Mozem odstupit od kupi noveho auta ked este nemam kupnu zmluvu len objednavku.
Auto maju stiahnut z inej predajne nevyrobia ho konkretne len pre mna. V zmluve sa pise ze mi stiahnu zalohu ak nevyplatim celu sumu. Este tam je uvedene ze zmluvna pokuta je zaloha na auto ktoru som zaplatil, je tam uvedene ze odstupenie od kupnej zmluvy je mozne vseobecnimy pravnymi predpismi a ich nejakymi dvomi bodmi ktore su v zmluve standardne. CO TAK ODSTUPENIE OD ZMLUVY BEZ UDANIA DVOVODU DO 14.dni.
Niekde som cital ze odstupenie od zmluvy je pravny akt a nieje to porusenie zmluvy tak ze mi nemozu stiahnut peniaze za zalohu lebo zmluvy sa to netyka .

ODSTUPENIE OD ZMLUVY NA KUPU NOVEHO AUTA otazka 2.
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Dobry den
ak tomu spravne chapem, tak ste si v objednavke dohodli, ze mozete odstupit sice od zmluvy, ale v takom pripade musite zaplatit zmluvnu pokutu. Pravdepodobne to plati aj pri odstupeni bez udania dovodu.
Ak je vsak dohodnuta zmluvna pokuta, jej vyska moze byt sudom znizena, ak je neprimerane vysoka. Dalsia moznost by bola posudit tu zmluvu resp. potvrdenu objednavku z pohladu predpisov na ochranu spotrebitela.
Kedze na zaklade Vasich informacii nie je mozne dat jednoznacnu radu, ktorym smerom sa vybrat, urcite by som Vam odporucal sa obratit na odbornika (najlepsie advokata), ktory by Vam zmluvu vedel posudit ako celok a navrhol by Vam riesenie.
Mgr. Peter Danczi
notar v Novych Zamkoch
www.notar-nz.sk
Ok dakujem za odpovede.
Dobrý deň,
V zmysle ustanovenia § 588 Občianskeho zákonníka:
Z kúpnej zmluvy vznikne predávajúcemu povinnosť predmet kúpy kupujúcemu odovzdať a kupujúcemu povinnosť predmet kúpy prevziať a zaplatiť zaň predávajúcemu dohodnutú cenu.
Je teda zrejmé, že Občiansky zákonník vo všeobecnosti pre kúpnu zmluvu pripúšťa ústnu i písomnú formu. Ak je zmluvnej strane doručená objednávka, pričom táto zmluvná strana ju akceptuje, možno zmluvu považovať za uzavretú.
Podľa § 48 ods. 1 Občianskeho zákonníka:
Od zmluvy môže účastník odstúpiť, len ak je to v tomto alebo v inom zákone ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté.
Čiže ak v zmluve nie je uvedený žiaden dôvod, pre ktorý by sa dalo od zmluvy odstúpiť, je potrebné posúdiť dôvody plynúce priamo zo zákona (s tým Vám pomôže advokát).
Ďaľej je potrebné zohľadniť, či ste zmluvu uzavreli ako fyzická osoba nepodnikateľ alebo ako podnikateľský subjekt, nakoľko je možné sa odvolávať na ustanovenia chrániace spotrebiteľa (v prípade kúpy ako fyzická osoba nepodnikateľ). Takisto je potrebné vedieť, či zmluva bola uzatvorená podľa obchodného alebo občianskeho zákonníka. Môžu Vám z toho plynúť rozdielne právne dôsledky.
K vzťahu odstúpenia od zmluvy a zmluvnej pokuty by som rád poukázal na rozhodnutie Najvyššieho súdu SR sp. zn. 2 Cdo 141/2000, kde sa jasne hovorí, že “odstúpenie od zmluvy nie je porušením zmluvnej povinnosti, ale výkonom práva, a preto nemôže byť sankcionované zmluvnou pokutou”.
K “lehote 14 dní bez uvedenia dôvodu” poviem len toľko, že táto lehota síce existuje, ale vzťahuje sa na predaj tovaru na základe zmluvy uzavretej na diaľku alternatívne mimo prevádzkových priestorov predávajúceho. V zmysle ustanovenia § 7 ods. 1 zákona č. 102/2014 Z. z.:
(1) Ak predávajúci včas a riadne poskytol spotrebiteľovi informácie o práve odstúpiť od zmluvy
podľa § 3 ods. 1 písm. h), spotrebiteľ je oprávnený aj bez uvedenia dôvodu odstúpiť od zmluvy uzavretej na diaľku alebo od zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho do 14 dní odo dňa
a) prevzatia tovaru podľa odseku 4 v prípade zmlúv, predmetom ktorých je predaj tovaru,
b) uzavretia zmluvy o poskytnutí služby alebo
c) uzavretia zmluvy o poskytovaní elektronického obsahu nedodávaného na hmotnom nosiči.
Odporúčam Vám detailne si pozrieť všetky doklady vzťahujúce sa na kúpu predmetného automobilu a zvoliť v súlade s vyššie uvedeným adekvátny postup.
JUDr. Ľubomír Cisarík, advokát
www.judrcisarik.sk