Dobrý deň
Tento rok 3/2013 som nadobudla darovaním od starej mamy pozemok v extraviláne, ktorého bola vlastníkom viac ako 10 rokov a ktorého hodnota bola určená v darovacej zmluve dohodou zmluvných strán /vyhlásením darcu/ na výšku 5000 Eur. Tento pozemok som následne predala 9/2013 "štátu" za cenu určenej v zmysle zákona NR SR č. 18/1996 Z.z. o cenách v znení neskorších predpisov a vyhlášky MF SR č. 87/1996 Z.z. , ktorej kúpna cena bola vo výške 5000 Eur. Moja otázka je či som oslobodená od platenia daní z príjmu pri predaji, keď moja stará mama tento pozemok vlastnila viac ako 10 rokov a pri predaji by bola oslobodená od platenia tejto dane. Zároveň mám otázku, či daňový úrad bude rešpektovať ohodnotenie daru v darovacej zmluve, nakoľko predaj nastal v tom istom roku ako darovanie a cena pri predaji je vlastne nemenná, alebo bude treba dať vyhotoviť znalecký posudok na posúdenie ceny v čase darovania?
Ďakujem

Platenie dani z príjmu pri predaji darovanej nehnuteľnosti
Články
Poistenci, preverte si, koľko vám na očkovanie prispeje vaša poisťovňa
Povinné očkovanie je plne hradené štátom. Niektoré vakcíny nám však lekár môže iba odporúčať a my si za nich musíme zaplatiť. Zdravotné poisťovne preto ponúkajú svojim klientom rôzne benefity.
Nezaočkovaných musí lekár nahlásiť úradom
Očkovanie pomáha chrániť spoločnosť, napriek tomu je pre mnohých strašiakom.
Akú penziu by ste dostali ihneď a o koľko by narástol váš dôchodok, ak by ste popri ňom aj pracovali
Do dôchodku už nie je ďaleko a vy zvažujete, čo sa vám viac vyplatí. Pozrite si konkrétne príklady z praxe, aký by vám vyšiel predčasný dôchodok, koľko by ste dostali po dosiahnutí dôchodkového veku a o koľko by vám vrástla penzia, ak by ste popri nej chodili aj do práce.
Ktoré značky áut sa opotrebúvajú najpomalšie a ktoré sa aj po ojazdení oplatí i havarijne poistiť?
Majitelia starších vozidiel často zvažujú, či treba mať popri povinnej zákonnej poistke aj tú havarijnú. Na isté modely sa to oplatí, na iné nie.
Návrh za 300 miliónov eur padol. Zvýšený prídavok na dieťa nebude
Plénum pri návrhu na skrátený režim pri prídavku na dieťa nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus
Odpovede
Vo Vašom prípade daňovník v roku 2013 predal pozemok, ktorý nadobudol dedením v priamom rade (po starej mame) v roku 2013, to znamená, že uplynulo viac ako 5 rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (starej mami), pričom do lehoty vlastníctva sa započítava aj doba, počas ktorej mal nehnuteľnosť vo vlastníctve alebo spoluvlastníctve poručiteľ (stará mama). Príjem z predaja takejto nehnuteľnosti je oslobodený od dane a daňovník nie je povinný uviesť tento príjem v daňovom priznaní.
Pozemok bol nadobudnutý darovaním, nie dedením.
Odporúčam obrátiť sa na znalca z odboru oceňovanie nehnuteľností a požiadať ho o vypracovanie znaleckého posudku. Týmto znaleckým posudkom budete mať preukázanú hodnotu nehnuteľností v čase ich darovania. Podľa výslednej sumy bude zrejmé, či Vám vznikne povinnosť platiť daň z príjmu, alebo nie.
Pozemok bol nadobudnutý darom, nie dedením.
Od čitateľa prišla do HN v inej časti Poradne HN nasledujúca reakcia:
Anonymný 4.11.2013 14:56 Myslím, že je to nesprávne. Ona dostala nehnuteľnosť od starej mamy do daru, nededila. A vtedy neplatí oslobodenie od dane, keď nebola vlastníčkou nehnuteľnosti viac ako 5 rokov. Takže môj názor je taký, že z predaja darovanej nehnuteľnosti musí daň zaplatiť. Nie som si však istá, či si môže odpočítať od príjmu hodnotu nehnuteľnosti určenú znaleckým posudkom.
Príjem z pozemku , ktorý ste predali v tomto roku je zdaniteľný príjem, získaný z predaja nehnuteľnosti. Nie je oslobodený , nakoľko nespĺňate dobu - dĺžku vlastníckeho vzťahu k tomuto pozemku v zmysle Zákona o dani z príjmov (ZDP)
V prípade predaja nehnuteľnosti ZDP taxatívne vymedzuje v § 8 ods.5 výdavky , ktoré môže daňovník uplatniť z tohto predaja.
Ak daňovník predáva nehnuteľnosť, ktorú nemá a ani nemal zaradenú v obchodnom majetku, výdavkom je potom cena zistená v čase jej nadobudnutia , pričom pri nehnuteĺnostiach nadobudnutých dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podĺa § 25 ZDP. Ide o cenu reprodukčno- obstarávaciu, ktorá je definovaná v zákone o účtovníctve , ako cena, za ktorú by sa takáto nehnuteľnosť ( pozemok) obstaral v čase predaja.
Pri darovaných nehnuteľnostiach , ak chcem uplatniť takúto cenu musím tiež skúmať aj tú skutočnosť, či to v čase predaja mal darca oslobodené v zmysle ZDP.
Podľa zadanej otázky stará mama to vlastnila 10 rokov , tak že ste naplnili podstatu uplatnenia z vašej strany do výdavkov cenu určenú v čase predaja t.j. reprodukčnú cenu.
Reprodukčnú cenu nemusí vždy stanoviť znalec, nie je to povinne zákonom určené . Môže ju však stanoviť aj sám daňovník, za predpokladu, že ju vie určiť t.j. spĺňa kvalifikované dôkazné bremeno podložené skutočnosťami . Čo je aj váš prípad.
Záverom treba povedať , že príjem vo výške 5000,.eur musí vstupiť do daňového priznania za rok 2013 , ako príjem podľa § 8. Súčasne do výdavkov si môžete v zmysle vyššie uvedeného uplatniť a taktiež podľa zadania v otázke tú istú výšku t.j. 5000,. Základ dane je potom 0.
Opravujem 5 vetu , Správne má znieť : "Ide o cenu reprodukčno- obstarávaciu, ktorá je definovaná v zákone o účtovníctve , ako cena, za ktorú by sa takáto nehnuteľnosť (pozemok ) obstaral v čase darovania".