Dobry den poprosil by som o radu.
Kupil som zahradu, vlastne iba cast, lebo predchadzajuci majitel si myslel, ze dedicskym konanim zdedil celu zahradu aj platil dan za celu zahradu, lenze nebolo to tak, on na to prisiel, az vtedy, ked som ho kontaktoval, ze by som mal zaujem odkupit od neho tuto zahradu, on vsak nemal zaujem sa pravne natahovat s vydrzanim, mozem ja oslovit notara s poziadavkou o vydrzanie, kedze ju predchadzajuci majitel vlastnil 18 rokov a bol v presvedceni ze ju vlastni celu?
Dakujem za radu

Nevysporiadany pozemok
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Vážený čitateľ, pokiaľ by ste obrátili na notára s požiadavkou vydržania, neboli by ste úspešný, nakoľko nespĺňate zákonom stanovené podmienky pre vydržanie.
Konať musí osoba, od ktorej ste kúpili spoluvlastnícky podiel k záhrade.
Najprv odporúčam zistiť právny stav. Treba mať zodpovedané základné otázky:
Kto je vlastníkom zvyšného spoluvlastníckeho podielu ? Žije táto osoba ? a pod.
Základné informácie zistíte nahliadnutím do katastra nehnuteľností, resp. do pozemkovej knihy.
Od týchto skutočností sa budú odvíjať ďalšie kroky.
Dakujem pekne za odpoved pan Varsanyi.
Ostatne podielu su neprededene viac ako 100 rokov, podla informacii starsich ludi v obci, je mozno jeden dedic znamy ostatni dedici emigrovali, alebo zomreli bezdetni. Chcel by som sa spytat ak najdem potencionalnych dedicov, je mozne, ze prededia tieto podiely aj cez dve generacie? Ako prebieha dedicske konanie, ak dedic zije mimo republiky a je starsi a nemoze cestovat? Akceptuje Katastralny odbor overeny podpis aj z ineho clenskeho statu EU (Cesko)? Dakujem
Na prvú a tretiu otázku odpovedám áno.
Na druhú: dedič sa nemusí osobne zúčastniť dedičského konania, môže sa nechať zastúpiť na základe splnomocnenia. Splnomocnenec v jeho mene vykoná všetky potrebné úkony.
Dobry den,
co sa tyka usporiadania postupoval by som nasledovne:
Najskor by som zistil ci je v obci ukonceny ROEP (register obnovenej evidencie pody). Ak nie tak by som sa spojil s vyhotovitelom a nasledne dolozil pred komisiu dodklady, pozemok by sa tak mohol usporiadat na predosleho vlastnika v celosti a nasledne to mozete odkupit.
To ci je ROEP ukonceny/neukonceny sa dozviete na stranke:
http://www.skgeodesy.sk/sk/ugkk/kataster-nehnutelnosti/registre-obnovene...
Ak je ROEP ukonceny tak pozemok by mal mat list vlastnictva kde ste uvedeny Vy ako vlastnik a dalsi neznamy/znamy vlastnici. Co sa tyka usporiadania, ako Vam bolo povedane pan od ktoreho ste kupili pozemok moze prededit aj od prarodicov vlastnika tu je, ale predpoklad, ze sa vyrazne zvysi pocet novych vlastnikov s ktorymi sa budete musiet dohodnut, pretoze nie vsetci asi budu suhlasit s prevodom na neho. Kde hladat tychto dedicov? Najlepsie je zacat na matrike, u miestnych znalcov pomerov a nasledne v statnych archivoch.
Co sa tyka vydrzania nevidel by som to az tak cierne zavisi od notara a od dokazov, ktore sa Vam podari ziskat v prospech toho, ze prislo naozaj k neprerusenej drzbe predosleho vlastnika. Tu upozornim, ze ak to je statny pozemok ten sa neda vydrzat. Tiez budete potrebovat pravdepodobne suhlasne stanovisko obce. Informujte sa u notara najlepsie u toho, ktory prededoval majetok po vlastnikovi, od ktoreho ste pozemok kupili.
Je tu aj moznost to odkupit o Slovenskeho pozemkoveho fondu, no toto je dost otazne, museli by ste zohnat vsetky doklady o tom, ze su to naozaj neznami vlastnici.
Doplnim, este informaciu o sprave pozemku. Napr. na pozemku chcete stavat, alebo rekonstruovat suhlas k stavbe vam da Slovensky pozemkovy fond - ako zastupca nezamich vlastnikov, tu sa informujte na regionalnom odbore:
http://www.pozfond.sk/web_kontakty/kontaktyRO.aspx