Dobrý deň,
Okresný súd predčasným vyznačením právoplatnosti svojho rozhodnutia v odvolacom konaní spôsobil, že bola proti mne vedená neoprávnená exekúcia, ktorú následne musel zrušiť ako nezákonnú. Problém je však v tom, že do doby pokiaľ bola zrušená ( skoro 3 roky ), mi boli vykonávané zrážky z dôchodku, ktoré si teraz mienim uplatniť pred súdom a požadovať ich vrátenie.
V tejto súvislosti ma zaujíma,
1. koho mám žalovať, v akej veci a lehota na podanie žaloby
2. aj napriek tomu, že exekúcia bola ako nezákonná zrušená, priznala exekútorovi náhradu trov konania,
ktoré mám uhradiť ja ako povinná - neviem prečo, ak som v postavení povinného nikdy nemala byť
3. zrážky z dôchodku mám stále, nakoľko exekútor trvá na náhrade trov konania a o mojom odvolaní
proti uzneseniu, ktoré ma k ich úhrade zaviazalo, ešte rozhodnuté nebolo
4. bojím sa premlčania lehoty na podanie žaloby ( exekúcia bola neoprávnene vedená a zrážky z dôchodku strhávané od 4/2011.
Ďakujem za odpoveď
Odpovede
Vážená pani,
predovšetkým je potrebné poznamenať, že je Vaša otázka pomerne presne popisuje následky, ale mlčí o príčinách. Nesprávne vyznačenie právoplatnosti na rozhodnutí odvolacieho súdu je pomerne unikátny jav, ale mohol by spadať pod nesprávny úradný postup v zmysle zákona 514/2003 Z.z. . V takom prípade je lehota trojročná a plynie od momentu zrušenia nezákonného rozhodnutia , teda si myslím, že lehotu zachovanú máte.
Podľa mojho názoru prišlo k tomu, že rozhodnutie odvolacieho súdu bolo na základe mimoriadneho opravného prostriedku zrušené a počas konania veriteľ viedol exekučné konanie . Ak to bolo tak, tak potom je na veriteľovi, aby podľa okolností buď vrátil peniaze ak rozhodnutie, ktoré bolo podkladom exekúcie bolo zrušené ( šlo by o beydôvodné obohatenie ) a exekúcia by musela byť zastavená podľa § 57/1 písm. b) zákona č. 233/1995 Z.z. pričom o náhrade trov sa rozhoduje podľa iných ustanovení vyhláškz 288/1995 Z.z. ako pri úspešene vedenej exekúcii, čo v praxi znamená, že sa nepriznáva percentuálna odmena, ale iba paušál a hodiny účelne vynaložené na exekúciu.
s pozdravom
JUDr. Samuel Diatka
http://webpravo.eu
Vážený pán JUDr. Diatka, veľmi pekne ďakujem za promptnú odpoveď. Dovoľujem si spresniť, ako bola exekúcia nezákonná a musela byť zastavená. Nešlo o mimoriadny opravný prostriedok - dovolanie.
Išlo o odvolanie. Prvostupňový súd vyznačil právoplatnosť na základe neprávoplatne doručeného rozsudku ( Bola som v čase pojednávania a následne aj v čase doručovania rozsudku v nemocnici po ťažkom úraze, po operácii ). Prvostupňový súd správoplatnil doručenie fikciou doručenia aj keď na to neboli splnené podmienky, keďže som bola viac ako 2 mesiace v nemocnici. Po opakovanom doručení
na moju výzvu, som podala odvolanie a odvolací súd odvolanie uznal ako podané v zákonnej lehote a rozhodnutie prvostupňového súdu zrušil pre neplatné doručenie a pojednávanie v mojej neprítomnosti.
Lenže, medzitým ako bežalo odvolacie konanie na Krajskom súde, na moje odvolanie, prvostupňový súd vydal poverenie na výkon exekúcie. A tak k tomu došlo. Podľa môjho názoru to zapríčinil jednoznačne prvostupňový súd a trvalo to skoro dva roky, než to na moje opakované návrhy z dôvodu nezákonnosti zastavil.
Ide teda o nesprávny úradný postup ? Koho mám žalovať o škodu spôsobenú exekúciou
z môjho dôchodku za obdobie skoro troch rokov ? Súd nebol schopný po dobu viac ako dvoch rokov nezákonnú exekúciu zastaviť aj keď existovalo rozhodnutie Krajského súdu, ktorý rozsudok v plnom rozsahu zrušil a vrátil na nové konanie ? Som povinná zaplatiť trovy exekúcie, ak som jej nezákonné
začatie nespôsobila ja ale súd ? Ďakujem srdečne za odpoveď.
Vážená pani,
exekúcia na základe neprávoplatného rozhodnutia mala byť zastavená podľa § 57/1/a zákona 233/1995 Z.z. Na druhej strane až dodatočne sa zistilo, že fikcia doručenia nebola uplatnená správne , pretože súd pri správoplatňovaní rozhodnutia nevedel , že ste v nemocnici hospitalizovaná.
To znanemá, že trovy exekúcie sú neoprávnené , pretože trovy exekúcie sa počítajú pri zastavené exekúcie z iných ustanovení vyhlášky 288/1995 Z.z. ako pri úspešnej exekúcii. O trovách konania mal rozhodnúť súd pri zastavení exekúcie. Rozdiel trov konania by mal vrátiť exekútor. Ak to neurobí je potrebné podať sťažnosť na MS SR , pretože exekútor koná v mene štátu a teda ide o postup štátneho orgánu . Na základe neoprávnenej exekúcie by mali peniaze vrátené oprávneným ale otázka je či nárok z hľadiska hmotnoprávneho je daný, lebo to, že bola exekúcia zastavená z procesných dôvodov ešte neznamenám, že ste neni povinná plniť.
JUDr. Samuel Diatka
daňový poradca
http://webpravo.eu