Odkázanosť na opatrovanie

Dobrý deň,

mama podala žiadosť o ZŤP a ja o opatrovateľský príspevok. Má kumulované diagnózy a 9 mesiacov sa o ňu starám (jedlo jej treba pripraviť, naporciovať a naservírovať, pomáhať s hygienou a kompletne sa starať o domácnosť).
Posudkový lekár určil mieru funkčnej poruchy 70%, bola zaradená do IV. stupňa (55 b.) odkázanosti na pomoc, t.j. podľa posudku nie je odkázaná na opatrovanie, len na sprievodcu.
Výsledok posúdenia však nezodpovedá skutočnému stavu, mama nemôže byť ponechaná 8 hod. na seba, pretože sa ani nenaje (je diabetik na inzulíne). Chcela by som sa preto opýtať na niekoľko vecí:

1/ V odvolaní sa voči rozhodnutiu o nepriznaní príspevku na opatrovanie by som chcela spochybniť posudok o stupni odkázanosti. Je možné ešte v tomto štádiu požiadať, aby bola prítomná pri posúdení osoba sŤZP? Ak áno, môžem to urobiť ja v odvolaní alebo o to musí požiadať osoba s ŤZP?

2/ Aké dôkazy je potrebné k odvolaniu priložiť, resp. stačí to odôvodniť?

3/ Vychádzajúc z klasifikácie úkonov v prílohe č. 4 k zákonu č. 448/2008 - úkony sebaobsluhy, starostlivosti o domácnosť a základné sociálne aktivity (teda úkony, s ktorými by mal opatrovník opatrovanej osobe pomáhať), moja mama je pri väčšine z nich odkázaná na pomoc inej osoby. Napriek tomu, podľa posudku, odvolávajúceho sa na prílohu č. 3 k zákonu č. 448/2008, na opatrovanie odkázaná nie je (len na sprievodcu).
K čomu slúži príloha č. 4 k zákonu č. 448/2008? Dá sa o ňu v odvolaní opierať?

Za odpoveď ďakujem.

maximálne 100 znakov, detaily k otázke môžete zapísať v ďalšom kroku

Články

Účinná ľútosť. Šikovný ťah pri daňových podvodoch
Účinná ľútosť umožňuje páchateľom v prípade porušenia zákona nadobudnúť beztrestnosť. Jozef Čentéš, prokurátor
Oklieštený Ústavný súd je neprijateľný
Plénum by sa malo neodkladne doplniť tak, aby malo plný počet sudcov.
Kam investovať, aby ste neboli v strate: fondy, termínované účty, poistky
Odborníci tvrdia, že neinvestovaním máte väčšie šance prerobiť ako investovaním.
Darujte byt tak, aby ste sa neocitli na ulici
Darovali ste byt a obdarovaný vás podviedol. Ako musíte postupovať, dočítate sa v dnešných Hospodárskych novinách. Dozviete sa aj, ako sa sa vyhnete bytovej mafii.
Desať modelových situácií, kedy predať a kedy darovať majetok
Obdarovali vás hodnotným darom? Napríklad bytom, záhradou či inou nehnuteľnosťou, pričom vy ich chcete výhodne odpredať? Neunáhlite sa.