej správe katastra, ktorá je povinná vykonať na ich základe zápis vlastníckych práv k nehnuteľnostiam záznamom. V prípade absencie originálov dedičských rozhodnutí, je ich možné dohľadať v archívoch príslušných súdov.
Ak aj po týchto úkonoch zostane vlastnícke právo k niektorým z nehnuteľností, resp. podielom na nehnuteľnostiach evidované na Vašich predkov, ktorú skutočnosť viete na základe identifikačných údajov preukázať, je potrebné podať návrh na súd na prejednanie novoobjaveného majetku (dodatočné dedičské konanie). K návrhu je potrebné okrem iných povinných náležitostí pripojiť aj úmrtný list poručiteľa alebo pôvodné dedičské rozhodnutie a tiež vymedziť aktuálny okruh dedičov. Okruh dedičov sa najčastejšie preukazuje pomocou predchádzajúcich dedičských rozhodnutí.
Pokiaľ ide o výpis z ROEP, ak s jeho obsahom nesúhlasíte, máte právo podať proti nemu námietky do 30 dní odo dňa doručenia výpisu z návrhu registra alebo do 30 dní od uverejnenia návrhu registra, ak ide o neznámych vlastníkov alebo účastníkov konania, ktorým výpis z návrhu registra nebolo možné doručiť alebo ich pobyt, alebo sídlo nie sú známe. V prípade podania námietok vydáva správny orgán rozhodnutie o námietkach, ktoré je preskúmateľné súdom. Aj v prípade, že správny orgán Vaším námietkam nevyhovie, resp. ak ste možnosť podania námietok vôbec nevyužili alebo nestihli využiť, aplikovanie dvoch vyššie uvedených postupov za účelom zmeny zápisov vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam v katastri nehnuteľností, nie sú vylúčené.
Zadaná problematika pozemkového práva je však značne obtiažna a zaujatie definitívneho stanoviska si vyžaduje podrobné preštudovanie listinných dokumentov. Preto Vám odporúčame obrátiť sa so žiadosťou o pomoc na advokáta, ktorý najprv preštuduje všetky listinné dokumenty.
S pozdravom,
JUDr. Katarína Bystrická, advokátka
Právne centrum s.r.o.
www.pravnecentrum.sk