Ako si obchodník, ktorý je na Slovensku registrovaný ako platiteľ DPH, môže odpočítať zaplatenú DPH z tovaru zakúpeného napríklad v Maďarsku a tento tovar chce potom predávať na Slovensku? Môže tento na Slovensku registrovaný platiteľ DPH nakúpiť tovar v zahraničí, v rámci EÚ, bez DPH? Ak áno, je potrebná nejaká registrácia v Maďarsku, Rakúsku, v ČR? Je potrebné nejakým spôsobom dokladovať, že bol tovar vyvezený za hranice?

Odpočet DPH na tovar z Maďarska predávaný v SR
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Pri nákupe tovaru a služieb v zahraničí, pri ktorom vám uplatnia na faktúre lokálnu daň, by ste vo všeobecnosti mali mať nárok na odpočet dane prostredníctvom systému vrátenia dane zahraničným osobám. Musíte však vedieť preukázať, že tovar použijete na podnikateľské účely a ste platiteľ DPH na Slovensku. Tento systém funguje vo všetkých krajinách Európskej únie, ak sú splnené určité zákonné podmienky tej krajiny, v ktorej žiadate o vrátenie dane. Základné podmienky národnej legislatívy vychádzajú z legislatívy Európskej únie a okrem nich má každá krajina právo na stanovenie vlastných podmienok, za akých vám bude daň vrátená. Preto je vždy potrebné overiť podmienky danej krajiny a postupovať podľa nich. Systém vrátenia dane funguje aj v niektorých krajinách mimo Európskej únie. Ak teda nie ste platiteľ DPH v Maďarsku, ale ste registrovaný ako platiteľ na Slovensku, môžete podať žiadosť o vrátenie dane v Maďarsku. Predtým bude však potrebné overiť konkrétne pravidlá platné v Maďarsku, ktoré stanovujú napr. minimálny limit dane, obdobie, dokedy je potrebné podať žiadosť, pri akých tovaroch a službách máte alebo nemáte nárok na vrátenie dane, aké podporné doklady potrebujete priložiť k žiadosti, dokedy vám bude daň vrátená.
U nás systém vrátenia slovenskej DPH zahraničným osobám upravuje zákon o DPH v § 56 – 58. Zámerom je vrátenie dane zahraničnej osobe, ktorá nie je registrovaná ako platiteľ DPH na Slovensku, ale musí byť registrovaná ako platiteľ v štáte, kde má sídlo, prípadne prevádzkareň alebo bydlisko. Ak takýto podnikateľ nakúpi u nás tovar alebo služby, pri ktorom vzniká nárok na odpočet dane, môže podať žiadosť o vrátenie dane najneskôr do šiestich mesiacov po skončení kalendárneho roka, v ktorom bola daň za dodané tovary a služby uplatnená alebo pri dovoze zaplatená. V prípade, ak by však takáto zahraničná osoba v období, za ktoré podáva žiadosť o vrátenie dane uskutočňovala aktivity, ktoré sú predmetom DPH na Slovensku a z ktorých by mala povinnosť odvádzať slovenskú DPH, nemala by nárok na vrátenie dane prostredníctvom tohto systému. Žiadosť o vrátenie dane sa podáva vždy na Daňovom úrade Bratislava I a musia k nej byť priložené originály faktúr, prípadne dovezeného dokladu, a potvrdenie domovského daňového úradu, že žiadateľ je registrovaný platiteľ DPH. Daňový úrad následne preskúma správnosť žiadosti a do šiestich mesiacov vydá rozhodnutie o vrátení dane.
V súvislosti s vašou druhou otázkou je potrebné zdôrazniť, že v prípade, ak dôjde k fyzickému premiestneniu tovaru z iného členského štátu na Slovensko, pričom odberateľ je platiteľom DPH, bude transakcia pravdepodobne automaticky predmetom DPH na Slovensku. Ide o tzv. intrakomunitárne nadobudnutie tovaru, keď sa DPH vysporiada cez systém samozdanenia v krajine, kde sa končí preprava tovaru. Intrakomunitárnym nadobudnutím tovaru sa rozumie nadobudnutie práva nakladať ako vlastník s tovarom, ktorý bol odoslaný alebo prepravený do tuzemska z iného členského štátu, pričom prepravu vykonal dodávateľ alebo odberateľ alebo iná osoba na základe objednávky od dodávateľa alebo odberateľa. Systém samozdanenia znamená, že sa daňová povinnosť presúva na odberateľa. Napríklad ak kúpite tovar v Rakúsku od rakúskeho platiteľa DPH, a zároveň zabezpečíte prepravu tovaru na Slovensko, uskutočníte intrakomunitárne nadobudnutie tovaru na Slovensku. Dodávateľ v Rakúsku by mal dodávku v Rakúsku oslobodiť od rakúskej DPH a vy budete musieť vypočítať daň podľa sadzby dane platnej v tuzemsku a túto daň uvediete v daňovom priznaní. Ak budete mať faktúru a použijete tovar na svoje dodávky ako platiteľ DPH, budete si môcť súčasne v tom istom priznaní uplatniť odpočítanie dane.
Ak by odberateľ nebol platiteľom DPH, stále by mu mohla vzniknúť povinnosť odviesť DPH na výstupe z titulu intrakomunitárneho nadobudnutia tovaru na Slovensku, a to v prípade, ak by hodnota nadobudnutých tovarov presiahla 13 941,45 eura. V takomto prípade, by podnikateľ bol povinný podať žiadosť o registráciu pre daň a odviesť DPH na výstupe. Podnikateľ by dostal DPH číslo, ktoré by poskytol dodávateľovi, aby mohol oslobodiť dodávku tovaru v krajine odoslania. Takáto registrácia však neumožňuje podnikateľovi uplatniť odpočet DPH na vstupe, keďže sa nestáva platiteľom DPH, ale len osobou povinnou platiť daň pri intrakomunitárnom nadobudnutí tovaru.
Zdokladovať prepravu tovaru za hranice Maďarska bude povinný dodávateľ, a to za účelom toho, aby mohol dodávku v krajine odoslania oslobodiť od DPH. Preto bude dodávateľ povinný postupovať podľa maďarskej legislatívy. Ak by však dodával tovar napríklad slovenský dodávateľ zo Slovenska do Maďarska odberateľovi, môže intrakomunitárnu dodávku oslobodiť od slovenskej DPH, len ak bude mať kópiu faktúry a prepravný doklad. Forma prepravného dokladu závisí od toho, kto hradí a zabezpečuje prepravu tovaru. Podrobné podmienky na oslobodenie od slovenskej DPH pri intrakomunitárnom dodaní tovaru sú upravené v § 43 zákona o DPH.
Odpovedala: Valéria Kadášová, DPH manažér, PricewaterhouseCoopers
dobry den,
som s.r.o a platca DPH na uzemi slovenska..
chcem si na moju firmu kupit nehnutelnost v madarsku ktora sa predava aj s DPH..
mozem nasledne poziadat madarske urady o vratenie DPH??byt si kupujem na ucely byvania,aj ked na meno mojej firmy..ale svoju firmu si tam prestahovat nechcem..
dakujem novotna